zirve

Calışma Yeri Değişikliği

Üyelik
20 Haz 2015
Mesajlar
55
Konum
istanbul
özel sektörde calışmaktayız 5 kişi piyasa tamir 2 kişi teknik servis 1 elektrikçi aynı bölümdeyiz Calışdıgımız bölüm piyasa tamir olarak gecmekte iade ürünlerin sökümünü ve tamiri yapıyoruz bu bölümü Laboratuvar bölümü olarak degişiklik olacagı öne sürüyolar ve bizi 200 metre yakındaki ikinci fabrikaya gönderiyolar aynı bölüm olarak aynı işi orda yapcakmışız biz kabul etmiyoruz bekde saglıklı olmayan calışma koşullarıyla calışıyoduk zaten gitmiz yer calışma koşuluna uygun mu hiç bi bilgimiz yok 17.06.sözlü olarak bildrim yapdılar 20 .06 iş başı yapcakmışız yazılı bildirim yapmadılar kanuni hakkkımız dogar mı?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,791
Konum
ankara
Sn.szor

Çalışma koşulları kavramı/deyiminde, öne çıkan üç önemli husus vardır
1-ücret
2-kazanılmış haklar
3-işcinin ünvanı/pozisyonu ve mesleği,
Bunlara göre;
1-ücretinizde değişiklik yani kısaca düşüş/eksilme durumu olmayacak
2-gerek hizmet sürenize bağlı olarak,gerekse başkaca yönlerden kazanılmış haklarda da noksanlık olmayacak,
3-şahsınızın ünvanı/pozisyonunda ve mesleğinizin icra edilmesinde de bir değişiklik olmayacak,
Bunlar dışında diğer hususlar;
a-200 m noktası önemsiz(zira her değişiklikte değilse de,yeri geldiğinde duruma göre il,ilçe sınırları bile çoğu Zaman önem arzetmiyor)
b--işverenin yönetim Hakkı çerçevesinde,bölümünüzün/biriminizin adının/ünvanımın işveren tarafından değiştirilmesi/değiştirilmek istenmesinin de olayımız yönünden önemi yoktur
c-işin yürütümü bağlamında,
işin görüldüğü mevcut yerdeki çalışma koşulları ile gideceğiniz yerin iş mahallindeki çalışma koşullarının farklılığı,yetersiz olması esasen olayımız dışında ayrıca değerlendirilmesi gereken bir husustur ki,en başta ifade ettiğim üç nokta haricinde bu "c"noktası,bu değişiklik esnasında işci tarafında doğrudan öne sürülebilecek,sürülse bile sonuç alınabilecek bir nokta değil,bu itibarla olayımız açısından,şu an üzerinde durulmaya,birinci dereceden dikkate almaya gerek yoktur.
d-tarafınıza sözlü bildirim yapılmış,gitmezseniz muhtemelen yazıya dökecekler,yine de gitmezseniz işveren iş kanunu madde 22 doğrultusunda hukuki süreç başlatacak olabilir ki,diretir gitmezseniz bu sürecin sonu genelde işveren tarafından sözleşme feshi ile sonuçlanır!..
Sonuç itibariyle,
bu olayda işci aleyhine esaslı değişiklik durumunun olmadığı/bulunmadığı,dolayısıyla işci yönünden "....yahut çalışma koşulları uygulanmazsa"durumunun olmadığı/doğmadığı yani mevcut çalışma koşullarının uygulandığı,muhafaza edildiği,bu itibarla bahsekonu değişikliğe itiraz etmemeniz,yeni görev yerine gidip anılan tarih ve işbaşı saatinde işe/göreve başlamanız gerektiği,
düşüncesindeyim.
 
Son düzenleme:
Üst