Cumartesi Tam Gün Çalışma Ve 45 Saatlik Mesaiyi Aşması

• Konbuyu başlatan kare
  • Başlangıç tarihi
K

kare

Ziyaretçi
Merhaba,

Şu an çalıştığım iş yeri bizi pazartesiden cumartesi gününe kadar 9-6 çalıştırıyor. Bu durumda 45 saat değil 48 saat çalışmış oluyoruz. Yani cumartesi günü 3 saat fazla çalışıyoruz. Bununla ilgili bir yaptırım varmı acaba. Cumartesi günü fazla çalıştığımızı söylediğimde bizde böyle gibi gevşek bir cevap aldım. Mesai ücreti mi yazılması gerekiyor. Açıkcası mesai ücreti istemiyorum ben dahil herkesin saat 3 de işini bitirip evine gidip en azından yoğun çalışma temposundan sonra 3 saat daha fazla dinlenmesini istiyorum.

Bunun için ne yapabilirim.

(Çalıştığım yer bir yayınevi milli eğitim kitapları ve dershane yayınları hazırlıyor)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Cumartesi tam gün çalışma ve 45 saatlik mesaiyi aşması

Konu ile ilgili bilgisi olan yok mu hiç o_O

Merhabalar,
İşkanunda haftalık çalışma süresi 45 saattir. 45 saati aşan çalışmalar mesai ücreti olarak ödenmelidir. Bunun 1 saat veya 15 saat olması değişmez. İşvereninzden talep edin vermemesi durumunda Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi yada bağlı bulunduğunuz Bölge çalışma müdürlüğüne yazılı şikayette bulunabilirsiniz.

kare ' Alıntı:
Merhaba,

Şu an çalıştığım iş yeri bizi pazartesiden cumartesi gününe kadar 9-6 çalıştırıyor. Bu durumda 45 saat değil 48 saat çalışmış oluyoruz. Yani cumartesi günü 3 saat fazla çalışıyoruz. Bununla ilgili bir yaptırım varmı acaba. Cumartesi günü fazla çalıştığımızı söylediğimde bizde böyle gibi gevşek bir cevap aldım. Mesai ücreti mi yazılması gerekiyor. Açıkcası mesai ücreti istemiyorum ben dahil herkesin saat 3 de işini bitirip evine gidip en azından yoğun çalışma temposundan sonra 3 saat daha fazla dinlenmesini istiyorum.

Bunun için ne yapabilirim.

(Çalıştığım yer bir yayınevi milli eğitim kitapları ve dershane yayınları hazırlıyor)

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bir de dinlenme sürelerinizi belirtebilirmisiniz?
Sabah 9 akşam 6 çalışmada , gündüz sadece 1 saat yemek molanız varsa, günlük çalışma süreniz 8 saat olur ve bu durumda dediğiniz gibi,haftalık 48 saat çalışma yapar. Ancak 1 saat yemek molası dışında, örneğin günde 2 kez 15er dk.lık çay kahve molanız da varsa, 6 günx 2 kezx15dk=3 saat yapar, bu durumda da fazla çalışmanız falan yok demektir.
Gerçekten fazla çalışmanız varsa, ücretinin ödenmemesi nedeniyle fazla çalışma yapmayı kabul etmeme hakkınız var, sözleşme veya ekiyle fazla çalışma yapmayı kabul etmiş olsanız bile.

Bu öğle arası ve dinlenme süreleri çalışma saatinden düşülmüyor diye biliyorum. Bir kaç yerde böyle yazı gördüm :S

lrtysh ' Alıntı:
Bu öğle arası ve dinlenme süreleri çalışma saatinden düşülmüyor diye biliyorum. Bir kaç yerde böyle yazı gördüm :S

Eğer yemek molası sadece yemek yemekten olup işbaşı yapılıyorsa buradaki yenen yemek mesaiden sayılır. Ayrıca işçi dilerse fazla çalıştığı her saat için 30 dakika dinlenme hakkına sahiptir. Seçimlik bir haktir bu. Fazla süreli calışma da ise bu süre 15 dakikadir.

Öğle aramız 1 saat onu bile benden önceki arkadaşlar almak için bi hayli mücadele etmişler konuşmuşlar falan öğle arası istiyoruz diye şu an 1 saat öğle aramız var. Bunun dışında 15 er dakikalık iki tane molamız var bundan önce yoktu. yeni getirdiler bu uygulamayı.

Öğle arası mesaiden değil onu biliyorum. Fakat 15 dk iki mola mesaiden sayılıyor diye biliyorum ama emin olmadım şimdi siz böyle söyleyince. Onu tekrar araştırayım. Alo maliyeye isim ve imzalı dilekce veremem işimden olurum diye endişeleniyorum. Alo maliyeye "bir dost" şekinde haber versem olmaz mı :) tabi şu 15 dk mola olayını netleştirdikten sonra.

