Denetim Stajı

Merhaba sayın meslektaşlarım. 10 yılı aşkın mesleki tecrübesi olan bir smmm'yim. Bağımsız denetim uygulamalı mesleki eğitimi başlatmak için 01.03.2014 tarihinde ymm bağımsız denetim şirketinde sgk'lı olarak tam zamanlı olarak işe başladım.
Eybis'e kaydolmadım.

11 Aralık 2013 ve 20 Aralık 2013 günü kgk web sitesi üzerinden yaptığımız yazışmalar aşağıdadır:
Kamu Gözetimi Kurumu
11 Aralık
Vergi denetimi yapanların (ymm) yanında yapılan çalışmalar, geçiş döneminde UME sayılmaktadır.

SORU:
spk belgesi olmayanlar için ymm yanında yapılan çalışmalar uygulamalı mesleki eğitimden sayılacak ve kabul görecek midir.? Bilgi verebilir misiniz.?
12 Aralık, 21:29 ·

CEVAP:
Kamu Gözetimi Kurumu Geçiş döneminde kabul edilmektedir. Anlaşılacağı üzere bu geçici bir uygulamadır. büro faaliyeti olanlar sözleşme yapmak suretiyle denetimlere katılabilirler. önemli olan denetimlere katılmak, denetime ilişkin çalışmalar yapmak ve bunları belgelendirmektir.
12 Aralık, 22:50 ·

SORU:
10 yıllık mesleki tecrübeyi tamamlamış bir smmm'yim. uygulamalı mesleki eğitimimi başlatmak istiyorum. bu süreci nasıl başlatmam gerekiyor.? önceden kgk'ya bildirim yapmalı mıyım.? elektronik imza alıp bilgilerimi eybise'e yüklemeye başlamalı mıyım.? veya uygulamalı eğitimin sonunda denetimlere katıldığımı ispatlayan belgeler,görev yazısı,sgk dökümü gibi evraklarla müracaat etmem mi gerekiyor.? başlangıç aşamasındakiler için bilgilendirebilir misiniz.? saygılarımla.

CEVAP:
Kamu Gözetimi Kurumu UME için henüz yazılım geliştirilmedi. Geçiş döneminde, ilgili yerde sgk lı olmaksızın, gerek bağımsız denetim kuruluşuyla/denetçiyle, gerekse ymm ile sözleşme yapmak suretiyle yapılan denetimlere katılmak, yapılan işlemleri ve süreçlre katılmınızı belgelendirmek suretiyle UME yi tamamlayabilirsiniz. (ilgili yerde sgk lı olursanız belgelemeniz daha kolay olur)

25 Ocak 2013 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28539

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:

BAĞIMSIZ DENETÇİLİK UYGULAMALI MESLEKİ EĞİTİM TEBLİĞİ

Bu tebliğ 2013 yılının ocak ayında yayınlanıyor.KGK 20 Aralık 2013 tarihinde UME için bir yazılım geliştirmediklerini söylüyor yani tebliğin üzerinden yaklaşık 12 ay geçmiş. Ben bu yazıya güvenerek bir ymm bağımsız denetim firmasında tam zamanlı ve sgk'lı olarak çalışıyorum. UME için eybis şu anda faaliyette midir.? Çalışma kağıtlarına ve denetim çalışmalarında adımın geçmesi gerekecek midir.? Eybis faaliyette değilse bunları nasıl kanıtlayacağım.? Denetim çalışmalarında bulunduğuma ve görev aldığıma dair bir yazı ve sgk dökümü yeterli olacak mıdır.? UME eğitimini başlatan arkadaşlar varsa bilgi vermelerini rica ederim.

SPK lisansı olup ayrıca SMMM olanlardan mesleki tecrübe süresi 10 yıldan fazla olanlar 1 yıl 10 yıldan az olanlar 2 yıl uygulamalı mesleki eğitime tabi.

Bu süreyi KGK'nun yetkilendirmiş olduğu denetçi yanında sigortasız olarak bile yapabilirsiniz. Bu geçiş döneminde SPK lisansı olanların ve bir şirkette bağımlı olarak yada serbest olarak çalışan meslek mensuplarının mağduriyet yaşamaması için getirilmiş bir kolaylık. Denetçi ile aranızda bir sözleşme yapılmış olması ve sizin adınızın kuruma bildirilmiş denetim ekiplerinde yer alması gerekiyor. Bu sözleşmeleri başvuruda bulunurken kuruma göndermeniz gerekiyor.

arkadaşlar selam kendi ofisi olanlar bağımsız denetçilik stajını nasıl yapacak? kendi ofisim var ve eylüldeki sınava girmeyi düşünüyorum. staj durumumuz ne olacak bu durumda?