Denetim Stajı

Arkadaslar 15 yıl altı smmm lerin denetim lisansı almak için yapacagı stajı başlatmak için ne yapmak gerekiyor.basvurulacak yerler neresi.bu konuda bilgisi olan arkadasların yardımını rica ediyorum.kgk sagolsun yardımcı olmuyor.

Kgk'na tescil olan şirket veya şahıs yanında sgk lı olarak işe başlamak yetmiyormuş. Bağımsız denetime çıktığınız anda yani denetim söz. Ve raporunda stajyer denetçi veya denetçi yardımcısı olarak adınız yazdığı anda 3 yıllık staj süresi başlıyormuş. Smmm olanlar için 2 yıla düşüyor. 3 yıllık smmm stajınız 1 yıl indiriyor. Ama sınava girmek için beklemenize gerek yok. En yakın sınava girebilirsiniz. Tamamlamanız gereken 3 madde var.
1-smmm veya ymm ruhsatına sahip olmak (sahip olmayanda sınava girebilir ancak denetim belgesi alamaz yani yetkilendirilmez.)
2-kgk sınavında başarılı olmak. (sınavda 3 ders zorunlu seçmeli spk var spk yı almazsan zaten belgen işe yaramıyor mecburen 4 derse girmek lazım her ders geçer not 60 ancak ortalama 70 olacak smmm sınavı gibi 2 yılda başarılı olma şartı var. ) sınavınız süresiz geçerli yani sınavda başarılı oldunuz diyelim 5 sene sonra mesleki tecrübe yılınız doluyorsa gidip belgenizi alabilirsiniz. Sınava girmek için beklemenize gerek yok.

3- mesleki tecrübe yılı. 4 yıl üni. 3 yıl smmm stajı geriye kalır 8 yıl. Yani 15 yıla tamamlanması lazım. Kalan süre smmm stajı gibi meslek mensubu yanında olabilir şirkette yetkili olabilir kendi ofisiniz olabilir vs. Ancak beklemek istemiyorsanız. Şirket ya da şahıs yanında bağımsız denetim söz. Yapıldığında sözleşmede Denetim ekibinde adınız yazmak zorunda smmm iseniz 2 yıl değilseniz 3 yıl. Bu arada şirket ve şahıs kgk kurumu tarafından yetkilendirilmiş olmalı yani belge sahibi olmalı. Spk lisansınız varsa 2 yıl ymm yanında tam tasdik denetimi kabul ediliyor ancak spk lisansınız yokda mecburen denetim ekibinde adınız yazacak. Bağımsız denetim firmasında 5 yıl çalışırsınız ama 1 yıl bağımsız denetim yapılmıştır. Sadece 1 yıl dikkate alınıyor. Diğer süre 15 yıldan düşüyor. Yani bağamsız denetim yapan süreklilik arz eden firma bulmakta fayda var.

Durum vaziyet bu aklınıza takılan başka noktalar varsa yardııcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Kgk'na tescil olan şirket veya şahıs yanında sgk lı olarak işe başlamak yetmiyormuş. Bağımsız denetime çıktığınız anda yani denetim söz. Ve raporunda stajyer denetçi veya denetçi yardımcısı olarak adınız yazdığı anda 3 yıllık staj süresi başlıyormuş. Smmm olanlar için 2 yıla düşüyor. 3 yıllık smmm stajınız 1 yıl indiriyor. Ama sınava girmek için beklemenize gerek yok. En yakın sınava girebilirsiniz. Tamamlamanız gereken 3 madde var.
1-smmm veya ymm ruhsatına sahip olmak (sahip olmayanda sınava girebilir ancak denetim belgesi alamaz yani yetkilendirilmez.)
2-kgk sınavında başarılı olmak. (sınavda 3 ders zorunlu seçmeli spk var spk yı almazsan zaten belgen işe yaramıyor mecburen 4 derse girmek lazım her ders geçer not 60 ancak ortalama 70 olacak smmm sınavı gibi 2 yılda başarılı olma şartı var. ) sınavınız süresiz geçerli yani sınavda başarılı oldunuz diyelim 5 sene sonra mesleki tecrübe yılınız doluyorsa gidip belgenizi alabilirsiniz. Sınava girmek için beklemenize gerek yok.

