Çalışma Yasağı

senoleker

Katkı Sunan Üye
Nerdeyse tüm iş sözleşmelerinde çalışma yasağı bulunmaktadır.
Yani işçi bir işyerinde çalışırken başka bir iş yapamaz.

Başsavcılık tarafından; çok özel bir uzmanlık gerektiren bir konuda bu durumdaki bir işçiden bilirkişilik yapması istenirse, bu bilirkişilik görevi de çalışma yasağı kapsamına girer mi?

Ynt: Çalışma Yasağı

senoleker ' Alıntı:
Nerdeyse tüm iş sözleşmelerinde çalışma yasağı bulunmaktadır.
Yani işçi bir işyerinde çalışırken başka bir iş yapamaz.

Başsavcılık tarafından; çok özel bir uzmanlık gerektiren bir konuda bu durumdaki bir işçiden bilirkişilik yapması istenirse, bu bilirkişilik görevi de çalışma yasağı kapsamına girer mi?
Bu kişi Kamu kurumunda çalışan ise evet,özel tüzel kişilikte çalışıyor ise "çalışma yasağı"kapsamına gireceğinden , işverenliğinden muvafakat alınması gerekir diye düşünüyorum

Kişisel olarak ilgili "bilirkişi"0lma şartlarına haiz ve gerçekten bilirkişilik yapmakta ve kazanç elde etmektedir.Bu iş de ayrıca yapılan yürütülen bir iştir.İlgili bir işyerinde çalışmamış olsa da bu işi yapabilecektir.Ancak ne var ki,şu an bir işverene bağımlı olarak çalışmakta ve sözleşmede bağlayıcı bu hüküm sözkonusu ,dolayısıyle mevcut işyerinin muvafakatı gerekmektedir.
Adli mercii lerde bu kimselerin ihtisas alanlarına göre kayıtları mevcut olacağından sn.savcılık makamı da bu kişiyi "bilirkişi"lik yapması için görevlendirmiş olmalı.(hatta bu konuda yönetmelik var biliyorum)

İlginiz için teşekkür ederim.
İlk mesajımda çok üstü kapalı ifade etmişim; İlgili kişi normalde bilirkişilik yapmıyor. Ancak aşırı derecede özel ve teknik bir konuda taraflarca savcılığa bilirkişi olarak önerilmiş, savcılık da görevlendirmeyi yapmış.
Çalıştığı kurum da sahibi kamu olan ait bir özel şirket. (BİT diyelim)
Dolayısı ile başsavcılığın görevlendirme yazısı ile işyerindeki ilgili amirden yazılı muvafakat istemesi her açıdan en iyi çözüm olacak gibi görünüyor. Amiri muvafakat vermezse de bu gerekçeyi başsavcılığa ileterek sorunsuz bir şekilde işten sıyrılabilir zannediyorum.
Tekrar teşekkürler.

Başsavcı ancak resmi bilirkişilerden doğrudan görüş alabilir görevlendirebilir.
Resmi olmayan kişilerden bilirkişi görevlendirmesi ise ancak mahkeme kararıyla olabilir,
mahkeme kararıyla bilirkişi olarak görevlendirilen kişi, bu görevi kabul etmeye zorlanamaz.
BAşka bir işte çalışamaz ile gelir getirecek başka bir işte çalışamaz tanımı farklıdır ;)

Diğerlerini anladım; birini anlamadım:
Sonuçta bilirkişi bir ücret alacağına göre bu iş, "gelir getiren bir iş" sınıfından sayılır... mı?
Yoksa bu tek sefer alınacak bir para olduğundan ya da başka bir sebeple "gelir getiren iş" sayılmaz... mı?
Yoksa bilirkişi olarak bir ücret alınmayacağı varsayımı ile mi bu cümleyi yazdınız?
Saygılar.

senoleker ' Alıntı:
Diğerlerini anladım; birini anlamadım:
a-Sonuçta bilirkişi bir ücret alacağına göre bu iş, "gelir getiren bir iş" sınıfından sayılır... mı?.....evet
b-Yoksa bu tek sefer alınacak bir para olduğundan ya da başka bir sebeple "gelir getiren iş" sayılmaz... mı?......tek seferde olsa ,başka sebeblede olsa sayılılır
c-Yoksa bilirkişi olarak bir ücret alınmayacağı varsayımı ile mi bu cümleyi yazdınız?.......bilirkişiler ücret alır
Bu konularda önemli olan kilit nokta sözleşme hükümleri olsa gerek.Hüküm varsa çalışamaz,sözleşmenin 3 ana unsurundan biri bağımlılık, bu çerçeve de işcinin sadakat borcu, bu çalışmaya müsaade etmez diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim. Anladığım o ki, işverenin talebi; en azından yazılı rızası ile bu görevi kabul edebilir diyebiliriz. İşverenin bilgisi dışında ya da rızası hilafına yapamaz.