Demirbaş Satışı Hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan 13MAYIS85
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhabalar 2007 yılı girişli bi demirbaşımı hiç amortisman ayırmadım şimdi satmak durumundayım

asıl sorum şu

amortisman kayıtsız satışımda zarar çıkıyo
eğer amortisman ayırmış olsaydım kar çıkacaktı
nasıl bir yol izlemeliyim

Ynt: Demirbaş Satışı Hakkında

2009 yılına yazabilirsin amortisman..

yazamazsan mecbur zarar çıkacak.

Kanunen ayrılması gereken yılda eksik ayrılan veya ayrılmayan amortisman sonraki yıllarda ayrılamaz ve gider yazılamaz. Onun için zarar çıkacak.

Araç satışlarında maliye kasko değerlerine dikkat etmektedir. Kasko değerinin %20-30 una kadar çok risk ama eğer üstüne çıkılırsa risk var. Satış fiyatı kasko değerine göre uygun ise açıklamakta sıkıntı olmaz.

arkadaşlar 258 hesaptaki bir makinemizi satacağız bunun muhasebe kayıdını nasıl yapabilirm
yardımcı olursanız çok sevinirim.
teşekkürler.

258 hesap ilgili varlığın (yatırım halinde) halen tamamlanamadığını gösterir.Tamamlanmamış haliyle satacaksanız258'i alacaklandırarak satışını yaparsınız.Fakat tamamlanmışsa önce ilgili duran varlık hesabına devretmeli,sonra bu hesaptan çıkış yapmanız daha sağlıklı olacaktır.Saygılar.

teşekkürler sayın twolf
tamamlanmamış bir yatırım 258 hs.tan çıkışını yapıyorum.

sayın twolf bunun kdv sini ilave edilecek kdv demi yoksa normal satış kdv sindemi göstermeliyim.

demirbaş satışından oluşan kdv ilave edilecek kdv olmalıdır bence.
syg..

İlave edilecek kdv'de gösterin.Normal kdv'de göstermek isterseniz satışı kdv matrahına dahil etmeniz gerekecek ki bu olamayacağı için ilave kdv'de göstermeniz yerinde olacaktır.

13MAYIS85 ' Alıntı:
merhabalar 2007 yılı girişli bi demirbaşımı hiç amortisman ayırmadım şimdi satmak durumundayım

asıl sorum şu

amortisman kayıtsız satışımda zarar çıkıyo
eğer amortisman ayırmış olsaydım kar çıkacaktı
nasıl bir yol izlemeliyim

bence ayrılmayan yıllar için de amortisman ayrılmalı ve ayrılan amortismanlar kkeg kaydedilmeli. sonrasında kar zarar durumuna bakılmalı.