resim

Dernek Defteri

Üyelik
4 Haz 2005
Mesajlar
55
Defterini tutmuş olduğumuz dernek, iktisadi bir faaliyeti olduğundan dolayı vergi dairesin tarafından "iktisadi teşekkül" olarak kayda alındı.ve noterden şirket defterlerinin aynıları tasdik ettirildi.şu an elimizde 2 ayrı defter var.
1.si valilik makamı dernekler masasından tasdik ettirilen defterler
2.si maliye ye karşı sorumlu olduğumuz ve noterden tasdik ettirilen defterler.

dernek ile ilgili olan ve dernekler masasının onayladığı;bağış makbuzu ile tahsil edilen paraları ve gider makbuzu ile yapılan giderleri derneklerin defterlerine işliyoruz.
Ayrıca; maliye onaylı tüm fatura,gider pusulası vb. evrakları maliyeye sorumlu olduğumuz defterlere işliyoruz.

dernek defterine işlenen , bağış olarak alınan tutarlar, "gelir" olarak maliyeye beyan edeceğimiz deftere işlenmesi gerekli mi? dernekler masası tarafından onaylanan defterde olan tüm gelirler; maliyenin kontrol edeceği defterde de olması gerekiyor mu?

şimdiden çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla..
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
485
Konum
GAZİANTEP
Ynt: Dernek Defteri

Sayın cozum_muhasebe :
V.U.K. 172 .mad.göre, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler defter tutma bakımından tüccarların tabi oldukları hükümlere tabidirler.
Aynı Kanunun 177/5.maddesine göre bu işletmeler Blanço esasına göre defter tutmak mecburiyetindedirler.
İktisadi işletmesi olan Dernekler, Dernekler Kanunu gereğince tutacakları Defterleri dışında , iktisadi işletmeleri için ayrı defter tutmaları gerekir.Yine Gelir gider belgelerini,banka hesaplarını, cari hesaplarını birbirine karıştırmamaları gerekir. Dönem sonlarında İktisadi işletmenin, vergiler düşüldükten sonraki net geliri Derneğin bütçesine aktarılması gerekir.
İktisadi İşletmenin gelir ve giderin ilgilendirmeyen Tutarların Bu defterlere ayrıca kayd edilmesine gerek yoktur.
 

Benzer konular

Üst