fonradar

Demir Çelik Sektörü E-İrsaliye,E-Fatura Zorunluluğu

husok

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, Demir doğrama ve Kalıp imalatı yapan müşterilerim var, bir arkadaş bunların 1,Temmuz 2022 de hem e-irsaliyeye, hemde e-faturaya geçmesi gerektiğini söylüyor. araştırdım ama net bir cevap bulamadım. fikri olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

22 Ocak 2022 Teblig:535 md6'ya istinaden ;
2021 yılı brüt 10 mlyn ise e-irsaliye olacak. Bu durum ile dijitalleşiyor bu sektör. Bunu demiştir.

anladığım kadarı ile bu konuda birçok arkadaşın bilgisi eksik. Moderatör arkadaşlardan ricam şu konuyu bir yorumlayabilirler mi?
1655295160622.png

anladığım kadarı ile bu konuda birçok arkadaşın bilgisi eksik. Moderatör arkadaşlardan ricam şu konuyu bir yorumlayabilirler mi?
Ekli dosyayı görüntüle 273
Moderatör değilim ama yorumlama yapım demir ve çelikten yapılan eşyaların imalatı ithalatı ve ihracını yapıyorsan her türlü e-irsaliyeye geçmek zorundasınız ama (E-Faturaya geçmek zorunda olanlar E-Deftere de geçmek zorunda olduğundan)
2021 yılı için 4 MilyonTL
2022 yılı için 3 MilyonTL den fazla satışınız yoksa aynı zamanda
hepsi burada v.b veya kendi sitenizde satışınız yoksa veya satışınız var ve hasılatınız 2022 yılı için 500.000 Tlyi geçmiyorsa
E-Fatura/E-Defter'e geçmek zorunda değilsiniz..

Moderatör değilim ama yorumlama yapım demir ve çelikten yapılan eşyaların imalatı ithalatı ve ihracını yapıyorsan her türlü e-irsaliyeye geçmek zorundasınız ama (E-Faturaya geçmek zorunda olanlar E-Deftere de geçmek zorunda olduğundan)
2021 yılı için 4 MilyonTL
2022 yılı için 3 MilyonTL den fazla satışınız yoksa aynı zamanda
hepsi burada v.b veya kendi sitenizde satışınız yoksa veya satışınız var ve hasılatınız 2022 yılı için 500.000 Tlyi geçmiyorsa
E-Fatura/E-Defter'e geçmek zorunda değilsiniz..
teşekkür ederim... kendi mesajıma bir katkı da ben yapiim :) şöyle bir yorum aldım bir üstatdan;

72 ve 73 üncü fasıllarda yer alan veya tariflenmeye çalışılan binlerce iş dalı, demir-çelik ile bunlardan mamul ürünlerin imali, ithali ve ihracı ile uğraşanlar e-irsaliye kapsamına alındı.

Demir doğrama dediğimiz, demir veya çelikten ya da bunlardan mamul ürünlerden herhangi yeni bir ürün imal edip elde edenler imalatçı statüsünde oldukları için bu zorunluluk kapsamındalar. Dolayısı ile demir-doğrama işi bu kapsamda.

Kalıp imal edenlerin durumu da aynı.

Kalıp imalinde veya Torna-tesfiye dediğimiz iş dalında, malzemesi kendinden yapılan bir işlem varsa
bunlar aynı kapsamda, malzeme müşteriden geliyor da bu işlemler yapılıyorsa zorunluluk kapsamında değil.

Yani, malzemesi kendine ait olmayan lazer kesimi gibi, torna tesfiye gibi, kalıp yapımı gibi veya buna benzer sadece
işin hizmetinin verildiği iş dallarında zorunluluk yok.

Asıl olan demir çelik ve bunlardan mamul ürünlerin İMALİ, İTHALİ veya İHRACI ile uğraşılıp uğraşılmadığı,
dikkat edeceğimiz ilk koşul bu.

Bu ürünlerin yurt içinde SADECE alım satımı ile uğraşanlar ise e-irsaliye zorunluluğu kapsamında DEĞİL.

İyi çalışmalar diliyorum.