fonradar

Dernek Yönetim Kurulu Başkanının Huzur Hakkı Karşılığı Çalışması.

İyi günler,
forumda yeniyim, bir soru sormak istiyorum.
ben kamu kaynaklarından, proje karşılığı hibe veren bir kurumda çalışıyorum. bizimle proje yürüten (hibe verdiğimiz) kurumların işlemlerinin mevzuata uygun olmasını da kontrol ediyoruz aynı zamanda, hibe verirken. ancak içinden çıkamadığım bir sorunla karşılaştım. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
bizden hibe alan bir derneğin bir yıl sürecek bir projesinde dernek yönetim kurulu başkanı iş akdi yaparak çalışıyor(iş akdini hem işçi hem işveren olarak kendisi imzalıyor.) ancak bu kişi aynı zamanda kendisi bir şirkette ortak olduğu/bağkurlu olduğu için bağkurluluğu donmasın diye sgk'lı olmuyor. 8 aydır yaptığı işin karşılığı olan ücret alacaklarını aylık olarak huzur hakkı olarak almış. dernek tarafından bordro düzenlenmiş, gelir vergisi kesintisi yapılıp beyan edilip ödenmiş. ancak sigortalı olmamış ve dolayısıyla sigorta primleri de ödenmemiş.
bu şekilde bir çalışma bizim mevzuatımız açısından uygun mudur/ mümkün müdür? yani huzur hakkının sürekli bir çalışma şekli ve bu çalışmanın karşılığı olarak ödenmesi söz konusu olabilir mi? doğrusu nasıl olmalıdır? yanlışsa geçmişe dönük 5- 6 ayın düzeltmesi ne şekilde yapılabilir?

yaptığınız işlem doğru ancak
dernek yönetim kurulu başkanı dernekle iş akdi nasıl yapabiliyor !
yönetim kurulu başkanı ile dernek arasında vekalet akdi vardır

SGK'nın 2009/37 sayılı genelgesinin 2.2.1. bölümünde
"Derneklerde seçimle iş başına gelenler, ücret alsalar bile, çalışmalarında hizmet akdi
unsurları bulunmadığından sigortalı sayılamazlar."
denilmiştir. eğer dernek yönetim kurulu başkanı seçimle iş başına geldiyse ne 4/a(ssk) ne de 4/b(bağkur) li olabilir, sigortalı sayılmazlar

dernek yönetim kurulu başkanı seçimle iş başına gelmediyse, başkanın sigortalılık durumu Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin sigortalılık durumu kıyasen uygulanabilir,
sizin durumuzla ilgili olarak her iki ihtimalde de 4/a (ssk) lı olması mümkün değil

5253 sayılı Dernekler Kanunu kapsamında dernekte görev alan kişiler (yönetim kurulu üyeleri..) ile dernek tüzel kişiliği arasında vekalet akdi ilişkisi vardır. Ancak yönetim kurulu üyesi kanundan doğan görevinin haricinde üçüncü bir kişinin yapması gereken bir işi yapar ise dernek tüzel kişiliği ile arasında hizmet akdi oluşmuş olacağından 4/1-a kapsamında sigortalı olması gerekeceğini düşünüyorum.

Sizin durumunuzda: dernek yönetim kurulu başkanı, üçüncü bir kişinin yapması gereken bir işi yapıyor ise 4/1-a kapsamında sigortalı olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus dernek yönetim kurulu başkanı olmasının gereği olarak bir işi yapıyor ve huzur hakkı alıyor ise sigortalı olmaması gerektiğidir.

bir yıllık bu projede yönetim kurulu başkanı proje koordinatörü olarak çalışıyor. yani dernek yönetim kurulu başkanlığının gereği olan işin dışında kalan, üçüncü bir kişinin de yapabileceği bir pozisyonda. yönetim kurulu başkanı olarak dernekte böyle bir işte çalışmasına bir engel yok anladığım kadarıyla. ama sorun sigortalı olmamış olması.
diğer yandan bizim hibelerimizi düzenleyen uygulama rehberinde şöyle bir ifade geçiyor: "İnsan Kaynakları bütçe başlığı altında bütçelendirilmiş miktarlar, yararlanıcı ve ortaklarının proje kapsamında iş akdi yaptığı personelin maaş ve ücretlerinin ödenmesi için kullanılır." Bu durumda bu kişinin yaptığı iş akdinin de geçerli bir iş akdi olduğundan emin olmam lazım. acaba kendisi iş akdi yaptım dese de yaptığı şey iş akdi oluyor mu?
bir de geçmişe dönük 8 ay için düzeltme yapmak istesek- yani gecikmeli ve cezalı olarak sigortalı olup primleri ödemesini istesek, bu sürede ödemiş olduğu bağkur primlerini sgk'ya saydırabilme imkanı olur mu acaba?