resim

Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Üyelik
15 Nis 2006
Mesajlar
601
Konum
istanbul
müşterimiz bize telefon açıp 4000 tl lik çek göndereceğim diyor ve çek geliyor bizde inceliyoruz bankaya teminata ve takasa vereceğiz ama ne görelim yazı ile bu firmaya çe kesen firma 1000 tl kesmiş yazı ile 1000 yazmış bizim müşterimiz bu çeki bize AKLI SIRA 4000 TL diye yutturacak çok belli eliyle 1.000 yazan yeri 4.000 tl yapmış ama uyanık yazıyı unutmuş.Şimdi adama telefon açtık ben buranın muhasebe müdürüyüm bir şey olmaz sen 4000 tl olarak işle diyor.Hiç mümkünmü böyle bir şey,sorun olmaz mı
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Çeklerde hatalı yazım olabiliyor. Paraflandığı takdirde yapılan düzeltmelerde bir sorunla karşılaşmadık.
 
Üyelik
6 Ağu 2010
Mesajlar
424
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Çekde yazı ve rakam arasında fark olduğunda yazı ile yazılan geçerlidir. Her ikiside düzeltilir ve paraflanırsa ancak o zaman kabul olur.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Sadece çek değil fatura makbuz vs.. gibi evraklarda da yazı ile olan geçerlidir.
 
Üyelik
15 Nis 2006
Mesajlar
601
Konum
istanbul
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

iyi de şimdi bana gelen 1000 tl lik başkasının çekini ben müşterime verirken uyanıklık yapıp 4000 tl diye nasıl düzeltirim adamın banka hesabından 1000 tl çıkacak 4000 tl çıkmayacak ki başkasının çekinde nasıl oynama yapılır
 
Üyelik
6 Ağu 2010
Mesajlar
424
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Oynamayı sadece çeki yazan kişi yapabilir. aradaki kişiler yapamaz ve yaparlar ise dolandırıcılıktan içiye yolculuk yaparlar.
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

Aaaa bak bu olmaz işte. Elden dolaşmadan önce neyse odur.
 
Üyelik
29 Eki 2009
Mesajlar
511
Ynt: Çekin üzerinde oynama yapılmış.?

bedeli hem yazı ve hem de rakamla gösterilip de iki bedel arasında fark bulunursa yazı ile gösterilen bedele itibar olunur. Ancak, bu kural rakam ile değer bildiren bölümde tahrifat yapılmaması halinde uygulanır.
ttk 588.maddesini inceleyebilirsiniz.
 
Üst