Birde unutmuşum yazamayı 15 dakikalık mola saatlerinde çalışmaya hazır konumdayız. Yani mola sırasında birisi gelip yaa şunu bir mail atalım şunu CD ye çekelim bunu bir tamamlayalım gibi durumlar oluyor.

Örneğin; sözleşme ile yerleşik bir uygulama ile iş yerindeki mesainin sabah 09:00 akşam 18:00 olduğunu kabul edelim. Bu durumda akşam 18:00?dan sonra yapılan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilecektir.

Bu örnekte günlük çalışma süresi 8 saattir. (1 saatlik öğlen arası verildiği kabul edilmiştir ve öğlen dinlenmeleri/ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz) Bu durumda iş yerinde haftanın 5 günü çalışmakta yerleşik uygulama ise ya da sözleşme ile belirlendiyse bu iş yerinde haftalık çalışma süresi 40 saattir. Bu durumda hafta içi akşam çalışılan fazla süreler hafta bazından toplam 5 saate kadar ?fazla sürelerle çalışma? olarak kabul edilecektir ve her bir saat başına düşen ücret %25 arttırılacaktır.

Haftalık 45 saate ulaşıldıktan sonra ise hafta içi akşam 18:00?dan sonraki her bir saat çalışma ?fazla çalışma? olarak kabul edilecek ve bir saate düşen normal ücret % 50 arttırılacaktır.

Bu fazla mesailerin hafta içi akşam olması ya da hafta içi akşam kalınmayıp cumartesi gelinmesi hesaplama tarzında değişikliğe yol açmayacaktır. Öncelikle 45 saat dolup dolmadığına bakılacak, dolmadıysa normal bir saatlik ücret %25 arttırılacak, 45 saat dolduktan sonrasına isabet eden fazla çalışma ücreti ise normal bir saatlik ücretin %50 arttırılması ile hesaplanacaktır.

" Ara dinlenmeleri, çay ve yemek molaları çalışma süresinden sayılır mı?
Sözleşmeyle kararlaştırılmamışsa çalışma süresinden sayılmaz. "

Kaynak: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=sss

(ctrl F yapıp mola diye aratınca metne daha kolay ulaşabilirsiniz.)

Sanırım sorumun çözümünü buldum sandığımdan da daha fazla çalışıyormuşuz. Sıra şu imzaladığım sözleşmeye bakmaya geldi. Süresiz iş sözleşmeleri standarttır değil mi? Kırtasiyelerde bile satılıyor ya. Ya da muhasebeden isteyeyim bir örneğini.

-_- işin garibi bana bir örneğini vermek zorundaydılar ama bende öyle bir örnek yok açıkcası bişey imzaladığımı bile hatırlamıyorum. (hatırlamıyorum derken imzalamadım ki ben) . Yuh ne biçim iş yeremiş çalıştığım yer. Bir de milli eğitime ders kitapları hazırlıyoruz öğrencilere bilgi satıyoruz. Buyur burdan yak.

Haftada 6 gün 9-18 arası 7,5saat çalışılan , günlük 90dk ara dinlenmesi olan bir işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat yapar.45 saati aşan bir çalışma süresi olmadığına göre de 45 saati aşan bir fazla çalışma yoktur. Bu sebeple ücretinin ödenmesini değil, çalışanın dinlendrilmesini istiyorum şeklindeki, yaklaşımınız ne yzaık ki yersiz bir talep olmakta.Çünkü yasal çalışma süresinden tek bir dakika fazla çalışmanız yok.
Dolayısıyla şikayette bulunabileceğiniz bir kurumdan alabileceğiniz beklentiniz doğrultusunda bir cevap ta olmayacaktır.
Yersiz, gerçek dışı bir ihbarda bulunmuş olmaktan öte gitmeyecektir yapacağınız ihbar yada şikayet.

Çok daha fazla çalışmış olduğunuz sonucuna nasıl varabildiğiniz ise benim için merak konusu gerçekten,
günlük 7,5 saat çalışıyorsunuz, 6 günde toplam 45 saat çalışıyorsunuz.

Sayın Keremcem,

Bu fikre daha önce sağdan soldan duyduklarımla kapıldım. Bunun içinde burada bu konu hakkında profesyonel bir bilgi alabilmek umuduyla burada bir topic açtım. Tekrar araştırmaya devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi sitesinde ilgili açıklamayı gördüm (yukarıda da belirtmiştim). Umarım merakınızı giderebilmişimdir.

