Cari hesap bakiyesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan e.smmm.a
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

e.smmm.a

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar.
cari hesap mutabakatlarında devirden kaynaklanan uyumsuzluk var.
2010 açılış tutarı düzelme kaydı açıklaması ile 320 Alacak,689 Borç kaydı yapılabilir mi?
Fark 62.000 TL civarında.
hesapları düzelmem gerekiyor.başka nasıl bir yol izleyebilrim? ???

Ynt: Cari hesap bakiyesi

Tutar oldukça büyük. Farkın nedenini bulup ona göre düzeltme yapılmasında yarar var.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Kısmen sebepleri belirledim.örneğin 20.02.2009 da yapılan 5.000 TL havale kaydedilmemiş.
Bu durumda
320 5000
102 5000
kayıt mantıklı mı? aynı şekilde 103 hesabı çalıştırmam mümkün mü?
yoksa dönem atladığı için 679 / 689 hesapları kullanıp açıklamada banka/çek diye belirtmem yeterli midir?

kayıdınız mantıklı değildir eğer bu kaydı yaparsanız bankanız doğru ise bakiyesi yanlış olacaktır size aradaki kaynaklana farkları 131 veya 431 ortaklara çıkarak kapatabilirsiniz

yazdığınıza göre sadece cariler değil
bankalarında fark vermesi gerekiyor.

Defteri yeni aldım arkadaşlar.Hem ben tecrübesizim hem de hesaplar bi o kadar karışmış durumda.
Evet bankalar da fark veriyor.
Ayrıca kaynağı bilinmeyen hareketler ortaklara kaydedildiği için
331 hesap bakiyesi 506.000 TL
Şimdi pek çok tediye makbuzu düzenleyerek bu hesabı kapatmak istiyorum.
Kasa da şişkin.Hem kasa hem de ortaklar hesabını normale çekmiş olacağm ama bu carileri nasıl toparlayacağım bilemiyorum.Hüseyin Üst forumda 679 / 689 ile carileri düzenlenebileceği yazıyordu o yüzden bir de sizin fikirlerinizi alayım dedim.
Cevaplarınz için teşekkürler..

2011 yılının düzenli olması için, banka bakiyelerini, alıcı ve satıcı bakiyelerini, kasayı ortaklar cari hesabı ile karşılaştırarak gerçek duruma getirin. Zaten 2010 yılı, kayıtlar açısından kayıp bir yıl olmuş en azından 2011 yılı düzgün olur.

bütün hesaplar için 131 ve 331 mi kullanmam gerektiğini söylüyosunuz?
131 için de adat uygulaması yapmam gerekiyor değil mi?
131 değil de 331 i borçlandırsam olur mu?
örneğin carinin kaydedilmeyen faturası;
331 1.528,00
320 1.528,00
Açıklama:02.06.2009,xxx nolu fatura

pasif karakterli hesaplar ilk kez kayda alınırken; borca yazılmazlar.
o nedenle 331/320 kaydı olmaz.

131/320 yapmalısın.

aynı şekilde aktif karakterli hesaplarda ilk kez kayda alınırken, alacağa yazılmaz..

Bendeki cari hesaplar da tahsil edilmeyen küsuratlardan dolayı yıllık 15-20-TL bakiye veriyor.
689 Nolu Hesapta "Düzeltme ve Küsurat Farkları" alt hesabına kaydederek kapatıyorum.
Bu doğru bir uygulama mıdır? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

zia ' Alıntı:
Bendeki cari hesaplar da tahsil edilmeyen küsuratlardan dolayı yıllık 15-20-TL bakiye veriyor.
689 Nolu Hesapta "Düzeltme ve Küsurat Farkları" alt hesabına kaydederek kapatıyorum.
Bu doğru bir uygulama mıdır? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Doğru kayıt yapıyorsunuz.

Bizim de banka hesapları birçok firmada tutmuyor. Sebebi banka hesabını sadece işle ilgili kullanmaması, kendi özel harcamalarını da bu hesap üzerinden yapmaları. Siz bunları dikkate alıyor musunuz? Ya da banka hesabını nasıl tutturuyorsunuz?

İş sahipleri şirketin ayrı bir kişiliği olduğunu anlamıyorlar bir türlü, önemsemiyorlar