DerleklerinTutacakları Defterler Hk.

M.Hayri ANDAÇ

Katkı Sunan Üye
Derneklerin Lokal İşletmeleri için (İktisati işt) tastik edilmesi gereken Bilanco usülü defterler olması gerekir diye biliyorum.İşletme defteri iktisadi işletmesi olmayan dernekler tastik eder.Bu konu hakkında görüş ve önerisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.Teşekürler.

Sayın M.Hayri ANDAÇ,

Derneklerin tutacakları defterin türü, derneklerin yıllık gelirlerine bağlı olarak işletme hesabı esası ya da bilanço esası olarak belirlenir.

Bence iktisadi işletmesi olmasına bağlı kalmayarak bilanço usulünde defter kayıtlarını tutun derim. Bundan dolayı da bilanço usulünde defter tasdik ettirmenizi öneririm.

Derneklerin Tutacakları Defter, Muhasebe Hesap Kayıtlarıyla İlgili Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik
....

Tutulacak Defterler

Madde 5 — İşletme Hesabı esasına tabi olan derneklerin;
- Üye kayıt defteri,
- Karar defteri,
- İşletme hesabı defteri,
- Envanter defteri,

Bilanço esasına tabi olan derneklerin ise;
- Üye kayıt defteri,
- Karar defteri,
- Yevmiye defteri,
- Büyük defter,
- Envanter defteri,

tutmaları ve bu defterlerin noterden tasdiki zorunludur.
.....
Selamlar...

Sayın Ahmet Bey,Deneklerin iktisadi işletmeleri olursa Kurumlar Vergisine tabi olurlar ve Kurumlar Vergisi Beyannamesi vermeleri gerekir.Burdan şu sunucu çıkara bikirmiyiz.Kurumlar vergisi Beyannamesi veren Bilanco usulü defter tutmaları gerekir.Ben zorunluluk açısından tutulması gereken defterin bilanco defteri olması mı gerekir yoksa işletme defteride tutar ve buna rağmen kurumlar beyannamesine işletme hesap özetini iliştirebilkir.Bu konuda fikirinizi yazamısınız zorunluluk olması gereken açısından.tercihe göredeğil.Teşekürler.

Sayın M.Hayri ANDAÇ,

Zorunluluk olarak, dernek yıllık gelir toplamına göre işletme hesabı esası ya da bilanço usulünde defter tutması gerekir.

Eğer haddi aşmıyorsa, işletme defteri tutar ve kurumlar vergisi beyannamesine de işletme hesap özetini ekler.

Selamlar...

Konuyla ilişkili olarak
- Lokal işleten dernek kdv geçici vergi beyannamesi verir mi?
- Derneğin profesyonel sporcularına ödediği ücret üzerinden % kaç stopaj kesmesi gerekir.
Cevap verirseniz memnun olurum.Hayırlı günler dilerim.

Derneğin iktisadi işletmesi olarak vergi dairesi tarafında tescil yapmış ise kdv ve geçici vergi beyannamesi verir.