Denetim Dersi Müfredat Sorunu

Denetimden geçemeyen arkadaşlar eğer müfredatla ilgili bir açıklama talebinde bulunmak isterlerse KGK Bağımsız Denetim tebliğinin 16. Maddesine bakmalarını öneririm. Orada KGK’nın Bağımsız Denetim sınavlarında hangi derslerin hangi konuları kapsadığı parantez içerisinde belirlenmiş. Bizim sınav yönetmelimizin 14. maddesinde ise sadece Muhasebe Denetimi denilmiş.

Türmob şu konuda haklı ki; sınav komisyonu kanunun 17.maddesine göre maliye bakanlığınca seçildiğinden Tesmer tarafından etkilenme ihtimali olmayan bir komisyon. Haliyle işimiz bu komisyonun keyfine kalmış oluyor. Ancak eğer sınav yönetmeliğinde, KGK tebliğindekine benzer şekilde, Muhasebe Denetimi dersinin yanına parantez içerisinde sorumlu olunan konular yazılırsa Sınav Komisyonu da bu kapsamda soru sormak zorunda kalır.

Ve eğer parantez içerisinde KGK tebliğlerinden de sorumlu tutulursak KGKnın Bağımsız Denetim Sınavındaki Denetim dersinden hiçbir farkı kalmaz girdiğimiz sınavın. Ve KGKnın Bağımsız Denetçilik sınavına girerken Denetim dersinden muaf tutulmamız gerekir.

KGK Sınav Yönetmeliği; Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

SMMM Sınav yönetmeliği: YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAV YÖNETMELİĞİ

Arkadaşlar biz bir karar verdik tesmere dilekçe yazıp hangi konulardan sorumlu olacağımızı bize bildirmeleri gerekliliği ile ilgili posta yolyla bugn yarn dılekcelerimiz gondereceğiz bize cevap yazmak zorundadalar adamlar dalga geçiyolar cünkü hafta sonu yapıan semınerde odaların bu konu ıle taleplerıne verdıklerı cevap kpss de genel kultur sınavı var orda hangı konular bellımı o yuzden hersey cıkabılırı cıkınca gorcez demelerı

tamamdır.. açılışta yazdığımı bi inceleyin abi.. itirazdan çok çözümle gidilirse daha etkili olur düşüncesindeyim.. sınav yönetmeliğine sadece parantez açacaklar.. ve bunun örneği var KGK tebliğinde. yani aykırı bir durum yok emsali var.

ne gerizekalı adam bunlar. o sınav genel kültür. tabiki herşeyden soru gelebilir. bizim gireceğimiz sınavın adı muhasebe denetimi. nasıl herşey çıkabilir diye kestirip atarlar.

kgk tebliğlerinin sınav kapsamı dışında bırakılması için tesmer ve türmoba email gönderdim. email,fax,telefon herkes kendince çaba göstersin lütfen.

Standart bir dilekçe yazsak ben bu konuda kötüyüm bende her yere faxlar mail atarım.Geçen sınavda da yaptım 35 le kaldım.Bize bizden sonraki bütün arkadaşlara faydası olsun yeter ki birlik olalım arakadaşlar

DİLEKÇE ORNEĞİDİ

05/02/2014

TESMER-TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ YÖNETİM KURULU’NA
ANKARA

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na kayıtlı stajyeriyim. Stajım 2010/Mayıs döneminde başlamış olup 2013/Mayıs döneminde sona ermiştir. SMMM Yeterlilik sınavlarına yönelik olarak aşağıda belirttiğim hususlarda yönetim kurulunuzdan bilgi talep etmekteyim.
30 Kasım-01 Aralık 2013 3.dönem SMMM Yeterlilik Sınavlarından biri olan Muhasebe Denetimi sınavında bizlere yöneltilen 1 ve 2. sorulardan hareketle aşağıda tarafınızdan cevaplanmasını arzu ettiğim birkaç sorum olacaktır.
Şöyle ki;
1. Yeterliliğine tabi tutulduğumuz “Muhasebe Denetimi” alanında 14-15 Mart 2014 döneminde veya sonraki sınav dönemlerinde bahsettiğim bu alanda belirlenmiş bir konu aralığı ya da pelesenk olmuş şekilde müfredat/ders konu başlıkları bulunmakta mıdır?
2. KGK ( Kamu Gözetim Kurumu) tarafından bu alanda yayınlanmış olan tebliğler Muhasebe Denetiminin kitabını mı oluşturmaktadır? Bu alanda yapacağımız uzmanlık ve alacağımız eğitim-öğretim bahsi geçen kurumun yayınladığı standart ve tebliğlerle mi olacaktır? Ya da bu konuda dünya da yayınlanmış bu konu ile alakalı her türlü yenilik, gelişmeler bu dersin konusu mu olacaktır?
3. Eğer ki biz aday meslek mensuplarının mesleğimizin icrası hususunda mevzuattaki gelişmelerden an be an haberdar ve ilgili olma sorumluluğumuz olduğu bilinciyle hareket edecek olursak, bu manada KGK’nın bu alanda yayınladığı tebliğlerden sınav tarihine kadar olan sürede ya da sınav saatine kadar olan sürede mi sorumluluk üstleneceğiz?
4. Yine aynı kurumun yaptığı Bağımsız Denetçi uzmanlığı sınavlarında bahsettiğim tebliğ ve standarlardan sınava tabi tutulmaktayız. Madem bu konularla SMMM Yeterlilik Sınavında sınava tabi tutuluyoruz Bağımsız Denetçi olmak istediğimizde neden KGK’nın yaptığı sınavda biz meslek mensubu veya meslek mensubu adaylarına muafiyet sağlanmıyor? Bu konuda çalışmalarınız var mıdır ve düşünceleriniz nelerdir?
Sonuç olarak,
- “Muhasebe Denetimi” sınavında konu başlıklarının belirlenmesi ve TESMER olarak bu alanda kaynak kitap oluşturulması yönünde bir çalışma yapılmasını,
- Mevzuattaki değişiklikleri takip etme ve bunlardan sınav hususunda sorumlu olma sürelerimizin net bir şekilde belirlenmesini, (örneğin sınav tarihine kadar olan son 2 ay gibi bir süre içerisinde olan değişikliklerden sorumlu olmama gibi)
Talep etmekteyim. Gereğini bilgilerinize arz ederim.
AD SOYAD IMZA ADRES TELEFON SAGOLSUN KOCAELIDEN HALIM ARKADASIMIZIN HAZIRLADIGI DILEKCE ORNEGIDIR

