fonradar

Çekin Kur Farkı

Merabalar, ben teretdüt ettiğim konuyla ilgili formda araştırma yaptım ama yine de pek aydınlanamadım.
konu şöyle;

Kur farkları kdv ye tabi orası tamam ama taraflar aralarında döviz cinsinden yaptıkları tahsilat veya ödemeyi o günkü kurda sabitledilerse (herhagi yazılı anlaşma olmadan sözlü olarak) bu durumda kdv konusu ne olacak ?

örneğin: Biz bir tedarikçimize usd olarak toplu bir avans gönderdik bir müddet bu alacağa karşılık mal aldık.Ancak mal alışını sonlandırdık ve kalan bakiyeyi çek olarak karşı taraftan tahsil ettik ve hesabı döviz bazında sıfırladık.Burda çekin vadesinde oluşacak kur farkını biz sineye çekmeyi kabul ettik.

Bu durumda:

1-) Durum KDV açısından nedir ?
2-) Geçici vergi dönemlerinde elimizdeki çeki (101 hesapta) kur değerlemesine tabi tatacakmıyız ?
3-) Oluşan kur farkları 646 veya 656 hesaba mı alınacak ?

Şimdiden teşekkürler

Ynt: Çekin Kur Farkı

Aldığınız çekin bankadan tahsilinde oluşan kur farkı için fatura kesmenize gerek yok. Duruma göre 646 veya 656 hs lara kayıt yapacaksınız.

ödeme yaptığınız (çek,banka,nakit vs.) usd karşılığı bedel ile fatura bedeli arasındaki oluşan farkı kur farkı olarak faturalandırmanız gerekir.