3- mesleki tecrübe yılı. 4 yıl üni. 3 yıl smmm stajı geriye kalır 8 yıl. Yani 15 yıla tamamlanması lazım. Kalan süre smmm stajı gibi meslek mensubu yanında olabilir şirkette yetkili olabilir kendi ofisiniz olabilir vs. Ancak beklemek istemiyorsanız. Şirket ya da şahıs yanında bağımsız denetim söz. Yapıldığında sözleşmede Denetim ekibinde adınız yazmak zorunda smmm iseniz 2 yıl değilseniz 3 yıl. Bu arada şirket ve şahıs kgk kurumu tarafından yetkilendirilmiş olmalı yani belge sahibi olmalı. Spk lisansınız varsa 2 yıl ymm yanında tam tasdik denetimi kabul ediliyor ancak spk lisansınız yokda mecburen denetim ekibinde adınız yazacak. Bağımsız denetim firmasında 5 yıl çalışırsınız ama 1 yıl bağımsız denetim yapılmıştır. Sadece 1 yıl dikkate alınıyor. Diğer süre 15 yıldan düşüyor. Yani bağamsız denetim yapan süreklilik arz eden firma bulmakta fayda var.

Durum vaziyet bu aklınıza takılan başka noktalar varsa yardııcı olmaya çalışırım.

Daha önce YMM yanında Dış denetçi olarak 2,5 sene çalışmış SMMM yim. Hiçbir denetim dosyasında ismim yazmıyor. Sadece SGK dökümleri ve YMM den dış denetçi olarak çalıştığıma dair bir imzalı bir kağıt var. Bu sizce sayılır mı?

Yardınız icin tesekkür ederim.cevabını bulamadıgım bir sorunum var.smmm olarak ofis calıstırıyorum.denetci lisansımı almak icin kgk nun sınavına katılıyorum.10 yıllık tecrübem var.staj icin bir denetim firmasında göreve basladım.denetci yardımcısı kimligimi almak icin tebligde sgk bildimi sartı

Sgk bildirim ofis calistıran biri icin nasıl uygulanacak eybis girisi yeterli degilmi kgk herhangi bir bilgi vermiyor bilgisi olan arkadaslarin acele yardımını rica ediyorum.

Geçmişte ymm yada smmm yanında geçen süreler mesleki tecrübeden sayılıyor. 15 yılı düşürür. Ama süresiniz yetmiyorsa 15 yılı beklemeye devam.Adamlar illede bağımsız denetim yapacaksınız diyor. Sözleşmede adın yazacak diyor. Geçmişin beni ilgilendirmez demeye getiriyor. Mesela ben şuanda 7 yıl tecrübem var kalan 8 yıl ymm olur smmm olur kendi ofisim olur vs. Yada 2 yıl bağımsız denetim şartı tercih sizin diyor. Bu durum aynı zamanda smmm stajı gibi bağımsız denetim firmaları ucuza personel çalıştırma teorisi uyguluyor. Yani elinizde 13 yıl varsa gidin ymm yanında 15 e tamamlayın ama benim gibi 8 yıl varsa denetim firması 2 yıl daha cazip duruyor.

Geçmişte ymm yada smmm yanında geçen süreler mesleki tecrübeden sayılıyor. 15 yılı düşürür. Ama süresiniz yetmiyorsa 15 yılı beklemeye devam.Adamlar illede bağımsız denetim yapacaksınız diyor. Sözleşmede adın yazacak diyor. Geçmişin beni ilgilendirmez demeye getiriyor. Mesela ben şuanda 7 yıl tecrübem var kalan 8 yıl ymm olur smmm olur kendi ofisim olur vs. Yada 2 yıl bağımsız denetim şartı tercih sizin diyor. Bu durum aynı zamanda smmm stajı gibi bağımsız denetim firmaları ucuza personel çalıştırma teorisi uyguluyor. Yani elinizde 13 yıl varsa gidin ymm yanında 15 e tamamlayın ama benim gibi 8 yıl varsa denetim firması 2 yıl daha cazip duruyor.

15 yıllık süre birkerelik bir uygulama.Süreklilik arz eden bir durum değil.Smmm olup ofis çalıştıran arkadaşlardan uygulamalı eğitim almak için başvuru yapanlar varsa lütfen izledikleri yol olarak bizi bilgilendirsin.Denetçi Yardımcısı kimlik kartı nasıl alınıyor?Eybis başvurusu şimdimi yoksa eğitim bittikten sonrada olabilir mi?

