fonradar

Dahilde İşleme İzin Belgesi Kapsamında

skara

Katkı Sunan Üye
Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında imalatçı olarak yapmış olduğumuz satışlar sonucunda, alıcı olan firma bizden almış olduğunu işledikten sonra yurtdışı ediyor. Ancak biz firmaya kesmiş olduğumuz faturaların KDV sini öderken alıcı olan ve dolayısıyle ihracatçı olan firma malı yurtdışı ettiğini gösterir belge olan GB bize ibraz ettikten sonra biz kesmiş olduğumuz faturalara ait KDV leri daha önce ödemiş olmamıza rağmen, o KDV leri iade olarak geri alabilmemiz için GB ve diğer belgeleri ibraz etmemize rağmen VD YMM raporu aramaktadır. Bu durumda olan başka arkadaşlardan bilgi almak istiyorum[/b]

ymm raporu istenmesi doğrudur, ancak ymm raporunu siz değil ; malı sizden alan firma tanzim ettirerek size verecektir. sizler diğer formaliteleri ikmal edeceksiniz..
konu ile ilgili tebliğlerin yanı sıra - Ömer duman'a ait Gelir,Kurumlar,Katma Değer ve ÖTV'de VERGİNİN MAHSUBU ve İADESİ kitabı önerebileceklerim arasında, Yeni basımını bulabilirseniz size kılavuz olacaktır.

Sn. İlerya vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Ancak uygulama da zaten YMM Raporunu malı satmış olduğumuz firmanın YMM alıyoruz. Benim buradaki sıkıntım KDV sini ödememe rağmen;
satmış olduğum malın çıkışını belgeleyen GB ibraz etmeme rağmen İade veya Mahsup işlemine başlanmaması. Burada da şöyle bir süre söz konusu; YMM Raporunu GB yer alan intaç tarihininden itibaren takip eden ay başından itibaren 2 ay içinde vermek zorundadır.
Yine de önermiş olduğunuz kaynak için teşekkür ederim.