fonradar

Devamsızlık Yapan Personele Tebligat

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Personel 02.05 / 06.05 / 07.05 / 08.05 tarihlerinde devamsızlık yaptı ve biz de 09.05.13 tarihinde noterden tebligat gönderdik tarafımıza herhangi bir mazeret bildirmesi yoksa çıkış verileceğine dair. Şimdi merak ettiğim konu şu , personel yakınına 15.05.2013 tarihinde ptt tarafından tebligat teslim edilmiş. Tebligatın içeriğine göre 3 iş günü içinde cevap istediğimiz yazıyor. Bu durumda personel hala işbaşı yapmadı ve tebligata da herhangi bir cevap vermezse çıkış tarihi ne olmalıdır..?

Ben 15.05.2013 olması gerektiğini düşünüyorum , yardımlarınızı bekliyorum :confused:

18/05/2013 tarihi yapsanız daha iyi olur kanaatini taşımaktayım. Neticede bu süreler devamsız olarak tutanak altına alınıp eksik gün olarak bildirilecektir. Size evraktan başka ilave bir maliyeti olmayacaktır.

18/05/2013 tarihi yapsanız daha iyi olur kanaatini taşımaktayım. Neticede bu süreler devamsız olarak tutanak altına alınıp eksik gün olarak bildirilecektir. Size evraktan başka ilave bir maliyeti olmayacaktır.

Katılıyorum.
-Tebliğ tarihi(15.05)nden itibaren 3 işgünü ise son gün 17.05 olacağından,feshin-çıkışın (ihtilafa meydan vermemek ve işci lehine)daha uygun olan tarih, 18.05 de yapılmasıdır.
-"Sözleşmenin feshinde usül" açısından,birincide açık olarak belirtmediyseniz,yine noter den fesih bildiriminde bulunmanız
-"Derhal fesih hakkını kullanma süresi" yönünden hak düşürücü sürenin 15.05 itibariyle başlayacağı kanaatindeyim.

Katılıyorum.
-Tebliğ tarihi(15.05)nden itibaren 3 işgünü ise son gün 17.05 olacağından,feshin-çıkışın (ihtilafa meydan vermemek ve işci lehine)daha uygun olan tarih, 18.05 de yapılmasıdır.
-"Sözleşmenin feshinde usül" açısından,birincide açık olarak belirtmediyseniz,yine noter den fesih bildiriminde bulunmanız
-"Derhal fesih hakkını kullanma süresi" yönünden hak düşürücü sürenin 15.05 itibariyle başlayacağı kanaatindeyim.

Cevaplarınız için teşekkürederim. Peki 20.05.2013 tarihine kadar olan süreler için her güne ayrı ayrı devamsız tutanağı tutmam gerekir mi..? Yoksa zaten en son 08.05.2013 tarihi ne kadar olan 3 günlük süre için tebligat gönderdim. 09.05.2013 - 20.05.2013 tarihleri için tek devamsız çizelgesi mi düzenlemeliyim. Bu arada çalışma çeklimiz 5 gün iş , cumartesi-pazar tatil bu durumda cumartesi iş günü olarak saymam doğru olur mu..? Sabah sabah ne çok soru sordum :sleep::ıslık:

Haklısınız, sabah sabah bu kadar çok soruyu soracak enerjiye sahip olmanız da güzel bir şey :)

Sözleşmeyi feshedeceğiniz güne kadar devamsızlık yapılan her gün için tutanak tutmanız yerinde olacaktır.

Haklısınız, sabah sabah bu kadar çok soruyu soracak enerjiye sahip olmanız da güzel bir şey :)

Sözleşmeyi feshedeceğiniz güne kadar devamsızlık yapılan her gün için tutanak tutmanız yerinde olacaktır.

pekii çıkış tarihini 18.05.2013 yapmam mı doğru olur , 20.05.2013 mü , ( 18.05.2013 bizde iş günü değil , hafta tatili ) o yüzden soruyorum....!!!!!!

Katılıyorum.

(Paylaşım adına acizane düşüncem;
"devamsızlık" noktasında önemli olan ilk husus,diğer koşullar yanında feshe gerekçe devamsızlıkda bulunulan işgünleri(02-06-07-08 Mayıs 2013 tarihleri)dir.Bu itibarla sözkonusu işgünleri ayrıca önemilidir..
Bilindiği üzre,M.25/II-g bendine göre işcinin işverenden izin almaması veya devamsızlığın haklı bir sebeb dayanmaması yanında, iş günleri sayısı ve devamsızlığın iş günlerinde olması da gerekir.
09.05 itibariyle işci halen işe gelmemiş olduğundan vede devamsızlık nedeni bilin(e)mediğinden, işveren bu süreci başlatmış.
Bu tarih itibariyle, işyerinde iş günlerine ilişkin elektronik Pers.Takip Sistemi veya Günlük Devam İmza Çizelgesi uygulaması var ise ilgilinin devamsızlığının devam ettiği-işbaşı yapmadığı-çalışmamış olduğu bu kayıtlardan görülebilecek,(zira bu kayıtlarda aynı iş günlerine ilişkin diğer çalışanların ve altında diğer yetkililerin imzaları var)daha sonra bu kayıtlar birleştirilerek tek tutanak ile tekrar kayıt altına alınabilir.)

Son düzenleme: