Çalıştığım İşyerinde Maaşımdan Yapılan Kesintiler Hk.

Calistigim isyerinde ortalama 220 tl prim aliyorum. Fakat 3 ay icinde 3 gun raporlu oldugumda bu prim tutarini kesiyorlar. Net maasim asgari maas + prim seklinde. Ve imzaladimiz sozlesmede kesinti yapacagi yaziyor. Isverenimin bu yaptigi yasalmidir.
1- net maasim 840 tl oldugu icin 4 te birinden fazla kesinti yapiliyor.
2- isverene herangi bir zarar vermiyorum sadece saglik problemlerim nedeniyle ise gidemiyorum.

Üretiniz: temel(asgari)ücret+prim=aylık ücret.
Tarafınıza yapılan prim ödemesi koşulları arasında "iş günleri"şartı da var ise işveren noksan(raporlu olunan) günlere takabül eden prim miktarını kesebilir.

hizli cevabiniz icin tesekkurler seref bey,

Fakat ben tam olarak aciklayamadim, o ayki 220 tl olan primim tamamiyle kesilmekte sadece 3 gunluk rapor icin. Ayni zamanda takip eden 2 ay icin primlerimin tamaminin yarisi odenmekte. (220/2=110). Bu durum yasalmidir yardiminiza ihtiyacim var. Ve benim icin hakli fesih nedeni olabilir mi ? Simdiden tesekkur ederim ilginize.

Son düzenleme:
Prim uygulamasının ne şekilde(yani hangi koşullara bağlı olarak)uygulanıyor olduğunu tam/detaylı bilmiyoruz ama üretim ve ya hizmete ilişkin belirli bir barem yok ise noksan günler nedeniyle o ay a ilişkin primin tamamının kesilmesi,üstelik bu duruma bağlı olarak bir sonraki ay a ilişki primin yarısının kesilmesi doğru değil,seyyanen prim ödemesi uygulanıyorsa yine uygun değil,hakkaniyet dolayısyle adalet ilkesine uygun düşmez.
(olayımıza dair bazı noktalarda eksik bilgiler var gibi...)

Eşref bey, primlerimizi calisma performansimiz + yaptigimiz satislar uzerinden almaktayiz
Performansimizda 3 skaladan olusuyor girilen sinav puani , yapilan gorusmelerin standartlara uygunlugu ve is surecinde yaptigin gorusme sayisi, bu 3 skala her ay tekrar hesaplaniyor ve degerlerin uzerindeyse bir sonraki ay maasina 220 tl prim veriliyor. Yapilan satislar icin + prim sozkonusu fakat ben onu hesaba dahi katmadim.

Yukarida ayrintilarini anlattigim durumda hakettigimiz primler bize mail araciligiyla belirtiliyor fakat 3 gunluk raporumuz varsa o ayda maasa prim yatmiyor. Asgari maas odeniyor.

Bu durumda isverenim bana hasta oldugum icin (rapor aldigim icin) para cezasi kesip primimi vermiyor. Bu durum yasalmidir ?

Ilginize tekrar tesekkur ederim.

Ilgili yoneticime neden primim kesildigini sordugumda verdikleri yanit surec bu sekilde oldugu ve takip eden aylar icinde primde kesintinin onune gecilemeyecegi.

Bu duruma verdikleri yanitlari mail ile veriyorlar, mailin ciktisini alip imzalatabilirim kendilerine.

Ayni zamanda bu iste 2 yildir calisiyorum.

İmzaladığınız sözleşmede kesintiden bahsedildiğini söylüyorsunuz,
prim alabilmek için tam ay çalışmış olma şartı varsa, kesilmesinde yasal olmayan bir şey yok.

MADDE 38. - İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.
İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

``Yukaridaki kisimda 2 gunluk kazancindan fazla olamaz`` kısmı işvereni baglamaz mi ?

Son düzenleme:
Acaba verilen prim maas olarak dusunulmedigi icin kesinti yapilabilir mi ? Maaşın tanimi sozlesmede bulunan primleride kapsar mi ?

Ayni zamanda kesilen bu primlerin belirtilen hesaplars yatirilmasini is sozlesmesi belirtiyor fakat isletmemin bu paralari odemedigini dusunuyorum

