Cam firmasında stok takibi.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ilyas_f1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
cam firmasında ön muhasebe de çalışmaktayım. gelen camlar alırken,bütün adet veya plaka şeklinde çıkış yaparken de m²şeklinde satıyoruz. sattığımız zaman bu stoklardan nasıl indirebiliriz

Ynt: cam firmasında stok takibi?

Nasıl bir program kullandığınızı bilmiyorum Ancak stok programlarında 2. ölçü biriminin tanımlandığı bir bölüm vardır. Bu tanımı yapabilirsiniz. 1 adet = .... m2 veya 1 plaka = .... m2 gibi tanımlama yaptığınızda adet ve plakayı m2 ye çevirir. Bunun dışında excellde takip edebilirsiniz.

Merhaba,

Gelen plakaları; olduğu gibi mi satıyorsunuz. Kesiptemi...???

Saygılarımla,

Merhaba,

O zaman üretim yapacaksınız;

Gelen plakaları 150 hesap altına alacaksınız.

Daha sonra kesilmiş camları; kesme maliyetlerini de ekleyerek 152 hesaba m2 cinsnden alacaksınız.

Çünkü ortada birde fire faktörü olmalı. Plakayı keserken firede vercektir.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

O zaman üretim yapacaksınız;

Gelen plakaları 150 hesap altına alacaksınız.

Daha sonra kesilmiş camları; kesme maliyetlerini de ekleyerek 152 hesaba m2 cinsnden alacaksınız.

Çünkü ortada birde fire faktörü olmalı. Plakayı keserken firede vercektir.

Saygılarımla,

152 mamuller hesabının kullanılmalı,
fireleri ise normal olanları aynı şekilde 152 nolu hesaba normal olmayan fireleri 680 çalışmayan kısım ve giderler atın. : ::).

iyi de kullandığım (zirve)programda genel muhasebe yok. gelem camlar daha çift .tek cam olarak ayrılıyor. gelen plaka camlar ölçüsü hep değişik

birimi m² yap plaka olarak satsanda neticede plakanın m² si belli sayım yaptığında plakaların toplamı x 1 plakanın m²si = toplam m²

bu iş biraz programla ilgili

birinci birim m²
ikinci birim plaka yada adet

program ikinci birimde bir plakayı yada adedi m² ye eşitleyebiliyorsa (bir plaka 10 m²) stokları hem plaka olarak hemde m² olarak görebilirsin...

Sayın İlyas_F1 bizde mermer satışı-ihracatı yapıyoruz.Aynı şekilde sizin gibi plaka halinde hatta blok halinde gelen mermerler oluyor. Ben ılk zamanlar excelde takıp edıyordum şimdı stok parogramından takıp edıyorum plakaların bana gırıslerı zaten m2 olarak yapılıyor, satışları plaka halınde yanı tıcarı mal olarakta satıyoruz ya da işçiliğini ebatlamasını yapıpta satıyoruz, ben üretimden ne kadar cıktığını öğrenıyorum tıc mal ise zaten bellıdır m2'si ham madde ise fire verip cıkısını yapıyorum sızın zorlandığınız nedır acaba?

gamze_ ' Alıntı:
Sayın İlyas_F1 bizde mermer satışı-ihracatı yapıyoruz.Aynı şekilde sizin gibi plaka halinde hatta blok halinde gelen mermerler oluyor. Ben ılk zamanlar excelde takıp edıyordum şimdı stok parogramından takıp edıyorum plakaların bana gırıslerı zaten m2 olarak yapılıyor, satışları plaka halınde yanı tıcarı mal olarakta satıyoruz ya da işçiliğini ebatlamasını yapıpta satıyoruz, ben üretimden ne kadar cıktığını öğrenıyorum tıc mal ise zaten bellıdır m2'si ham madde ise fire verip cıkısını yapıyorum sızın zorlandığınız nedır acaba?

1.birim m² olarak giriyorum.
2,birim plaka veya adet benim çözemediğim . satış yaparken bu girdiğimiz plaka camlardan kesip.örnek:(4+12+4 çift cam)şeklinde satış yapıyoruz. ama plaka camlardan nasıl düşüceğiz .satış yaptığımız zaman ne kadar m² kaldığını öğrenemeyiz mi

ilyas_f1 ' Alıntı:
cam firmasında ön muhasebe de çalışmaktayım. gelen camlar alırken,bütün adet veya plaka şeklinde çıkış yaparken de m²şeklinde satıyoruz. sattığımız zaman bu stoklardan nasıl indirebiliriz

Almış olduğunuz camları adet veya plaka birimlerini stoklara alırken m² 'ye çevirerek alın. Satış yaptığınız zamanda m² olarak stoktan düşün.