Arkadaşlar smmm ruhsatımı yeni aldım ve bağımsız denetmenlk sınavına girmeye karar verdim fakat bi üstad bana 8 yıl tecrüben varsa stajın 1 yıla düşüyo dedi (??) bu tecrübe denen şeye 4 yıllık üniv eğitimi dahil mi(5 yıldırda çalışıyorum). ve birde arkadşlr sınav takvimi şuan mevcutmu yoksa belirlennce ilşan mı ediyolar çünkü bi sınv takvimi bulamadım nette...şimdiiden teşekkürler...

Arkadaşlar smmm ruhsatımı yeni aldım ve bağımsız denetmenlk sınavına girmeye karar verdim fakat bi üstad bana 8 yıl tecrüben varsa stajın 1 yıla düşüyo dedi (??) bu tecrübe denen şeye 4 yıllık üniv eğitimi dahil mi(5 yıldırda çalışıyorum). ve birde arkadşlr sınav takvimi şuan mevcutmu yoksa belirlennce ilşan mı ediyolar çünkü bi sınv takvimi bulamadım nette...şimdiiden teşekkürler...

Şimdi şöyle diyim ; smmm stajınız 3 yıl ve 5 yıllık çalışmışlığınız varsa stajda bu sürenin içindeyse toplam deneyim 5 yıl ssk dökümünüzden tespit ediliyor. 4 yıl üni. Toplam 9 yıldasınız. 6 seneniz var. 1 yıl gibi yanlış bir bilgi verilmiş. Smmm ler 2 yıl denetim firmasında kanunda yazan TAM ZAMANLI ÇALIŞMA yani ssk lı olarak firmanın bağımsız denetimine katılırsa 2 yıl staj yapacak şartı var. Ya da 6 sene mesleği icra ediceksiniz. Özetle kgk yayınladığında 15 yıl tecrübesi olanlar aldı 2014 sonuna kadar ds alma hakları var sizde benim gibi süreyi kaçıranlardansınız. Dediğim gibi ya 2 yıl ssk lı firmada çalışıp staj yada 6 yıl mesleği icra edeceksiniz. Bu arada spk lisansı olanlara bir hak tanıdılar ymm yanında 2 yıl tam tasdik denetimine katıl belgeni sınavsız veriyim dedi.

Sınav yılda 2 kere yapılıyor. Sırada ki sınav 28 eylül diye hatırlıyorum sitede ilan edilecek kgk sitesini duyuruları takip edin. Mart sınavına baktım denetim zor diye kızıyorlar ama kasım / 2013 yeterlilik denetim sınavında bize yazılı sorduklarında gülenler şimdi testi cevaplayamamış isyan ediyor :)

Sgk bildirim ofis calistıran biri icin nasıl uygulanacak eybis girisi yeterli degilmi kgk herhangi bir bilgi vermiyor bilgisi olan arkadaslarin acele yardımını rica ediyorum.

Kanunda açıkca tam zamanlı çalışma diyor. Araştırdım ssk lı olmak zorundasınız denetim şirketinde yani ofisi kapatmak zorundasınız. Şöyle diyorlar hem ofisi olsun hemde dışardan katılsın o zaman herkes naylon stajla denetçi olur diyor ve ekliyor böyle bir duruma izin verilirse hem ofis işleticek para kazanıcak birde denetçi olucak 2 yılda sonrada ordan kazanacak yok böyle bir dünya diyorlar. Bağımsız denetim belgesi istiyorsa ofisi kapatacak bu sektöre giricek ofis açanda boşluğu dolduracak diyorlar. Elçiye zeval olmaz.

Sevgili rebel2013,

Üniversiteden mezun olmadan ( öğrencilik döneminde ) YMM yanında Tam tasdik denetiminde bulunulan süreler kabul ediliyor mu? SPK Belgem var ve 2014 Mart sınavında kalan 2 dersimden yeterlilik sınavına girdim yüksek ihtimal ile sınavdan başarılı olacağımı düşünüyorum ve ruhsatımı alacağım. KGK benden geçiş sürecinde 2 yıl staj yapmamı isteyecek, Ancak öğrencilik yıllarımın son 2 senesinde Bir yeminli yanında 2 yıl full time olarak çalışmış bulunmaktayım KGK bu 2 yılı stajdan kabul edecek midir?

Saygılarımla.

Kanunda açıkca tam zamanlı çalışma diyor. Araştırdım ssk lı olmak zorundasınız denetim şirketinde yani ofisi kapatmak zorundasınız. Şöyle diyorlar hem ofisi olsun hemde dışardan katılsın o zaman herkes naylon stajla denetçi olur diyor ve ekliyor böyle bir duruma izin verilirse hem ofis işleticek para kazanıcak birde denetçi olucak 2 yılda sonrada ordan kazanacak yok böyle bir dünya diyorlar. Bağımsız denetim belgesi istiyorsa ofisi kapatacak bu sektöre giricek ofis açanda boşluğu dolduracak diyorlar. Elçiye zeval olmaz.

