Damga vergisi nasıl hesaplanır

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ilyas_f1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: damga vergisi nasıl hesaplanır

Nasıl bir soru bu?

Sözleşme damga vergisinden mi bahsediyorsunuz? 1.600,00 TL midir sözleşme bedeli?

Ynt: damga vergisi nasıl hesaplanır

işyeri yeni açılış için. bir aylık kira 1,600

Ynt: Damga vergisi nasıl hesaplanır

vergi dairesine git, tahakkuk servisinden kira için damga yatırıcam, tahakkuk fişini verirmisiniz de. onlar hesaplayıp sana tahakkukunu verirler. beyanname doldurmana gerek yok. sonrada tahakkuku vezneden ödersin, bu kadar basit.

Selamlar
Mukavele 1 yıllık ise;
Aylık kira net 1.600,00 Brüt 2.000,00 TL
Yıllık brüt 2.000 x 12= 24.000 tl
Kefil olduğuna göre oran yaklaşık binde 8= 192,00 TL
3 nüsha hazırlanmış x 3 = 576,00 tl
Yanınızda bu civarlarda para bulundurun,
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Mukavele 1 yıllık ise;
Aylık kira net 1.600,00 Brüt 2.000,00 TL
Yıllık brüt 2.000 x 12= 24.000 tl
Kefil olduğuna göre oran yaklaşık binde 8= 192,00 TL
3 nüsha hazırlanmış x 3 = 576,00 tl
Yanınızda bu civarlarda para bulundurun,
Saygılar
tahakkuk ettirdim toplam 713 tl tuttu .bu dedi adi kefil ,oranı farklı dedi

sözleşmelerde adi kefalet olması durumunda; sözleşme için binde 1,5 ve adi kefalet için binde 7,5 olmak üzere toplam binde 9 damga vergisi kesintisi yapılır.

Adi kefalette once kiraciyami gidilir ?

Ant Z ' Alıntı:
Adi kefalette once kiraciyami gidilir ?

kira sözleşmesindeki kefalet genellikle müteselsildir.. ancak adi kefalette, ilk önce kiracıya gidilir

İrem35 ' Alıntı:
sözleşmelerde adi kefalet olması durumunda; sözleşme için binde 1,5 ve adi kefalet için binde 7,5 olmak üzere toplam binde 9 damga vergisi kesintisi yapılır.
Yanılmıyorsam oranlar yanlış 31/12/2009 53 SERİ NO'LU DAMGA VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ ile bu oranlar %10 oranında arttırılmış bulunmakta. Yani 1,65 - 8,25 - 9,9 olması gerekir diye düşünüyorum hatalıysam düzeltin lütfen...

Kiracidan kefile gitme zamanini bilmiyorum yani sure mi var ? Yoksa bir belge mi almak gerekli ?

stajyeradayi ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
Yanılmıyorsam oranlar yanlış 31/12/2009 53 SERİ NO'LU DAMGA VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ ile bu oranlar %10 oranında arttırılmış bulunmakta. Yani 1,65 - 8,25 - 9,9 olması gerekir diye düşünüyorum hatalıysam düzeltin lütfen...

Doğrudur.

Ant Z ' Alıntı:
Kiracidan kefile gitme zamanini bilmiyorum yani sure mi var ? Yoksa bir belge mi almak gerekli ?

kiracıya gidildiği tarihten itibaren bir 7 günlük süre var. Bu 7 günlük süre kefile gitme zamanıdır.. Kiracıdan ses çıkmazsa adi kefalette 7 gün içinde kefile davetiye yollanıyor..