Defter tutma kotası var mıdır?

Ynt: Defter tutma kotası var mıdır?

o zaman sınav geçme notunu 100 felan yapalımda mesleğimizin saygınlığıda artsın mevcut meslek mensuplarıda ekmek yesin.bazı arkadaşlar mesleğin tarihçesine kafayı çevirirlerse iyi olur.serbest piyasa şartlarını hiçe sayıp olayı tekelleştirmeye çalışmak bence yanlış.İyiler mutlaka kazanır...

mesleğin tarihçesini herkes çok iyi biliyor.şartlar 1980-90 larin şartlarıyla aynı değil.ne yapılsın yani eskiden olduğu gibi sınavsız ruhsat dağıtmaya devam mı edilsin?

kimseden yattığımız yerde belge vermesini beklediğimiz yok sayın mrc geçmişte dağıtılan belgelerin acısını gelecek nesillerden çıkarmakta haksızlık değilmi.ben geçer not 90 yapıyorum haftada 6 iş günü giriş belli çıkış belirsiz işyerinde çalış ve gel bu sınavı geç o zaman konuşalım. madem 60 geçer not hafife alınacak bir not ise neden bu mesleği tercih ediyorsun.senin bu not olayını yeni belgeli birinin kompleksi olarak görüyorum.

doğru söylemişsin kompleks yaptım galiba.o zaman şöyle olsun;staj dosya ücreti ve lisans mezunu olma şartı kalksın staja başlama notu 30 staj süresi 20 gün olsun yeterlilikte geçme notu 35 ortalama 40 olsun.iyi olur dimi?hem biz komplekslerimizden kurtuluruz hem herkes smmm olur kardeş kardeş kompleksiz bir şekilde asgari ücrete çalışırız artık...

kesinlikle kota getirilmelidir,ki durum bunu gerektiiryor düşününki mesleğe yeni atılmış bir meslek mensubu mukelef temın etmek için belirli yollara başvuracaktır

1)yakın cevresınden muklef bulmaya çalışacaktır(bakal dukanı işletirmiş gibi)
2)yenı açılan işletme bulacaktır
3)reklam yapacaktır buda (yasa gereği yasak)

sistem öyle güzel oturtulmuşkı mesleğe yenı atılan meslek mensubu iş yapamasın ,yeni açılan firma olacakki tutacak defter bulabilsin
gerçekkçi olalım mesleğe yenı atılan birini düşünelim zaten borç harç açtığı buroda aylık mınumum 700-800 tl giderle ve olmayan gelirle faliyetıne devam edecektır el insaf dıyorum.

Arkadaşlar bu kota işini ciddiye alalım çünkü yeni belge alan iş konusunda çok zor durumda çünkü 1990 larda smmm olanlar işin kaymağını almışlar ve yeni smmm lere iş yok kota uygulaması hayata geçerse yeni smmm lere iş kalacağı inancındayım yazık okadar emek ver belge al ve sonuç kocaman sıfır..... emeğimize yazık

hadi smmm ye dedinki kotan doldu başka defter alamazsın, mükellefe ne diyeceksin? adamı istemediği bir smmm ile çalışmaya mecburmu tutacaksın?bir mükellef yeni bir şirket daha kurduğunda muhasebecisinin kotası doluysa başkasınamı gidecek?iştigal konusunda uzman olan smmm defter alamıyor diye o işlerden anlamayan meslek mensubunamı gidecek?vs...

niye kardeşim mükellefi fazla olan smmm yeni smmm ile anlaşıp işi yürütebilirler yeni smm bu işten payda almış olur işe bu boyuttan bakın işi iyi olan smmm ler için diyorum

İyi olan işini iyi yapan hak eden alsın bütün mükellefleri ki rekabet artsın bütüm MM ler işini iyi yapar hale gelsinler :p çok dolandırıcı muhasebeci mali müşavir var piyasada herkez sütten çıkmış akkaşık değil.

kota kota kota uygulanmalı arkadaşlar kimsenin zoruna gitmesin

İstanbul SMMMO'nun önerdiği "Zaman Esaslı Ücret Tarifesi" üzerinde değerlendirmeler yapmaya değer bir çalışmadır.

