zirve

Demirbaş Amortismanı

MBR

Üyelik
11 Tem 2005
Mesajlar
26
merhaba

ikinci el alınmış olan demirbaşların amortismanlarında bir farklılık varmıdır? teşekkür ederim
 
Üyelik
8 Ağu 2005
Mesajlar
171
Hiç bir farklılık yoktur. Önemli olan demirbaşın veya diğer a.t.i.k. lerin aktife giriş tarihidir. Aktife giriş tarihinden itibaren normal amortismanları ayırabilir ve giderleştirebilrisiniz.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Sayın MBR,

Bilindiği gibi, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 313’ncü maddesinde; "İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan gayrimenkullerle 269’uncu madde gereğince gayrimenkul gibi değerlenen iktisadi kıymetlerin, alet, edevat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmlerinin birinci kısımdaki esaslara göre tespit edilen değerinin, bu Kanun hükümlerine göre yok edilmesi amortisman mevzuunu teşkil eder. " hükmü mevcuttur.

Aynı kanunun 320’nci maddesinde; "Amortisman süresi, kıymetlerin aktife girdiği yıldan başlar. Bu sürenin yıl olarak hesaplanması için (1) rakamı mükellefçe uygulanan nispete bölünür. " hükmü mevcuttur.


Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere, amortisman ayrılacak sabit kıymetlerde kullanılmış veya yeni kavramı yoktur. Her iki halde de ya normal yada azalan bakiyeler usulüyle aldığınız sabit kıymetin belirlenmiş faydalı ömrü süresince amortisman ayırabilirsiniz.

Zaten aksi yönde olsa Maliye sabit kıymetlerin amortisman takibini nasıl yapabilirdi.

Saygılar.
 
Üst