fonradar

Çıkması Beklenen Yeni TTK' da Denetim

Önder68

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar şimdiye kadar çoğunlukla spk sınavları ve denetimi ile ilgili fikirlerimizi aktardık Halbuki çıkması beklenen ticaret kanunundaki denetim spk'ya göre farklılıklar gösteriyor bence Bun konudaki fikirleriniz faydalı olacaktır Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Ynt: Çıkması Beklenen Yeni TTK' da Denetim

İyi günler ben bu konuda gündemi takip etmeye çalışıtorum bu konuda 2 3 yıldır dört büyükler dediğimiz denetim şirketleri konferans eğitim bilgilendirme gibi etkinlikler yapıyorlar yani bi nevi talep yaratma gibi bakabiliriz çünki konferansı dinleyen iş adamın zihninde bir iz bırakmış oluyorlar bu da bana umut veriyor bana göre bu olayın anlamı TTK çıkacak ama ne zaman ve kulis yapanlar smmm lerin denetim yetkiasini elinde bırakacaklar mı yoksa piyasa yine büyüklere mi kalacak bunu zaman gösterecek bir başka konu ise bana göre yeni çıkarılan teşvik paketi ttk nın çıkmasını ve de denetim işini hızlandırır tabi bu bana göre siz de fikirlerinizi yazarsanız sevinirim

Merhaba Sementay Arkadaş benim şahsi fikirim yeni ticaret kanunu tasarısının bir kısmının maddelerinin onaylanmasına rağmen çıkmasının kolay olmayacağıdır Bunun nedenlerini şöyle düşünüyorum 1- Meclis gündeminin yoğun olması 2-Ticaret odalarının bazı maddelerde çekincelerinin bulunabilcekleri ve bazı maddelerde erteleme isteyebileceklerini düşünüyorum 3-Şirketlerin denetimi konusunda taslakta belirtilmesine rağmen çeşitli formüller öne sürdülmektedir
Halbuki Avrupa bİrliği yol haritasına göre eş zamanlı çıkması gereken kanunlar beklemektedir. Örneğin bildiğime göre Türkiye Denetim Standartları Kurulu Kamu Gözetimi kanunlarının Yeni Ticaret kanunu ile birlikte çıkarılması planlanmıştır
Bekleyip göreceğiz fakat sözünü ettiğimiz kanun geniş kapsamlı olduğundan yasalaşsa bile bazı maddeleri daha sonra yürürlüğe girebilir Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

2-

Ben TMS zorunluluğu konusunda kesinlikle bir erteleme bekliyorum. Daha KOBİ ler için standartlar yazım aşamasında ki hiç ipucu da yok. Sanırım 11-12 standarttan oluşacakmış.