Çırak Kanuni Kesintiler

s_yasar_86

Katkı Sunan Üye
çırak olarak işe girişini yaptığımız bir kişiden yapılacak
kanuni kesintiler sgk ve gelir vergisi, damga vergisi nelerdir
bu konuda bilgisi olanların paylaşmasını rıca ederim.

Ynt: çırak kanuni kesintiler

çırak deyiminizden bu öğrencileri kastediyorsanız, 3308 saylı mesleki eğitim kanunu uyarınca çalıştırılan (beceri eğitimi) öğrencilere yapılan ödemelerden hiçbir kesinti yapılmaz.

Ynt: Çırak kanuni kesintiler

3308 sayılı kanundan

) "Aday çırak", çıraklığa başlama yaşını doldurmamış ve çıraklık döneminden önce kendisine işyeri ortamı tanıtılan, sanat ve mesleğinin ön bilgileri verilen kişiyi;

c) "Çırak", çıraklık sözleşmesi esaslarına göre bir meslek alanında mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını iş içerisinde geliştirilen kişiyi;

d) (Değişik : 29/6/2001 - 4702/6 md.) "Öğrenci", işletmelerde, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında örgün eğitim görenleri;

e) "Kalfa", bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bu meslekle ilgili iş ve işlemleri ustanın gözetimi altında kabul edilebilir standartlarda yapabilen kişiyi;

f) "Usta", bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını kazanmış ve bunları mal ve hizmet üretiminde iş hayatınca kabul edilebilecek standartlarda uygulayabilen; üretimi planlayabilen; üretim sırasında karşılaşılabilecek problemleri çözümleyebilen; düşüncelerini yazılı, sözlü ve resim ile açıklayabilen; üretimle ilgili pratik hesaplamaları yapabilen kişiyi;

Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30?undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15?inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30?undan aşağı ücret ödenemez.

Merhaba, bir işyerine tabi haftanın belli günleri çalışan çırak için işveren insiyatif gereği asgari ücret ödemektedir. Bu duruma göre bu tutarın tamamını herhangi bir kesinitiye tabi tutmadan direkt giderleştirebilirmiyiz.
Örnek ; Maaş 5.500-TL = Gider Tutarı.