4857/M.38 in olayımızla ilintisi bulunmamaktadır.
Primler;aylık çalışma performansı+yapılan satış miktarı üzerinden veriliyor.Çalışma performansı 3 kriterden oluşuyor(şimdilik görünen o ki bu kriterler arasında ay bazında tam çalışma koşulu yok!)
Buna göre normalde,işci çalışma performansından her ay istenilen puanı almış/alıyor ise geriye yapılan satış sayısı/miktarı kalıyor,bu satış sayısını da tutturmuş ise başkaca sebeb(sizin bimediğiniz)sn.Kerecemin belirttiği nokta olabilir!...
Ancak ay bazında tam çalışma şartı olsa bile, o ay yapılan çalışma performansı+yapılan satışlar da uygunsuzluk yok ve bu duruma bağlı olarak normalde işçi sözkonusu primi haketmiş ise daha öncede ifade ettiğim gibi primin tamamının değil, sadece noksan günlere takabül eden miktar kadarının kesilmesi daha uygun,kaldı ki sonraki ay tekrar yarısının kesilmesi hiç de anlaşılır değil.
Bu olayda olduğu gibi iş sözleşmelerinde, çalışma koşullarına dair çeşitli hükümler olabilir ve bağlayıcıdır,genelde bu tür durumlar işçi-işveren yönünden borç/alacak hükmündedir.
Malisef olay enteresan görünüyor,mümkünse sözleşmenin bu noktaya dair diğer hükümlerinin incelenerek nihai yorumun yapılması yerinde olacaktır.

kanımca yanlış bir uygulama sonuçta raporlu olunan günler çalışılmış gibi sayılan günlerden olduğu için kesinti yapmakta haksızlar gibi geliyo.

4857/M.38 in olayımızla ilintisi bulunmamaktadır.
Primler;aylık çalışma performansı+yapılan satış miktarı üzerinden veriliyor.Çalışma performansı 3 kriterden oluşuyor(şimdilik görünen o ki bu kriterler arasında ay bazında tam çalışma koşulu yok!)
Buna göre normalde,işci çalışma performansından her ay istenilen puanı almış/alıyor ise geriye yapılan satış sayısı/miktarı kalıyor,bu satış sayısını da tutturmuş ise başkaca sebeb(sizin bimediğiniz)sn.Kerecemin belirttiği nokta olabilir!...
Ancak ay bazında tam çalışma şartı olsa bile, o ay yapılan çalışma performansı+yapılan satışlar da uygunsuzluk yok ve bu duruma bağlı olarak normalde işçi sözkonusu primi haketmiş ise daha öncede ifade ettiğim gibi primin tamamının değil, sadece noksan günlere takabül eden miktar kadarının kesilmesi daha uygun,kaldı ki sonraki ay tekrar yarısının kesilmesi hiç de anlaşılır değil.
Bu olayda olduğu gibi iş sözleşmelerinde, çalışma koşullarına dair çeşitli hükümler olabilir ve bağlayıcıdır,genelde bu tür durumlar işçi-işveren yönünden borç/alacak hükmündedir.
Malisef olay enteresan görünüyor,mümkünse sözleşmenin bu noktaya dair diğer hükümlerinin incelenerek nihai yorumun yapılması yerinde olacaktır.

Dediğiniz gibi prim hesabında pek çok kriter olabilir Şeref bey,
şartlardan biri tam ay çalışma ise , yapılabilir bence,
yada belkide prim içeriğinde bir miktar devamsızlık primi de olabilir, etkili olabilir.

İşyerimden sözleşme örneğini isteyip ayrıntılı olarak okuyacağım, kesinlikle ayrıntılı olarak paylaşıcam.

Dediğiniz gibi prim hesabında pek çok kriter olabilir Şeref bey,
şartlardan biri tam ay çalışma ise , yapılabilir bence,
yada belkide prim içeriğinde bir miktar devamsızlık primi de olabilir, etkili olabilir.

Yapılamaz değil,elbette yapılabilir ama olayımızdaki uygulamanın çok da uygun/doğru olmadığı düşüncesindeyim.

Ancak ay bazında tam çalışma şartı olsa bile,o ay yapılan çalışma performansı+yapılan satışlar da uygunsuzluk yok ve bu duruma bağlı olarak normalde işçi sözkonusu primi haketmiş ise daha öncede ifade ettiğim gibi primin tamamının değil, sadece noksan günlere takabül eden miktar kadarının kesilmesi daha uygun,kaldı ki sonraki ay tekrar yarısının kesilmesi hiç de anlaşılır değil.
Hakkaniyet dolayısıyle adalet ilkesi gereği,temel ücret+prim uygulamasında,diğer koşulların yerine getirilmiş olması karşısında,(olayımızdaki devamsızlığın haklı nedene dayanması bir yana)uygulamanın esası/özü/beklenen hedef/amaç dikkate alındığında;
o ay ki noksan gün(ler)den kaynaklanan bu durumu, bir sonraki ay a sarkıtmak asla uygun düşmediği gibi,o ay ki primin de tamamı değil ,sadece ve sadece noksan günlere tekabül eden miktarını kesmenin daha doğru olacağı düşüncesindeyim.

Prim düzenleme şartlarını açık olarak görmeden doğru olup olamayacağına karar vermek zor