Defter ve belgeleri kim saklar

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
işletme her ay klasörünü mali müşavire gönderiyor ama inanın ne gönderdiğini kendisi de bilmiyor işletme sahbi sadece SATIŞ mantığıyla hareket ve hakaret ediyor.Ben muhasebeciye her ay 250 tl ödüyorum tarih sırasına bile koymayın para veriyom muhasebeciye o yapacak bu işi diyor .kendisinde arşiv olmadıı halde belgeleri zor sığarken birde 10 yıldır bütün evrakları malii müşavire göndermiş evrak düzeninden haberi yok beyannamelerin hiç birisinin kendisinde kopyası yok 2007 yılının evraklarını muhasebeci imza karşılığında işletmeye veriyor ama ne tertip var ne düzen geriye dönük evraklarda kimse sorumluluk almıyor.İmdi muhasebe büroları neden evrakların bir kısmını poşete koyup rastgele fırlatıyor bir kısmını depoya arşive koyuyorda kendini işverenlere karşı rezil ediyor.Bir sıkıntı da evraklar ortada yok her iki tarafta birbirini suçluyor.Oysaişletme bile arşiv yapamazken siz onlarca mükellef için nasıl evrakları tutarsınızda arşivcilik oynarsınız anlamıyorum.Mali müşavirler her firmanın arşivini tutsa 10 katlı bina lazım ona.Defter tutuyoruz diye adamların bu kadar da amelesi olmak zorundamıyız.Sizce her ay işlenen belgeler aynen imza karşılığı beyannameleriyle birlikde bir sonraki ay yeni evraklar alınırken teslim edilse daha mantıklı değil mi.İşletme sahibi zorla mali müşavire yıkıyor ve laftan anlamıyor siz nasıl yapıyorsunuz ne yapmak lazım

Ynt: Defter ve belgeleri kim saklar

çok sitemkarsınız haklı yönünüzde var tabi evraklar konusunda. Ama mükellef evrak görmek istemediğini söylüyor mecburen bizde kalıyor. Ancak yeri yani çalışma alanı geniş olan mükelleflerin evraklarını her ay imza karşılığında veriyoruz. Diğerleri tabiki bizde evet bürolarda nefes alacak yer aklmıyor mecburen dışarda bir arşiv tutulması lazım ki biz öyle yapıyoruz bu seferde gereiye dönük evrak lazım olduğunda sıkıntı çıkıyor. Mükellef e söylüyorum evraklarınız hazırladım koliledim diyorum almıyor sizde kalsın diyor. Bende artık ben bu durumu kabullendim

Ynt: Defter ve belgeleri kim saklar

Merhaba ;

Atalarımız ne güzel söylemişler. " Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır ".

Ben ,mükelleflere ait ilgili evrakları (gerekli dökümanları yaparak) imza karşılığı ertesi yılın hemen ilk aylarında teslim ederim.

Burada uygulamam " eğer bir mükellef kendisine ait evrakları saklayamıyorsa ben neden onlarca mükellefin evraklarını saklayayım ki ? " düşüncesindendir..