Bu veya benzer bir tarifenin uygulamaya konulması ile kota, ücret, haksız rekabet gibi pek çok sorunun çözüme kavuşabileceği fikrindeyim.

saygınlıktan bahsedip duruyoruz saygınlık bu şekilde kazanılır adında serbestı olan ancak serbest olmayan malı müşavirler... iş akışları barolar gibi işlemelidir ki mesleğe saygınlık gelsin azami gelir düzeyı sağlanarak meslek mensubu hayatını idame ettırebılsın zor değil baro bu iş için e güzel örnek neden olmasın olur hayaldi gerçek olacak smmmlere artık oda iş verecek ve muklefte ilgili kotayı sağlayan mm başvurabilecek kota,kota ,kota

daha soylenecek çok şey var daha sıcak 1-2 aylık eğitimle sm den smmm ye geçenleride unutmadık bizi resmen yedıler ok denetım işi onlara verılmeyecek yok şu ayrıcalık olacak yalan kocamam bir yalan adam mis gibi smmm unvanını kulanıyor neden unavnında özel smmm yazmıyorda smmm yazıyor çivisi çıkmış bu şin hadı banada ıkı aylık eğtimle ymm hakını verınde görelim velhasıl boyle mesleğinde böyle işleyişinde...

tam anlamadım yani avukatlarda baro kota mı koyuyor diyorsunuz?

twolf ' Alıntı:
Böyle bir uygulama olmaz,defter sayısına kota getirmekle haksız rekabet önlenmez.
Belki şu yapılabilir.Her meslek mensubunun yanında belli sayıda stajyer(hem lise hem üniversite) çalıştırma zorunluluğu gelebilir. Ya da defter sayısına oranla belli sayıda işçi çalıştırma zorunluluğu gelebilir.Bunlarda haksız rekabeti (konu özü bu olduğu için) önleyici unsurlar mıdır tartışılır.
bilemiyorum ilk aklıma gelenler bunlar.

En mantıklı çözüm bu gibi gözüküyor ancak ucu açık.Eğer işçi çalıştırma zorunluluğu gelse eşini dostunu gösterir yine devam eder.Kota koysalar bunun en kolayı yine ruhsatı olan birinin üzerinden işini rahatlıkla görür.Bu sefer ne olur ''Uygun fiyata ruhsat kiralanır'' ilanları artar :)

mrc ' Alıntı:

kota değil davalar avukatlara adil bir şekilde dağıtılmaya çalışılıyor.

ileti ' Alıntı:
mrc ' Alıntı:

kota değil davalar avukatlara adil bir şekilde dağıtılmaya çalışılıyor.

yenimi başladı bu uygulama?daha önce davaların dağıtılması diye bir durum yoktu.

sayın ileti sizi o şekilde ymm yapmazlar özel ymm sınavıyla ymm olması gerekenler yapılıyor.
sayın mrc bu forumda da hep benzer konularda tartışmalar var mesala aöf mü örgün öğretim mi bir tanesi.tabiki sınav seviyeside yukarı çekilebilir ama ülke genelinde ünilerdeki geçer nota da bakmak lazım bi çok üni yeni yeni yükseltti geçer notlarını.firmalarımızda ön muhasebe de çalışan insanlar faturayı bilmeden bizden daha yüksek maaşlarla iş başı yapıyor.2-3 aylık kurslarla muhasebe işini bildiğini söyleyen piyasada çalışanlar var.meslek odaları hiç bir smmm bulundurma zorunluluğu olmadan defter tutması ayrı bir skandal zaten.yani genel durum meslek mensubu olsun stajer olsun hepimizi ilgilendiriyor.avukatları örnek veriyoruz avukatlara staj daha yakın bir zamanda geldi o da 3 yıl değil ve dosya açtırmak ve staj süresi bu kadar maliyetli değil.bu mesleğe gelecek standart baya bi zaman alacağa benziyor.bazı arkadaşlar da çalışmadan sırf belge aldım diye pastadan pay almak adına kota olayında ısrar ediyor.benim sorum şu madem standart bir iş arıyorsunuz gidin memur olun.serbest muhasebeci mali müşavir olma arzusundaki ve serbest piyasa şartlarında icra edilen bir mesleğe bir kişinin kota talep etmesine anlam veremiyorum.defterleri birileri bölüştürsün tahsilatı gelir idaresi yapsın birileride gelsin bizi işini yapıyormu diye denetlesin.bizi yönetecek birilerine mi ihtiyacımız var? şahsım adına ben bu duruma karşıyım.