Dernek Çalışanının Dernek İktisadi Teşebbüsüne Nakli Nasıl Yapılır ?

İlgili prosedür ticari işletmelerde yapılan nakil ile aynı mıdır ?

Çalışanımızın özlük haklarını kaybetmeden derneğin iktisadi işletmesinde çalışmalarına devam etmesini istiyoruz.

Gereken evrak işlemleri nelerdir ?
nakil işlemi için derneklere özel bazı zorunluluklar bulunuyor mu ?

Sgk müdürlüğünden ya da dernekler müdürlüğünden konuyla ilgili bilgi alamadım.
Daha önce böyle bir prosedür uygulamış arkadaşımız varsa beni de bilgilendirmesini rica ediyorum.

İyi çalışmalar dilerim

Merhaba üstad
Başlangıç yapalım.
Dernekler mevzuatını bilmiyorum.
Böylesi olayı yaşamadım ama öğrenmekte fayda var(şahsen)
Dernek çalışanı hizmet akdine bağlı olarak çalışmakta olduğundan iş kanununa tabi ise(ki böyle olduğunu düşünüyorum) bu durumda,derneğe bağlı iktisadi işletmesine "iş akdinin devri"yoluyla geçişinin mümkün olacağı,buna göre de üçlü ilişki kurularak (devreden-devralan ve devrolunan şeklinde müştereken mutabakat-anlaşma metni düzenlenerek)bu naklin mümkün olacağı,
Yeni BK-M/429 yönünden de mümkün olacağı,
İş sözleşmesinin mevcutiyetini koruyacağı,ancak tarafların anlaşmaları halinde değişiklik yapabilecekleri,(bu noktada 4857/M.22 doğrultusunda işlem yapılması gerekir)
Bu olayda fesih durumu sözkonusu olmaz,bu nedenle sgk yönünden çıkış-giriş yapılması yeterli,sgk-iş den çıkış kodu:16

sayın managola,
hem dernek hem de iktisadi işletme işverenlik yönünden aynı tüzel kişiliğe sahiptir. dolayısı ile çalışanın dernekten iktisadi işletmeye geçmesi hak kaybına neden olmaz. sayın aydemirin ediği gibi
16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli
selamlar

Dernek ve iktisadi işletmesi, 2 ayrı tüzel kişilik değilmidir? Diğer işyerine nakil seçeneği bana pek doğru gelmedi

Tabi 2 ayrı tüzel kişilik olabilir(ikdisadi işletmenin sahibi dernek olsa da bağımsız tüzel kişilik olarak işlem görmekte olduğunda)iş sözleşmesinin devri yine mümkün olsa da,böylesi durumda ne kod 16 ,nede 34 uygun olmayıp,başkaca seçenek bulunmadığına göre bu defa dernek işyerinden sgk-işten çıkışı kod 22 olması uygun olacaktır.