fonradar

Defter Kapanışları !...

biz eski karar defterine kapanış onayı yaptırdık, yaptı noter.

Limited şirketlerde müdürler kurulu karar defteri yoksa, ortaklar kurulu karar defteri kullanılabilyor. Ayrıca yeterli yaprakları var is Karar Defterleri Genel Kurul ve Müzakere Defteri olarak kullanılabililiyor. Genel Kurul Müzakere Defteri de kapanış tasdikine tabi değil. Dolayısıyla ortada Karar Defteri (Ortaklar Karar Defteri) diye bir defter yok. Defterin yeni adı Genel Kurul ve Müzakere defteri bu defter de kapanış onayına tabi değil. Limited Şirketlerde öteden beri kullanılan karar defterleri Genel Kurul Müzakere defteri olarak kapanış tasdiki olmaksızın kullanıma devam edilecek. Ancak ayriyetten Müdürler Kurulu Karar Defteri var ise bu defter kapanış onayına tabidir. Noterler arasında farklı uygulama var mıdır bilemiyorum. Benim görüştüğüm noterler aynı bilgiyi teyit etti. Karar defterine kapanış onayı yaptırdıysanız Genel Kurul Müzakere Defteri diye ayrıca bir defterin aralık ayı içinde açılış tasidiki yaptırmış olmanız gerekirdi. Kapanış onayı yaptırdığınız bir defteri 2013 yılında açılışı olmayacağından kullanamayacağınızı düşünüyorum.

aralık 2012de 2013 yılı için yeni genel kurul toplantı ve müzakere defteri onaylatmıştık, 01.01.2013 tarihinden sonra onu kullanıyoruz, onun için de müteakip yıllarda kapanış yaptırmayı düşünmüyoruz, eski karar defteri tereddütlü olduğu için garanti olsun deyip kapanış onayı yaptırdık.