Dava açılabilir mi ,kazanma ihtimali nedir..?

Üyelik
21 Ocak 2009
Mesajlar
1,020
Konum
Tekirdağ
bi yakınımı çalıştığı güvenlik şirketi haksız yere işten çıkardı. Kısaca olaydan bahsedeyim. Çalıştığı alışveriş merkezinde görev yapan stand çalışanı çantasından para çalındığı için bunu bahsettiğim yakınıma bildiriyor ve çantasının herhangi biri tarafından karıştırılıp karıştırılmadığının kontrol edilmesini talep ediyor. Güvenlik kayıtlarından kontrol ediyor bu kişi , net bir şey olmadığını şikayetçi olmak istiyorsa polise müracaat etmesini söylüyor. Neyse konu kapanıyor bu şekilde , kimse kimseden şikayetçi olmuyor. Fakat bahsettiğim yakınımı işinden etmek isteyen başka bir personel , yakınım hakkında güvenliğin merkezine yalan yanlış beyanlarda bulunup işten çıkarılmasına sebep oluyor. Yalan beyan da şu şekilde , parası çalınan kişinin bahsettiğim yakınım için şikayetçi olduğunu ve dava açacağı konusunda yalan beyanda bulunuyor.

Öğrenmek isediğim şu ki , bahsettiğim kişi dava açsa kazanır mı..? çok çok işe iade davası açabilir sanırım ya da başka ne davası açabilir ve kazanma ihtimali nedir..?

cevaplarınızı bekliyorum,


iyi çalışmalar :)
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,830
Konum
ankara
Ynt: Dava açılabilir mi ,kazanma ihtimali nedir..?

Sn.Hazelsu
Bahsettiğiniz olay ,araştırma yapılarak,bu araştırma sonucu elde edilen bilgi,belge,var ise tanık beyanları,olay tarihi görüntüleri,vs.gibi unsurların incelenmesi neticesinde karar verilmesi gereken bir konudur.
Sormak gerekirse bu süreçte yakınınızın savunması alınmış mı,kendisine yapılan fesih bildiriminde işten çıkarılma nedeni belirtilmiş mi,belirtilmiş ise nedir?
 
Üyelik
21 Ocak 2009
Mesajlar
1,020
Konum
Tekirdağ
Ynt: Dava açılabilir mi ,kazanma ihtimali nedir..?

işten çıkarılmasına sebep olan kişinin yalan beyan içeren mailler mevcut , tanık var ama iş mahkemelere giderse tanık falan kalmaz bence ( işten çıkarılma korkusundan ) savunması alınmış , hatta birlikte hazırladık , hatta herkesin savunması alınıp şahitlerde dinlendikten sonra bahsettiğim yakınım haklı bulunuyor işe devam etmesi söyleniyor , bir gün sonra da güya yerine biri alındığı için işten çıkışı kesinleşiyor. İşten çıkış nedeni olarak ne bildirildiğini bilmiyoruz malesef. merkez istanbulda olduğu için gönderme tenezzülünde bulunmamış kimse. ama şöyle bir durum var ki , yakınım olan kişiye herhangi bir dava açmasın diye dilekçe imzalatmak istemişler , o da imzalamamış. çok saçma ve karışık bir durum yani , ben uğraşma diyorum çünkü benim düşüncem en büyük ihtimal işe iade davası açar ama onda da alacağı para anca avukat masrafını karşılar.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,830
Konum
ankara
Ynt: Dava açılabilir mi ,kazanma ihtimali nedir..?

Tazminatlarını vermeyecekler ise sizin düşüncelerinizle birlikte , konunun bundan sonraki tüm süreçleri düşünüldüğünde, masrafsız olarak şikayet(çsgb)olsa gerek.Neden,bu şikayete bağlı olarak iş müfettişleri inceleme yapıp sonucu şikayetci ile ilgili işverenliğe bildirecekler ,böylelikle olayda aydınlatılmış olacak.Bakarsınız dava açılması gerekiyorsa zaten açabilirsiniz.Ama işe iade davası bir ay geçmeden açılmalı.Ayrıca Noter den ihtarnamede gönderilebilir.
 
Üst