Demirbaş

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan BAHA38
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Demirbaş

ekleme yapıyım. kiraladığınız yere taktırdıysanız özel maliyete atabilirsiniz.

Ynt: demirbaş

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Yazmamak daha iyi.İşletme gideri olarak yazabilirsiniz.
Saygılar

üstad, demirbaş sınırı 2011 yılı için 700 tl kdv hariç. eğer bu cam 1 yılı aşkın olarak kullanılabilecek şekilde alındı ise demirbaş yazılması gerekmez mi? kırılırsa şayet o zaman masrafa aktarmak daha mantıklı değil midir?

Eğer takibini yapabilecekseniz demirbaşa alın.Ama kırılan camın yenilenmesi sonucu bu cam demirbaşlarda var mıydı diye pek kimsenin aklına gelmez.Kendinize güveniyorsanız demirbaşa alabilirsiniz.Tartışmaya açık bir malzemedir.Rakamsal ve özellik anlamda demirbaştır ama kullanım ömrü ve takibi açısından dikkat ister.Siz bilirsiniz.

bence özel maliyetler hesabına atmak çok doğru olmaz. çünkü kiralanan yerin değerini artıcı bir özellik arz etmiyor. kural olarak en doğrusu demirbaşlar hesabına atıp amortisman ayırmak yoluyla giderleştirmektir. ancak doğrudan gider yazılması durumunda da olası bir inceleme esnasında problem oluşturmaz kanaatindeyim.

1.350,- TL lik cam neden alınır?

a) Kırılmış olan bir ya da birden fazla cam değiştirilmiştir.(Durum bu ise tamir bakım onarım gideri olarak kaydedilir.)

b) Cam ile bölümleme yapılmış ve bir oda tesis edilmiştir. (Durum bu ise özel maliyet olarak kaydedilip,amortismana tabi tutulur)

Başka alternatifler de olabilir,ben ilk etapta aklıma gelenleri yazdım.

Sonuç itibariyle burada önemli olan cam'ın ne için alındığıdır.
Cam faturası mükellef tarafından ortada herhangi bir alım olmamasına rağmen temin edilmiş ise ve siz de bu faturayı kayıtlara alacaksanız gider yazmanız daha doğru olur.Herhangi bir inceleme esnasında faturanın açıklaması kolay olur."Şu şu camlar kırıldı,yeniledim" der geçersiniz.