zirve

Denetim Yabancılara mı bırakılmak isteniyor?

Üyelik
13 Şub 2009
Mesajlar
394
ASMMMO / Koç: Denetim, yabancılara bırakılmak isteniyor

ASMMMO Başkanı Mehmet Koç, "Mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlarla meslek mensupları cezalandırılarak denetim, yabancı denetime bırakılmak isteniyor" açıklamasında bulundu


Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Koç, mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlarla meslek mensuplarının cezalandırılarak denetimin, yabancı denetime bırakılmak istendiğini iddia etti.

ASMMMO üyeleri, ASMMMO'nun Kızılay'da bulunan merkez binasından başlayarak Maliye Bakanlığı'na yürüdüler. Yürüyüş sırasında gruptakiler, ıslık ve düdük çaldı, slogan attı.

Maliye Bakanlığı'nın önünde basın açıklaması yapan ASMMMO Başkanı Koç, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin devletle kurduğu vergi-finans ilişkilerinde sistemin başrol oyuncuları olduklarını söyledi.

''Meslek yasalarında 5'e 4 diye bilinen TÜRMOB yönetiminde 84 bin serbest muhasebeci, mali müşaviri 4 üye, 4 bin yeminli mali müşaviri 5 üyenin temsil ettiği hükümlerin kaldırılması ve yeni sınav hakkı isteklerinin'' kabul edilmediğini anlatan Koç, ''9 üyeden 7'sinin bakanlıklardan atandığı özerk olmayan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun oluşturulduğunu, mesleğin her aşamasında getirilen yüksek harçlarla meslek mensuplarının cezalandırılarak denetimin, yabancı denetime bırakılmak istendiğini'' savundu.

Koç, Kamu gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun Türkiye Serbest Muhasebeciler, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin (TÜRMOB) ile işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Bürokrasiyi azaltmak için kesin mizan formlarının basitleştirilerek yıllık beyanname eki olarak alınmasını istediklerini belirten Koç, vergi daireleri arasında ve vergi dairesinin kendi içinde uygulama birliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Koç, ''5'e 4 sisteminin kaldırılmasını, TÜRMOB Genel Kurulu'nca kabul edilen yönetmeliklerin yayınlanmasını, özel usulsüzlük cezalarının, müşteri bildirim listelerinin, yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedellerinin kaldırılmasını, e-beyanname şifresinin mükelleflere değil meslek mensuplarına verilmesini, serbest meslek uygulamasında gelir-KDV çelişkisinin düzeltilmesini'' istediklerini sözlerine ekledi.
 

Benzer konular

Üst