DİLEKÇE ORNEĞİDİ

05/02/2014

TESMER-TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ YÖNETİM KURULU’NA
ANKARA

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na kayıtlı stajyeriyim. Stajım 2010/Mayıs döneminde başlamış olup 2013/Mayıs döneminde sona ermiştir. SMMM Yeterlilik sınavlarına yönelik olarak aşağıda belirttiğim hususlarda yönetim kurulunuzdan bilgi talep etmekteyim.
30 Kasım-01 Aralık 2013 3.dönem SMMM Yeterlilik Sınavlarından biri olan Muhasebe Denetimi sınavında bizlere yöneltilen 1 ve 2. sorulardan hareketle aşağıda tarafınızdan cevaplanmasını arzu ettiğim birkaç sorum olacaktır.
Şöyle ki;
1. Yeterliliğine tabi tutulduğumuz “Muhasebe Denetimi” alanında 14-15 Mart 2014 döneminde veya sonraki sınav dönemlerinde bahsettiğim bu alanda belirlenmiş bir konu aralığı ya da pelesenk olmuş şekilde müfredat/ders konu başlıkları bulunmakta mıdır?
2. KGK ( Kamu Gözetim Kurumu) tarafından bu alanda yayınlanmış olan tebliğler Muhasebe Denetiminin kitabını mı oluşturmaktadır? Bu alanda yapacağımız uzmanlık ve alacağımız eğitim-öğretim bahsi geçen kurumun yayınladığı standart ve tebliğlerle mi olacaktır? Ya da bu konuda dünya da yayınlanmış bu konu ile alakalı her türlü yenilik, gelişmeler bu dersin konusu mu olacaktır?
3. Eğer ki biz aday meslek mensuplarının mesleğimizin icrası hususunda mevzuattaki gelişmelerden an be an haberdar ve ilgili olma sorumluluğumuz olduğu bilinciyle hareket edecek olursak, bu manada KGK’nın bu alanda yayınladığı tebliğlerden sınav tarihine kadar olan sürede ya da sınav saatine kadar olan sürede mi sorumluluk üstleneceğiz?
4. Yine aynı kurumun yaptığı Bağımsız Denetçi uzmanlığı sınavlarında bahsettiğim tebliğ ve standarlardan sınava tabi tutulmaktayız. Madem bu konularla SMMM Yeterlilik Sınavında sınava tabi tutuluyoruz Bağımsız Denetçi olmak istediğimizde neden KGK’nın yaptığı sınavda biz meslek mensubu veya meslek mensubu adaylarına muafiyet sağlanmıyor? Bu konuda çalışmalarınız var mıdır ve düşünceleriniz nelerdir?
Sonuç olarak,
- “Muhasebe Denetimi” sınavında konu başlıklarının belirlenmesi ve TESMER olarak bu alanda kaynak kitap oluşturulması yönünde bir çalışma yapılmasını,
- Mevzuattaki değişiklikleri takip etme ve bunlardan sınav hususunda sorumlu olma sürelerimizin net bir şekilde belirlenmesini, (örneğin sınav tarihine kadar olan son 2 ay gibi bir süre içerisinde olan değişikliklerden sorumlu olmama gibi)
Talep etmekteyim. Gereğini bilgilerinize arz ederim.
AD SOYAD IMZA ADRES TELEFON SAGOLSUN KOCAELIDEN HALIM ARKADASIMIZIN HAZIRLADIGI DILEKCE ORNEGIDIR