SORU 5- 10 yıldır SMMM’lik faaliyeti icra ediyorum. Kendi adıma SMMM bürom var. Bağımsız Denetçi Belgesini hak kazandığımda uygulamalı mesleki eğitim için büromu kapatmak zorunda mıyım? Büroyu kapatmadan da bağımsız denetçi yanında uygulamalı mesleki eğitimimi alabilir miyim?

CEVAP 5- Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin yayımlandığı tarih itibarıyla 10 yıl mesleki tecrübeye sahip olanların uygulamalı mesleki eğitimin en az 1 yılını, denetçi yanında ya da denetim kuruluşunda denetimlere katılarak geçirmesi şarttır. Bu denetimlerde meslek mensubunun katıldığı denetimlere, denetim ekiplerine ve hazırlanmasında katkıda bulunduğu çalışma kâğıtları, diğer dokümanlar ve denetim raporlarına ilişkin bilgiler ile Kurumca uygun görülen bilgilerin takibi yapılır. Bu çerçevede uygulamalı mesleki eğitim, meslek mensubunun katıldığı ilk denetim faaliyeti ile birlikte başlar.

Yukarıda belirtildiği şekilde denetimlere katılımın tevsik edilmesi şartıyla, SMMM faaliyetine devam eden meslek mensuplarının bu faaliyetlerini sonlandırması gerekmediği gibi ekibinde yer aldığı denetim kuruluşu ile ya da yanında çalıştığı denetçi ile hizmet akdi imzalaması gerekli değildir.
KGK NUN SİTESİNDE KAPATMAK ZORUNLU DEĞİL DİYOR.DAHA DETAYLI ARAŞTIRMA YAPIN.
ÜSTELİK 15 YILIN ÜSTÜNDEKİLERE VERDİKLERİ AYRICALIKTAN SONRA BİZDEN OFİSİMİZİ KAPATIP NE OLACAĞINI BİLEMEYECEĞİMİZ BİR MACERAYA ATILMAMIZI BEKLEMELERİ BİZE HAKSIZLIK DEĞİLMİ?ÜSTELİK SADECE STAJ İÇİN?

SORU 5- 10 yıldır SMMM’lik faaliyeti icra ediyorum. Kendi adıma SMMM bürom var. Bağımsız Denetçi Belgesini hak kazandığımda uygulamalı mesleki eğitim için büromu kapatmak zorunda mıyım? Büroyu kapatmadan da bağımsız denetçi yanında uygulamalı mesleki eğitimimi alabilir miyim?

CEVAP 5- Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin yayımlandığı tarih itibarıyla 10 yıl mesleki tecrübeye sahip olanların uygulamalı mesleki eğitimin en az 1 yılını, denetçi yanında ya da denetim kuruluşunda denetimlere katılarak geçirmesi şarttır. Bu denetimlerde meslek mensubunun katıldığı denetimlere, denetim ekiplerine ve hazırlanmasında katkıda bulunduğu çalışma kâğıtları, diğer dokümanlar ve denetim raporlarına ilişkin bilgiler ile Kurumca uygun görülen bilgilerin takibi yapılır. Bu çerçevede uygulamalı mesleki eğitim, meslek mensubunun katıldığı ilk denetim faaliyeti ile birlikte başlar.

Yukarıda belirtildiği şekilde denetimlere katılımın tevsik edilmesi şartıyla, SMMM faaliyetine devam eden meslek mensuplarının bu faaliyetlerini sonlandırması gerekmediği gibi ekibinde yer aldığı denetim kuruluşu ile ya da yanında çalıştığı denetçi ile hizmet akdi imzalaması gerekli değildir.
KGK NUN SİTESİNDE KAPATMAK ZORUNLU DEĞİL DİYOR.DAHA DETAYLI ARAŞTIRMA YAPIN.
ÜSTELİK 15 YILIN ÜSTÜNDEKİLERE VERDİKLERİ AYRICALIKTAN SONRA BİZDEN OFİSİMİZİ KAPATIP NE OLACAĞINI BİLEMEYECEĞİMİZ BİR MACERAYA ATILMAMIZI BEKLEMELERİ BİZE HAKSIZLIK DEĞİLMİ?ÜSTELİK SADECE STAJ İÇİN?

senin ne sorduğun belli değil ki!!!

