zirve

çok acil lütfen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
arkadaşlar benim için çok önemli ve acil bir konu var yardımcı olursanız çok memnun olurum

çalışan personelimizden birisi diğer çalışanların gözü önünde işverene "at beni işten sende kurtul bende kurtulayım" şeklinde kelimeler kullanmış. biz bunu kıdem ve ihbarsız işten çıkartabilirmiyiz bildiğim kadarıyla iş kanunun 25 maddesinde işverene hakaret edilmesi sebebiyle bildirim beklemeden kıdemsiz iş sözleşmesi feshedilebiliyor. yukarıdaki cümleler hakarete girermi

girmezse sizce ne yapmalıyım.çok teşekkür ederim.

Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır.
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: çok acil lütfen

Bu kelimeyi neden sarfettiği asıl neden olacaktır.

İşini yapan biri, düşük maaştan, çalışma saatleri uzunluğundan vs... bu cümle ile şikayet etmiş ama işini yapmaya devam etmişse yapacak birşey yok.

II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.

e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
Ynt: çok acil lütfen

evet çok haklısınız.ancak birde işveren gözüyle bakmak gerekmezmi işveren bu sözü sineye çekmesiyle diğerlerine örnek olunacak sonra ipin ucu kaçacak .disiplin ortamı kaybolacak.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst