fonradar

Değer Artış Kazancı

öncelikle iyi çalışmalar diliyorum, benim şöyle bir sorum olacaktır. 2008 yılı başı içinde bir konut aldım, bu konut arsa bedeli olarak 3100 TL'den bana satış yapılmış gibi işlem yapıldı (ilk ve tek konut alışım olduğu için hiçbir şeye dikkat etmeden tüm işlemleri emlakçıya güvenerek yaptım). Ancak ben konutumun yarısını kredi kullanarak diğer yarısınıda banka havalesiyle konut aldığım kişiye ödedim. Emlakçıyla yaptığım satış sözleşmem aldığım bedel ile bende mevcuttur. Satıştan 4 ay sonra inşaat halindeki yapı bitti ve ben oturmaya başladım. Tapu değişme uğradı. şuan evimi satmak istiyorum, benim büyük bir vergi yüküyle karşılacağımı belirtiyorlar. 3-4 gündür vergi dairesi, belediye ve tapu arasında gidip geliyorum. Damga vergisi ve diğer çıkacak vergileri ödeyeyim değerini aldığım noktaya getireyim diyorum, bütün başvurduğum yerler bunun olanaksız olacağını söyüyor. Bu ne kadar doğrudur, ne yapmamı önerirsiniz.
Saygılarımla

Ynt: Değer Artış Kazancı

sanırım inşaat bitti kat irtifakı kurulmuş arsa üzerine yapılan dairesyi harç beyannamesi vererek ve tapu harcı ödeyerek tapuda mesken olarak görünmesini sağlamaktan bahsediyorsunuz kasdedilen bu olsa gerek

Kat mükiyeti alındı. Halen arsa bedeli üzerindenmi maliyet hesaplanır. Buna yapılacak birşey varmıdır.

merhabalar.. vergi mükellifiyeti olmayan biri için 2008 yılında değer artış kazancı yapmış beyan etmemiş. şimdi matrah arttırımı yapmak istiyorum ama bdp den 6111 sayılı matrah arttırımı diyorum oradan hangi seçeneği seçeceğim yardımcı olurmuz.

6/1-2 Gelir Vergisi Mükelleflerinde Matrah Artırım Bildirimi
6/1-3 Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde Matrah Artırım Bildirimi
6/5,6/6 Kurumlar (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi

7/1 Yıl İçinde Tüm Dönemlere Ait Beyanname Veren Mükellefler İçin Kdv Artırım Bildirimi
7/2-a, 7/3 Yıl İçinde 12 Dönemden Az, 2 Dönemden Fazla Dönemde Beyanname Veren Mükellefler İçin Kdv Artırım Bildirimi
7/2-b, 7/3 Yıl İçinde Hiç Beyanname Vermeyen Veya 1 Ya Da 2 Dönem Beyanname Verenler İle Vergilendirme Dönemi Üç Aylık Olup Hiç Beyanname Vermeyen Mükellefler İçin Kdv Artırım Bildirimi
7/2-c İstisnalar Veya Tecil-Terkin Kapsamına Giren İşlemleri Bulunan Mükellefler İçin Kdv Artırım Bildirimi

8/1-2 Ücret Ödemeleri İçin Gelir (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi
8/3-a,8/4-a Serbest Meslek Ödemeleri İçin Gelir (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi
8/3-b,8/4-c Vergiden Muaf Esnafa Yapılan Ödemeler Gelir (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi

8/3-a,8/4-b Kira Ödemeleri İçin Gelir (Stopaj) ve Kurumlar (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi
8/3-b,8/4-c Çiftçilerden Satın Alınan Zirai Mahsuller ve Hizmetler Nedeniyle Yapılan Ödemeler İçin Gelir (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi
8/3-b,8/4-c Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşleri Nedeniyle Yapılan Hakediş Ödemeleri İçin Gelir (Stopaj) ve Kurumlar (Stopaj) Vergisi Artırım Bildirimi

şeçenekler bunlar

Yaptığım araştırmalar sonucunda yaptığım işlemi söyleyeyim, böyle sıkıntısı olanlar için bir çözüm olur.
Veraset ve harçlar vergi dairesine gittim, pişmanlık formu doldurarak düşük gösterdiğimi beyan ettim, aradaki bedeli peşin olarak ödeyeceğimi bildirdim. Hazır bir dilekçe vardı, onu tapumla birlikte doldurup memur beylere verdim. Memur Bey, 2-3 gün sonra ödeme tablosunu almam için tekrar gelmemi söyledi.