Cami Yaptırma derneğinde Çalışan İşçinin Stopaj Durumu!!!!

Cami yaptırma derneği caminin boya işleri için derneğe gider pusulası bastırdı.
Bu boya işi için çalışan işçilere ödenecek olan ücretten dolayı stopaj kesilmesi yapmamız gerecek mi?

Dernek olarak faaliyet göstermesi durumu değiştirir mi?

Ayrıca bu stopaj ödemesi için maliyeye nasıo bir işlem yapmamız gerekecek, nasıl bir süreç izlememiz gerekir?

Bu durumla karşılan arkadaşların yardımını istiyorum

Ynt: Cami Yaptırma derneğinde Çalışan İşçinin Stopaj Durumu!!!!

sn TKT60;
cami yaptırma derneğinizin boya işlerini yaptırdığınız işçilere ödenen ücretler için stopaj kesintisi yapmanıza gerek yoktur.
"Gelir vergisi kanunu 23/2 (gelir vergisinden muaf olanların veya..........)"

Sayın Prestij, bahsettiğiniz kanun maddesi aşağıdaki gibi;

2. (4369 sayılı Kanunun 28 inci maddesiyle değişen bent Yürürlük: 29.7.1998) Gelir Vergisinden muaf olanların veya gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçilerin yanında çalışan işçilerin ücretleri,

Bu maddeden stopaj kesintisi yapmamıza gerek olmadığını nasıl çıkardınız ben tam anlayamadım.
Gerçekten çözemedim ,oruç başıma vurmuş olabilir

Kestiğin gider pusulasında stopaj g.v. kesmen gerekiyor.
Çünkü ben de uzun yıllardan beri aynı şeyi yapıyorum ve eminim

sn basar; sizinde belirttiginiz metinde " gelir vergisinden muaf olanların veya...." denilmektedir. Şimdi bana vami yaptırma derneğinin gelir vergisi mükellefi olup olmadığını söyleyebilirmisiniz. Zira derneklerin amaçları içerisinde ticari amaç yoktur. Bu nedenle de gelir vergisinden muaftırlar. Muaf olmaları nedeni ile öde yapmış oldukları ücret ödemelerinden stopaj kesintisi yapılmaz. (Bir hizmet akdine dayalı olarak ve süreklilik arzedecek şekilde yapılan ödemeler hariç)

öncelikle sn prestij31,

derneklerin vergi mükellefiyetinin dayanağını neye bağlayarak gelir vergisinden muaf olduğu kanısına vardınız. derneklerin vergi mükellefiyeti yoktur. bu nedenle de muafiyet de sözkonusu olmaz. dernekler kazanç elde ederse bu iktisadi işletmesi olur ve kurumlar vergisi mükellefiyeti doğar.

gelir vergisi kanununun 94.maddesine göre derneklerin bu maddede sayılan ödemeleri yapmaları halinde tevkifat yapmaya mecbur oldukları yazılıdır.

boya işi için çalıştırılan işçilere ödenen ücrettir. bu işçilerin ücret gelirleri gelir vergisi kanununun 23.maddesinde sayılan istisnalar arasında sayılmamıştır.

bu nedenle bu işçilere ödenen ücretlerden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

saygılarımla

sn. kalyon
bu konuda sizi ikna etmem sanırım bayagı zor. Ama yinede deneyeyim.
- Yazınızda hem derneklerin gelir vergisinden muaf oldugunu neye dayandırdığımı söylüyorsunuz, ama kendi yazınızda bile derneklerin vergi mükellefiyeti olmadığını yazıyorsunuz. Konu da bahsedilen dernegin iktasadi işletme olduğu belirtilmediğinden konuyu dernek kapsamında ele alıyoruz.
Evet GVK 94. maddesi nde yazılıdır,
" Hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61' inci maddede yazılı olup ücret sayılan ödemelerden (istisnadan faydalananlar hariç), 103 ve 104' üncü maddelere göre,"
dikkat ederseniz parantez içinde istisnadan faydalananlar hariç denilmektedir.
Benim bahsetmek istediğim de işte bu istisnadır. Oda 23/2 madde de (gelir verisinden muaf olanların ücretlerindeki istisnayı düzenlemektedir)yazılıdır.
Bir cami dernegi piyasadan esnaf muaflıgından yararlanan bir boyacıya yaptırmış olduğu (Örn. 500 ytl) için ödediği ücret için stopaj kesintisi yapıp bunu beyan ettiğini gösterir bir belge sunabilirseniz hatamı anlayıp özüre hazırım.
iyi çalışmalar,

sn prestij33,

beni ikna etmenize gerek yok. sadece mevzuatı yorumlarken dikkatli olun.

vergi mükellefiyeti olmamakla vergiden muaf olmak ayrı şeylerdir.

vergi mükellefi olmayan bir gerçek ya da tüzel kişiliği hangi kanuna göre muaf sayacaksınız.

gelir vergisinden muaf olanlar;
madde 9-vergiden muaf esnaf
madde 10-küçük çiftçi muaflığı
madde 15-diplomat muaflığı
madde 17-göçmen ve mülteci muaflığı

kurumlar vergisinde muafiyet;
madde 4-muafiyetler

madde/maddelerinde sayılmıştır.

eğer siz dernekleri gelir vergisinden muaf olarak düşünüyorsanız hangi maddeye göre gelir vergisinden muaf olduğunu da yazmanız lazım. her vergi mükellefi olmayan gelir vergisinden muaf değildir.

konut kira geliri elde edenler de vergi mükellefi değildir ama istisna haddinin üzerinde kazanç elde ederlerse mükellef olurlar.

sn prestij33 Ben cami cami dolaşıp sizi ikna etmek için makbuz toplamam. mümkünse başkalarının ne yaptığı ile değil kanun maddeleri ile sorulara cevap verelim. benim bu sitede yazdığım cevaplara bakarsanız, cevaplarımın hepsinin mevzuata dayandığını görürsünüz. ya tebliğ numarası ya da kanun maddesi vardır cevaplarımın yanında.

saygılarımla

sn prestij33,

ayrıca ;

"Bir cami dernegi piyasadan esnaf muaflıgından yararlanan bir boyacıya yaptırmış olduğu (Örn. 500 ytl) için ödediği ücret için stopaj kesintisi yapıp bunu beyan ettiğini gösterir bir belge sunabilirseniz hatamı anlayıp özüre hazırım."

demişsiniz.

burada karar verelim, işi yapan vergiden muaf esnaf mıdır, ücretlimidir ?. vergiden muaf ücretli esnaf olarak bir tanım yok kanunda.

eğer;

gvk 9/2.maddeye göre vergiden muaf esnaf derseniz gvk 94/13-d maddesine %10 stopaj yapmanız gerekir. gvk 9/2 de ;
""2. Bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı; "
denmektedir ve bizim konumuza daha fazla uymaktadır.

gvk 61.maddeye göre ücret derseniz gvk 94/1'e göre kesinti yapıp ayrıca ücret bordrosu düzenlemeniz gerekir.

ancak burada yapılan ödeme bence ücret değil vergiden muaf esnafa yapılan bir ödemedir. gvk 61 de ;
"Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir."
denmektedir ki burada işyerine bağlılık yoktur.

saygılarımla