önce konuyu açmışsın şu soruyu sormuşsun ''Arkadaslar 15 yıl altı smmm lerin denetim lisansı almak için yapacagı stajı başlatmak için ne yapmak gerekiyor.basvurulacak yerler neresi.bu konuda bilgisi olan arkadasların yardımını rica ediyorum.kgk sagolsun yardımcı olmuyor. ''

15 yılın altı benim dediğimi yapmak zorunda yapmıyorsa yetkilendirme alamaz.

Şimdide diyorsun ki benim 10 yılım var o zaman senin tabii olduğun ile 15 yılı dolduramayan farklı durumlarda. Daha kendi durumunu izah edemiyorsun. Şimdi sen bu uslupla kgk ya da böyle sorduysan adamlar haklı sana cevap vermemekte ben olsam bende vermem. Benide pişman ettin. Bu arada araştırma yeteneğin ve isteğin oldukça zayıf olduğu aşikar sen nasıl nasıl bağımsız denetim yapacaksın bilemiyorum. Denetim analatik düşünme yeteneği ister muhasebeye benzemez. sende de bu yok hayırlısı olsun.

ymm konusuna gelince yıllar önce maliye kendi içinde yaptığı yeterlilik sınavıyla 1200 memurundan 1198 tanesini ymm yaptı. alamayan 2 side sınava girmediği için alamadı. bu nasıl adaletliyse işte bu kgk da öyle adaletli! diyorum ya analatik düşünme yeteneği önemli!! gel gör ki bunun derside yok nasıl telafi edersin allah yardımcın olsun.

Merhaba arkadaşlar ben 2011 senesinde ve 2012 spk sınavına girdim ama bir dersten kaldım kgk defalarca arayıp bilgi almak istedim şimdi ne olacağı konusunda ama telefonlara cevap vermiyorlar rica etsem yardımcı olur musunuz bildiğim kadarıyla bir staj durumu söz konusuydu 3 yıl demişlerdi bana ama şimdi daha önce yazmış olduklarınızı okuyunca kafam karıştı 2 yıl staj ve 15 yıl denilmiş şimdi eylül de bizim için son sınav var ve yeni haberdar oldum fakat sınava girip geçersem staj veya on beş yılılımı doldurmayı mı beklemem gerekiyor. Belgemi yeni aldım ve önceden girip geçmiş olduğum modüller hala geçerli mi şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler...

Merhaba, Tebiliğin yayınlanış tarihi itibariyle 15 yılı doldurmuş olsaydın üniversitenin yapmış olduğu formalite sınavla bağımsız denetçi belgesini alırdın, ancak tek ders için kgk nun yapmış olduğu kazık sınava girmek zorundasın arkadaşım eylül son şans. çok zoruma gitsede yapacak bir şey yok

cevabınız için çok teşekkürler TRN05 geçmiş olduğum dersler hala geçerliliğini koruyor öyleyse eylüldeki sınavda iki dersten gireceğim galiba hem kaldığım ders hemde kuruluş ve örgütlenme idi sanırım yeni ders ondan peki bu sınavları da geçersem ne olacak onbeş yılımı doldurup alabilecek miyim lisansı ve önceki yazılanlardan anladığım kadarıyla 4 yıl üniversite 3 yıl staj sayılıyor geriye kalıyor 8 yıl bekleyip alabilecek miyim lisansımı

Merhaba arkadaşlar; Yarı kamu yarı özel bir devlet kurumunun teftiş kurumu müfettiş yardımcılığında geçen süreler, KGK'nın 2 yıllık uygulamalı mesleki eğitim süreleri olarak değerlendirilebilir mi? KGK'yı defalarca aramama rağmen eğitim ve yetkilendirme dairesine ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla...
Bu arada kurum 657'ye değil iş kanununa tabi.

