Demirbaş Çıkışı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan elifbe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

elifbe

Katkı Sunan Üye
Amortisman süresi dolmuş ve yıprandığı için hurdaya ayrılan demirbaşlar muhasebe kayıtlarından nasıl çıkartılır?

Merhaba,

------------- / ----------------------------
Birikmiş Amortisman 100,00

Demirbaşlar 100,00
------------- / -----------------------------

Saygılarımla,

Amortisman ayrılmayıp ta demirbaş hesabında olanları demirbaş hesabının alacağı karşılığında hangi hesaba atmam gerekiyor.

_______/_____________
294 ELDEN ÇIKARILACAK STOKLAR ve MADDİ DURAN VARLIKLAR XXXX
255 DEMİRBAŞLAR XXXX

Merhaba,

Bu kayıt hatalı,

Hesabın yeri değişiyor o kadar. Demirbaş varlıklardaki mevcudiyetini sürdürmeye devam eder. Mali tablo dışında kalmaz.

Öncelikler amortisman ayrılmalı.

689/770 KKEG BORÇLU
257 AMORTİSMAN ALACAKLI

sonrasında dediğim kayıt yapılmalıdır.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Sayın Pösteki, önerdiğim kayıtın hatalı olduğunu belirtmişsiniz,ancak; 3 numaralı mesajda "Amortisman ayrılmayıp ta demirbaş hesabında olanları" nasıl kaydedeceğini sormuş Sayın Dolap, aktiften tamamen çıkartmak istediği sonucuna varamadım ben. Elbette 294/255 kaydını yapınca bilançoda görünür, ama yeri anlamlı bir şekilde değişmiş olur.

Sayın Pösteki, önerdiğim kayıtın hatalı olduğunu belirtmişsiniz,ancak; 3 numaralı mesajda "Amortisman ayrılmayıp ta demirbaş hesabında olanları" nasıl kaydedeceğini sormuş Sayın Dolap, aktiften tamamen çıkartmak istediği sonucuna varamadım ben. Elbette 294/255 kaydını yapınca bilançoda görünür, ama yeri anlamlı bir şekilde değişmiş olur.

Merhaba,
Soru Tam olarak şöyle;

Amortisman ayrılmayıp ta demirbaş hesabında olanları demirbaş hesabının alacağı karşılığında hangi hesaba atmam gerekiyor.

Demirbaş hesabının alacağına yazmak demek kayıtlardan çıkarmak demek değilmidir. Zaten ekonomik değeri kalmayan bir varlığın aktiflerden elemine edilmesi gerekmez mi ?

Sizin attığınız kayıt fiiliyatta hurdaya ayrılmış işletme bünyesinde faydası ve ekonomik değeri kalmamış bir varlığın (ki fiilayatta hurda statüsündedir) bilançoda sanki elden çıkarılmasına karar verilmiş belirli bir değeri olan bir fon statüsüne sokar.
buda mali tablo kullanıcılarının aslında değersiz olan bir varlığın işletme bünyesinde mali değeri olan bir varlık olarak değerledirmesine yol açar. Bu bilanço kullanıcılarını yanıltıcı bir kayıt tekniğidir.

3 numaralı mesajın gereği yapılması gereken kaydı ben, 6 numaralı mesajda yazdım, sonrasında 2 numaralı mesajdaki kayıt atılarak, soru sahibinin elde etmek istediği sonuç hasıl olacak ve bu miyadını tamamlamış değersiz demirbaş, işletmenin mali tablolarından çıkarılarak. İşletmenin gerçek durumunun mali tablolara yansımasının önü açılmış olacaktır.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Tabi sorunun soruluş biçiminde de bir sıkıntı var. Ama bence demirbaş hesabının alacağına atmak mutlak ve mutlak aktiften çıkartmak anlamına gelmez. Eğer ille de bu demirbaşı aktiften çıkartmak gibi bir amacımız varsa, sizin belirtmiş olduğunuz kayıtlar doğrudur. Tabi mutlaka ayrılan amortismanı KKEG olarak dikkate almak kaydıyla.

Son düzenleme: