Dahilde İşleme İzin Belgesi Uygulaması

Merhaba arkadaşlar,

üretim yapıyoruz ve satışlarımızın % 70 ihracat ağırlıklı. Bu yüzden Dahilde İşleme İzin belgesi alarak , Yurt içinden aldığımız hammaddelerde bu belge sayesinde KDV ödemeyeceğiz.İhraç etmek şartyla alıyoruz çünkü.
Bende bu konuda acemiyim biraz araştırma yaptım ama eğer bizzat bu belgeyi kullanan arkadaşlarım varsa yardımınızı bekliyorum.

Bu durumda malı bana satan nasıl bir işlem yapacak, ben ne yapacağım.Hem muhasebe açısından, hem maliye açısından..

Teşekkür ediyorum..

Ynt: Dahilde İşleme İzin Belgesi Uygulaması

sayın merkür

önce dahilde işleme izin belgesi alacaksınız. iştigal konusuna göre 6 aylık veya
12 aylık olacaktır.
bu süre içinde iç piyasadan veya ithal yolu ile hammadde alacaksınız ve kdv
ödemeyeceksiniz.
kdv tebliğlerinden 71-75-83-95 ve 98 bakarsanız işlemlerin nasıl olacağını görürsünüz.

en büyük avantajınız kdv iadesi için yüklenilen liste,ind.liste,gçb,dab vs.dosya
hazırlamayacaksınız.

kolay gelsin

Ynt: Dahilde İşleme İzin Belgesi Uygulaması

Arkadaşlar merhaba,
peki dahilde işleme izin belgesi kapsamında yurtiçinde daha önce almış olduğu hammaddeleri kullanarak ürettiği malı ihracatçı firmaya ihraç kayıtlı olarak sattığı zaman kdv uygulamasında normal ihraç kayıtlı satış uygulaması haricinde farklı bir uygulama var mı. (Önceden KDV ödenerek alınan mallar ihracatçıya ihraç kayıtlı olarak satılıyor).Satıcı firma DİİB'ndeki ihracat taahhüdünü kapatabilmek için böyle bir yol izliyor.Yani ihracat yerine ihracatçı firmaya ihraç kayıtlı teslim yapıyor.
-Yukarıdaki uygulamayı yapan arkadaşlar varsa ihraç kayıtlı satıştan dolayı iade alınabiliyor mu?
-KDV uygulamasında ve KDV beyannamesinde normal ihraç kayıtlı satıştan farklı bir uygulama var mı?