Son düzenleme:
Sayın Rebel2013 Oncelikle sitemim size degil kgk ya idi.Hakaret iceren cevabınızıda size yakıstıramadım.önemli degil canınız sagolsun dediğiniz gibi biri olmadıgım icin hic üzerime alınmıyorum zaten.Konuya gelirsek ben size ofisimi kapatmam gerekmedigimi sizin yaptıgınız gibi kulaktan dolma bilgilerle degil bizzat kgk nun soru cevap bölümünden alarak yanıtladım.ikincisi 10 yıllık tecrübemin oldugunu stajı 3 yıl degilde 1yıl yapmam yeterli oldugu anlamında belirtmistim.10 yıllık tecrübesi olanlar biliyorsunuz uygulamalı mesleki egitim tebligine göre 1 yıl yeterli diyor.Benim ögrenmek istedigim sadece tebligde yer alan sgk bildirimi hakkında idi.Gerek kalmadı.Sayım Seyit Bas tan gereken yanıtı aldım.Sizin neden bu kadar tepki verdiginizi de anlamıs degilim fakat bu konuda hicbir fikri olmayan arkadaslarımızıda yanlıs yönlendirmis oldugunuz icin arastırma yapın demistim.Sizi kırdıysam kusura bakmayın.

Son düzenleme:
denetim stajı

senin ne sorduğun belli değil ki!!!

önce konuyu açmışsın şu soruyu sormuşsun ''Arkadaslar 15 yıl altı smmm lerin denetim lisansı almak için yapacagı stajı başlatmak için ne yapmak gerekiyor.basvurulacak yerler neresi.bu konuda bilgisi olan arkadasların yardımını rica ediyorum.kgk sagolsun yardımcı olmuyor. ''

15 yılın altı benim dediğimi yapmak zorunda yapmıyorsa yetkilendirme alamaz.

Şimdide diyorsun ki benim 10 yılım var o zaman senin tabii olduğun ile 15 yılı dolduramayan farklı durumlarda. Daha kendi durumunu izah edemiyorsun. Şimdi sen bu uslupla kgk ya da böyle sorduysan adamlar haklı sana cevap vermemekte ben olsam bende vermem. Benide pişman ettin. Bu arada araştırma yeteneğin ve isteğin oldukça zayıf olduğu aşikar sen nasıl nasıl bağımsız denetim yapacaksın bilemiyorum. Denetim analatik düşünme yeteneği ister muhasebeye benzemez. sende de bu yok hayırlısı olsun.

ymm konusuna gelince yıllar önce maliye kendi içinde yaptığı yeterlilik sınavıyla 1200 memurundan 1198 tanesini ymm yaptı. alamayan 2 side sınava girmediği için alamadı. bu nasıl adaletliyse işte bu kgk da öyle adaletli! diyorum ya analatik düşünme yeteneği önemli!! gel gör ki bunun derside yok nasıl telafi edersin allah yardımcın olsun.

BAĞIMSIZ DENETÇİLİK UYGULAMALI MESLEKİ EĞİTİM TEBLİĞİ

Eğitime başlama ve hizmet akdi feshinin bildirimi

MADDE 9 – (1) Eğitim almak isteyenler kayıtlarını, hizmet akdi imzalamadan önce, EYBİS üzerinde gerçekleştirirler.

(2) Eğitim, hizmet akdinin imzalandığı tarihte başlar. Hizmet akdi bilgisinin, ilgili denetim kuruluşu, denetçi ya da denetçi yardımcısı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim süresi içinde Kuruma bildirilmesi şarttır. Bildirimin süresinde yapılmaması halinde eğitim, bildirim tarihinde başlar. Bildirim tarihi, işlemin EYBİS’teki zaman damgası ile kayıt altına alındığı tarihtir.

UYGULAMALI MESLEKİ EĞİTİME İLİŞKİN SORULAR:

Sayın rebel2013 benim anlamak istediğim konu kgk nın kendi sitesinde ofis kapatmamım gerekli olmadığı yazılı olduğu halde uygulamalı mesleki eğitim tebliğine göre stajın başlaması için sgk ya bildirim süresi içerisinde kgk ya bildirim nasıl olacak noktasında idi.Bunun için başvuru prosedürlerini sormuştum.Analitik düşünme yeteneğine sahip biri olarak durumu siz bana açıklarmısınız lütfen.Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

sayın rebel2013 bir kaç sorum olacaktı, 2009 yılın da smmm olmayı hak ettim ancak belgeyi 2011 yılın da aldım,şuan bi şirkette muhasebe şefi olarak çalışıyorum yetkilerimle ilgili vekaletim var, bugüne kadar herhangi bir denetim firmasın da çalışmadım.
-15 yıllık süreye smmm belgesini almadan öncesi dahil edilir mi?
-bağımsız denetçi belgesini almak için illaki denetim firmasın da çalışmak gerekiyor mu?
- ya da smmm + kgk sınavını kazanmak + 15 yıl (hesabı) tecrübe yeterli mi?
teşekkür eder işleriniz de başarılar dilerim.