Ayrıca ben iş yerimle herhangi bir sözleşme imzalamadım. Bunlar da benim için bir muallak. Standart iş sözleşmesine mi tabi oluyorum standart iş sözleşmesi şartları nelerdir vb. Bunları öğrenmek için soruyorum. Teşekkürler

(Edit: Birde link ile ilgili kimse bilgi vermiyor yani ordaki bilgi yanlış ise ona göre davranacağım. Burada böyle yazmışlar ama o gerçerli değildir "Şu Sebepten"... gibi)

Linkte belirttiğiniz açıklamayı sanırım yanlış anlamışsınız.
Ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılmaz diyor orada da.
Çalışma süresi= karşılığında ücret ödenen süre demektir :)
çalışma süresinden sayılmaz demek te,o süre için ücret ödenmez demektir ;)
MAdem taktınız bu konuya bu kadar, haklarınızı ve yükümlülüklerinizi daha iyianlamak ve öğrenmek için 4857 sayılı iş kanunu nu baştan sona , bir inceleyin derim vakit buldukça.Sonrasında kafanıza takılan pek çok sorunuzn cevabının gene o kanunda yer aldığını gördükçe rahatlayacaksınızdır :)

Sayın Keremcem,

Evet yanlış anlamışım. Tekrar bakınca anlamlı hale geldi. Bu durumda haftanın 6 günü 9-6 çalışmaya mahkumuz gibi görünüyor. Cevabınız için teşekkürler.

İşçinin çalışma saatleri 4857 sayılı yasanın 63. maddesinde belirtilmiştir. Dinlenme süreleri 68. maddede belirtilmiştir. Burada şu konuya dikkat etmek gerekir.Ara Dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz.

Ben gün aşırı 15 saat çalışıyorum. bu 15 saatten 1 saat yemek molası kesiyorlar ayda 280 saati bulan mesaim çıkıyor fakat yemek molalarından 30 saat gibi bir süre kesiyorlar. Mesailerde maaş üzerinden hesaplanmıyor ve saatlik ücretimin yarısından hesaplanıyor. Maaşım asgari ücret oranında bankaya yatıyor geri kalanını elden tediye makbuzu keserek veriyorlar. İş yerimde yapılan usulsuzlukler;
Maaşın asgari ücret kadar lık miktarının bankaya yatıp mesailer ve maaşımdan geri kalanın elden ödenmesi, (Sigorta primi normal maaş üzerinden yatıyor ama vergi indirimi için maaşımı düşük gösteriyorlar)
Ayda 280 hatta 300 saat mesai yapıyorum. Senelik 270 saati fazlasıyla geçiyoruz.
iki ayda bir on gün üst üste 15 saat çalışıp on günde 150 saat mesai yapıyorum sonra normal gün aşırıya devam edip o ay 300 saat falan mesaiye tamamlıyor. 40 saat falan fazla mesai ücreti alıyorum onuda normal saatlik ücretimin yarısından yani 20 saat falan olarak alıyorum 80 saat onlara hediye etmiş oluyorum.
Biz sağlık işiyle uğraştığımız için klinikte öyle vay benim yemek saatim çıkıyım gezeyim deme lüksümüz yok desek zaten kovarlar. Ben yemeğe çıkıp yemek yesem o sırada hasta fenalaşsa servis boş diye gene suçlu ben olurum. O yüzden çalışma esnasında sadece yemek yemekten ibaret olan yemek saati molasının mesaiden kesilmesi normal mi. Ne yapmalıyım bunları nasıl ispatlamalıyım. Yasal bir hakkım varmı yoksa bana yaptıkları bu şeyler normal de benmi gözümde büyütüyorum. İnsanlar normalde böyle mi çalışır.

Yanlış anlamıyorsam;
-"iki ay da bir on gün üst üste 15 saat çalışma"noktası(bu nokta denkleştirme konusuyla ilgili olup ayrıca değerlendirilmelidir)ve diğer ücrete ilişkin noktalar hariç,
-"gün aşırı"dediğinize göre,bir hafta 4 gün,sonraki hafta 3 gün şeklinde çalışıyor,diğer haftalarda aynı şekilde devam ediyor ve iş günlerinde toplam 1 saat ara dinlenme süresi (çay,kahve,yemek vs. molası)kullanıyorsanız, hafta üzerinden bir ay da 20 saat fazla çalışma süresinin doğması normal.
(not.ara dinlenme süreleri,(fiili)çalışma süresinden sayılmaz.yani sizin ifadenizle"...15 saat çalışıp 150 saat mesai yapıyorum.."şeklindeki ifadenizden (fiilen)150 saat çalışıyorsunuz anlamı doğmaz,illaki ve illa olması gerekenden daha az da olsa ara dinlenme süreleri 15 saatlik günlük iş süresinden düşülür,kalan sürenin hesabı bulunur.)

-"gün aşırı"dediğinize göre,bir hafta 4 gün,sonraki hafta 3 gün şeklinde çalışıyor,diğer haftalarda aynı şekilde devam ediyor ve iş günlerinde toplam 1 saat ara dinlenme süresi (çay,kahve,yemek vs. molası)kullanıyorsanız, hafta üzerinden bir ay da 20 saat fazla çalışma süresinin doğması normal.
Fazla çalışma noktasına ilişkin ilave edelim ki,gece çalışması da yapılıyor ise saat:20-06 arası 7.5 saati aşan çalışmalarda f.çalışma olarak değerlendirilir.

4857 sayılı kanunun 68. maddesine göre ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır. İyi günler dilerim.