bu dilekçe ile kgk tebliğlerinin sınav kapsamına alınmasını kabul ediyoruz. tam tersi tebliğlerin sınav kapsamı dışında bırakılmasına yönelik girişimde bulunmalıyız. biz bu sınavları verdiğimizde denetçi olmayacağız. mali müşavir olacağız. bu noktanın özellikle belirtilmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
Aslında yazıda KGK nın sınav kapsamına alındığını kabul edilmekle beraber imalı bir eleştiri de var. Ama Kocaeli Odasından yetkililerle ve Tesmer ile görüştüm. Bu konuda KGK'ya zaten bir "üstad" pozisyonunu vermişler ve o gözle bakılıyor. KGK da maliye güdümlü bir kuruluş olması ve sınav komisyonunun tesmer ve türmobdan bağımsız olması hasebiyle bizim işimize gelmeyen bir yapı oluşmuş durumda. Hal böyleyken KGK'yı kabullenmeme gibi bir durum söz konusu değil.zaten 30 Kasım sınavındaki sorularla ve sonrasında sınavdan kalanların (bende dahil) sergilediğimiz reflekse karşıdan sergilenen tavır ortadadır. Düşündüm ki yapılacak şey sorun ortada KGK tebliğleri en azından görüntüyü netleştirelim. başka konu ise itirazlar ve alınan sonuçlar olmalı. sınavdan geçenlerden konuştuklarım sallama cevaplarla geçtiklerini söylüyorlar. Bu kağıtlar nasıl okunuyor nasıl bir vicdan süzgecinden geçiyor bunu çok merak ediyorum. sonuçta soruları boş bırakmadım cevaplandırdım. acaba diyorum yanlışlıkla barcelona-real madrid maçını mı anlattım kağıtta bilemiyorum.

Denetim dersi için kgk tebliğ özeti çıkaran varmı arkadaşlar.Kabusumuz olan

Varsa lütfen [email protected] adresinde paylaşabilirmi.

arkadaşlar deha kgk ile ilgili 25 sayfalık bir fasıkül hazırlamış .pazar günü elimde olacak yanlız notları dağıtan hoca şimdilijk çalışmayın önümüzdeki hafta konunun sınava dahil olup olmayacağı ile ilgili bilgi gelicek demiş.Öğrendiğimde burdan paylaşırım.

arkadaşlar deha kgk ile ilgili 25 sayfalık bir fasıkül hazırlamış .pazar günü elimde olacak yanlız notları dağıtan hoca şimdilijk çalışmayın önümüzdeki hafta konunun sınava dahil olup olmayacağı ile ilgili bilgi gelicek demiş.Öğrendiğimde burdan paylaşırım.

İnanın karaları bağlamıştım kara kara düşünüyordum şimdiden allah razı olsun paylaşılacak her bilgi ışık niteliğinde

bende aynen katılıyorum 1 ve 2.soruya cevap verenler azıcık ucundan kıyısından köşesinden yazmışlarsa hepsini geçirmişler.
ben bilmediğim için yazmadım 35 aldım. kgk ndan sorumlu olursakta umutsuzluğa kapılmayalım. artık yapacak birşey yok. tüm bilgilerimizi paylaşmaya devam edelim burda allah tan hayırlsı olsun inş.

bende aynen katılıyorum 1 ve 2.soruya cevap verenler azıcık ucundan kıyısından köşesinden yazmışlarsa hepsini geçirmişler.
ben bilmediğim için yazmadım 35 aldım. kgk ndan sorumlu olursakta umutsuzluğa kapılmayalım. artık yapacak birşey yok. tüm bilgilerimizi paylaşmaya devam edelim burda allah tan hayırlsı olsun inş.

bende 35 aldım itiraz ettim desene umut yok o zaman mecburen çalışıcaz

Kasım sınavında salladım denetimden geçtim diyene inanmayın. Son soru rapor tipleri ağır bir soruydu hem yaz hem örnek ver. Bilende bilmwyende birşeyler yazdı. Gelelim ikinci soruya şahsım adına 5 madde sıraladım tebliğdede aynı cümle olmasada aynı anlama geliyordu yazdıklarım. Denetime iyi çalışmıştım rapor yaz dese yazardım o derece. Yani arkadaşlar sallanıcak gibi değildi bilmeyen adam sallasada puan alamamıştır. Mantıklı cümlelerle açıklayabilecek bir soruydu illede kgk cevabı deseydi geçen olmazdı. Tekrar giricek arkadaşlara tavsiyem denetimde kanıt ve iç kontrol önemli konulardandır. Kgk şeklinde 1 soru 25 puanlık sorulabilir. Şahsi fikrim bir soruda denetim olayı verip sen olsan ne yapardın tarzında olabilir. Ve belgeler mutlaka sorucaklardır. 3 sınavdır sorulmuyor.