zirve

Ciro denetimine ist.kesilen ceza bedeli faturasında kdv hesaplanır mı?

Üyelik
27 Ara 2010
Mesajlar
270
Konum
antalya
Merhabalar,

60 sıra nolu KDV sirkülerine istinaden;

"1.2.1. Herhangi bir teslim veya hizmetin karşılığı olarak ortaya çıkmayan tazminat ve benzeri ödemeler prensip olarak KDV'nin konusuna girmemektedir.

Bu kapsamda, işin sözleşme şartlarına uygun yapılmaması, işin verilen süre içerisinde tamamlanmaması, sözleşmenin feshedilmesi gibi nedenlerle tazminat, cayma bedeli vb. adlarla yapılan cezai şart mahiyetindeki ödemeler herhangi bir teslim veya hizmetin karşılığı olmadığından KDV'nin konusuna girmemektedir. "Bir avm merkezinin kiracısı konumundaki bir restorant işletmenin avm ile arasında geçen sözleşmede, "yapılan denetimler sonucunda(ciro-hasılat denetimi,gizli müşteri vb. teknikler kullanılarak) belgesiz(fiş,fatura vb.) olarak yapılan her satış üzerinden belgesiz yapılan satışın 20 katı tutarında ceza bedelini kiracı işletme ödemek zorundadır". demektedir.

Şimdi sorum şu:

Ceza bedeli üzerinden kdv hesaplanır mı? Hesaplanırsa hangi orandan kdv hesaplan malıdır ?

Örnek : Yapılan ciro denetimleri sonucunda bir restorantta belgesiz olarak 10 müşteriye satış yapıldığı tespit edilmiştir. (Gizli müşteri ve kamera kayıtlarıyla belgesiz satış yapıldığı tespit edilmiştir.) 10 müşteriye yaptığı 10 Tl tutarındaki yemekten ,bir günde 10 kişiye*10 TL(Kdv dahil-%8-gıda) = 100 TL'lik satış yapılmıştır.

Sözleşmeye istinadan kesilecek olan ceza bedeli faturası 20 kat *100 TL=2.000 TL+ KDV olarak mı, yoksa sadece 2.000 TL olarak mı kesilmelidir ?

Benim görüşüme göre 60 sıra nolu sirküleri de gözönünde bulundurduğumuz vakit, ceza bedelleri üzerinden prensipte kdv hesaplanmayacaktır. Ancak yukarıdaki uygulamada cezaya muhatap olan şirkete 2.000 TL+ KDV(%18) olarak fatura kesilmiş olup hatalı olduğunu düşündüğüm için siz değerli üstadlarıma bu soruyu sormak istedim. KDV sirkülerinde ceza bedelleri üzerinden prensipte kdv hesaplanmayaktır ifadesini kullandığı için; şayet bu örnek uygulamada ceza bedeline kdv hesaplandıysa bile %18 değil; %8(restorant işletme-gıda) oranında kdv hesaplanması gerekmez mi ?

Saygılarımla,
 

Benzer konular

Üst