Merhaba;

Anladığım kadarıyla, sadece stok, fatura vb modullerde çalışacaksınız,

O zaman; şunu önereceğim;

Sizde iki tip stok vardır. Birincisi tabaklar halinde olan camlar; diğer mamul statusundeki kesilmiş veya ısıcam haline getirilmiş camlar;

Şimdi;

(Hammadde isim ve miktarlarda hata yapmış olabilirim. 8 Sene önce bir cam fabrikasına sistem kurmuştum hatırladığım kadarıyla yazdım)

Plaka cam ; silikajer ve butil için şu şekilde kart açınız;

Kodu : 150 001 Adı : 4 mm Plaka cam birimi:Adet
Kodu : 150 101 Adı: Silikajer birimi:Gram
Kodu : 150 201 Adı: Butil birimi:Gram
Kodu : 150 301 Adı: Cam Çıtası birimi: metre

Daha sonra mamüller için şu şekilde kart açıyoruz;

Kodu: 152 001 Adı: 4x12x4 Çift Isıcam Birimi: m2

O gün 4+12+4 çift camdan 20 adet 1,50 m2 cam üreteceksiniz;

Bu üretim için

2 plaka cam kullanacaksınız; atıyorum 1 kılo butil, 1 kilo silikajer, 30 metre cam çıtası kullancaksınız;

Kullandığınız porgramı hiç görmedim. Ancak Malzeme fişleri bölümünde; irsaliye dışında stok giriş; Sarf; Üretim; Sair giriş vb. ad altında giriş çıkış fişleri olmalı

Bu fişlerden stok çıkışı için uygun olan fişe;

150 001 Nolu karttan 2 adet
150 101 Nolu Karttan 1000 gram
150 201 Nolu Karttan 1000 gram
150 301 Nolu Karttan 1000 gram

Çıkacaksınız

Daha sonra stok girişi için uygun olan fişle

152 001 Nolu karta 20 x 1,50 = 30 m2 hazır mamülü gireceksiniz;

Böylece hem sarfedilen hammaddeler çıkmış olacak

Hemde satışa hazır mamül stoğa girmiş olacak.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba;

Anladığım kadarıyla, sadece stok, fatura vb modullerde çalışacaksınız,

O zaman; şunu önereceğim;

Sizde iki tip stok vardır. Birincisi tabaklar halinde olan camlar; diğer mamul statusundeki kesilmiş veya ısıcam haline getirilmiş camlar;

Şimdi;

(Hammadde isim ve miktarlarda hata yapmış olabilirim. 8 Sene önce bir cam fabrikasına sistem kurmuştum hatırladığım kadarıyla yazdım)

Plaka cam ; silikajer ve butil için şu şekilde kart açınız;

Kodu : 150 001 Adı : 4 mm Plaka cam birimi:Adet
Kodu : 150 101 Adı: Silikajer birimi:Gram
Kodu : 150 201 Adı: Butil birimi:Gram
Kodu : 150 301 Adı: Cam Çıtası birimi: metre

Daha sonra mamüller için şu şekilde kart açıyoruz;

Kodu: 152 001 Adı: 4x12x4 Çift Isıcam Birimi: m2

O gün 4+12+4 çift camdan 20 adet 1,50 m2 cam üreteceksiniz;

Bu üretim için

2 plaka cam kullanacaksınız; atıyorum 1 kılo butil, 1 kilo silikajer, 30 metre cam çıtası kullancaksınız;

Kullandığınız porgramı hiç görmedim. Ancak Malzeme fişleri bölümünde; irsaliye dışında stok giriş; Sarf; Üretim; Sair giriş vb. ad altında giriş çıkış fişleri olmalı

Bu fişlerden stok çıkışı için uygun olan fişe;

150 001 Nolu karttan 2 adet
150 101 Nolu Karttan 1000 gram
150 201 Nolu Karttan 1000 gram
150 301 Nolu Karttan 1000 gram

Çıkacaksınız

Daha sonra stok girişi için uygun olan fişle

152 001 Nolu karta 20 x 1,50 = 30 m2 hazır mamülü gireceksiniz;

Böylece hem sarfedilen hammaddeler çıkmış olacak

Hemde satışa hazır mamül stoğa girmiş olacak.

Saygılarımla,
çok teşekkür ederim