Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşyerlerine 6331 İSG Uyarı - Hatırlatma Yazısı Örneği

miller57

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar çok tehlikeli sınıfta yer alan bazı mükelleflerimize aşağıya eklediğim yazıyı mail atacağız.
01 Ocak 2014 ten itibaren 6331 Uyarınca dikkat etmeleri gereken önemli hususlar hakkında bilgilendireceğiz.
Yarın bir gün çıkıp ben bilmiyordum niye uyarmadın diyemesin :)

Belki işinize yarar diye burada paylaşıyorum. Katkı sunacak, eleştirecek veya ekleme yapacak arkadaşların değerli
görüşlerini beklerim...

ÖRNEKTİR...
12 Aralık 2013 Tarihi itibariyle firmanızda 2 kişi çalışmakta,
Firmanızın Nace Kodu: 42.12.01
Firmanız ÇOK TEHLİKELİ sınıfta yer almaktadır.

50’den az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 01 Ocak 2014 Tarihinden itibaren:
- İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı (İSG Uzmanı),
- İşyeri Hekimi,
- Diğer Sağlık Personeli (hemşire) çalıştırmak zorundadır.
İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık personeli:
- OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi)’lerden ,
- Veya piyasa da ki Uzman ve hekimlerle anlaşmak suretiyle çalıştırılabilir.
İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelini tam zamanlı olarak yani ay içinde 30 gün üzerinden çalıştırmanız zorunlu değildir.
Tam zamanlı çalıştırılmayacak ise hangi süre de çalıştırılacaktır? En az ne kadar süreyle çalıştırmanız gerektiği aşağıda açıklandığı gibi belirlenecektir. Buna göre:
İşyeriniz çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için çalışan başına ayda en az 12 Dakika İSG Uzmanı, çalışan başına ayda en az 8 Dakika İşyeri Hekimi ile çalışan başına ayda en az 12 dakika Diğer Sağlık Personeli çalıştırmanız zorunludur.
İSG Uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası çalıştırılmayan her ay için 5.390.- TL
İşyeri Hekimi çalıştırmamanın idari para cezası çalıştırılmayan her ay için 5.390.- TL
Diğer Sağlık Personeli çalıştırmamanın İPC’sı çalıştırılmayan her ay için 2.695.- TL’dır.

Bu idari para cezaları aykırılığın devam ettiği her ay için ayrı ayrı kesilecektir…

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işçi çalıştıran tüm işyerleri için Risk Değerlendirmesi ve Acil Durum Eylem Planı hazırlamayı zorunlu kılmıştır. Bu konu hakkında firmanızı daha önce mail ortamında uyarmış, 6331 Sayılı yasa hakkında bilgilendirmiştik. Eğer hala işyeriniz için Risk Değerlendirmesi ve Acil Durum Eylem Planı yaptırmadı iseniz bir an önce yaptırmanızda fayda var.

Risk değerlendirmesi yapmayan/yaptırmayan işyerleri için 2013 Yılı İdari Para Cezası: 3.234.-TL,
Aykırılığın devam ettiği her ay için de: 4.851.- TL idari para cezası söz konusudur.

İşçi çalıştıran tüm işyerleri, işyerinde ki riskleri ve bu risklere karşı alınacak tedbirleri göstermek amacıyla Risk Değerlendirmesi yapmak veya İSG Uzmanları ile anlaşarak bu hizmeti satın almak zorundadır. Risk Değerlendirmesi raporu işyerinde muhafaza edilecek, gerekli olduğu durumlarda yetkili merci ve denetim görevlilerine ibraz edilecektir.

Bunların dışında ayrıca tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılacak işçilerin işe başlamadan önce mesleki eğitim belgesi almış olması zorunludur. Hangi işlerde çalışanların mesleki eğitim belgesi almak zorunda olduğu mailin ekinde yer alan tehlikeli ve çok tehlikeli işler yönetmeliğinin Ek-1 bölümünde düzenlenmiştir.