Denetimde hangi beyannamelerle hangi hesaplar karşılaştırılır

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ertann
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ertann

Tanınmış Üye
İyi çalışmalar
Özellikle denetim yapan firmalarda çalışan arkadaşlara denetimin nasıl yapıldığını sormak istiyorum
Şöyleki;
Hangi beyannamelerin hangi satırları yada hangi beyannamedeki hangi bilgiyi kayıtlardaki hangi hesaplarla karşılaştırılarak denetim yapılır
Yada başka yöntemler nelerdir
Kısa kısa bilgilendirebilirmisiniz?
Saygılar

Ynt: Denetimde hangi beyannamelerle hangi hesaplar karşılaştırılır

bağımsız denetim firmanın mali tablolarının denetimidir.
tüm hesapların denetiminden bahsedebiliriz öyleyse.
tabiidir ki işletmenin yapısına ve faaliyetlerine göre değişiklik arz etmekle birlikte hesapların büyüklüğü ve önemliliği gözönüne alınarak bazı hesaplara daha sıkı denetim uygulanır.
beyannameler ise ayrı bir konudur. elbette onlar da incelenir ama bağımsız denetimin konusu "mali tablolar"dır.

Konu ile ilgili muhasebe denetimi" adı altında yayınlanmış çok güzel kitaplar vardır.
Fakat A'dan Z'ye hesap-defter-beyanname vb.karşılaştırmaları içeren bir yayın bulabilmeniz çok zor.
Veya bir ihtimal bunlar set halinde satılabilir.
Çoğuda meslekte tecrübe ile kazanılır.birazda kişinin becerisi ve tahmin gücü ile ilgilidir.

mizandan ve muavinden yola çıkarlar işçi tahakkukları ve ödendilerin rakamlarına bakarlar mahkemelik durumlara bakarlar kasa banka zaten malumunuz çek dökümlerine bakarlar teminat mektuplarına bakarlar ama beyanname derseniz 191-391-190 çok sağlam olmalı 360-361 335-196 rakamlar sırıtmamalı 500 sermeye 501 ödenmemiş gerçeği yasıtmalı depozito verip almışmısın ona bakarlar