Devir Olan Belediye İşçilerinin Ücret Durumu

Öncelikle Selamlarımı sunuyorum. Ben daha yeni üye oldum. Cevap aradığım bir soru var bu konuda beni bilgilendiricek olan arkdaşıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Belde olan bir Belediye 29.03.2009 mahalli seçimlerinden sonra İlçe belediyeye devir oldu. Bu belediyede çalışan 20 daimi işçide aynı şekilde İlçe Belediyeye devir oldu. Belde belediye ile bir sendika arasında yapılan sözleşme ile günlük çıplak yevmiyeleri 69,00 TL. imiş. Ancak yapılan toplu iş sözleşmesi 14.05.2009 tarihinde sona erdi İlçe Belediye onların sendikası ile sözleşmeye yanaşmayınca bu işçiler o sendikadan istifa ederek İlçe Belediyedeki mevcut sendikaya geçtiler. Mevcut sendika üyesi işçilerin yevmiyesi ise 61,00 TL. dir. Şimdi bu 20 işçinin 69,00 TL. olan yevmiyeleri 61,00 TL. ye düşürülebilirmi? düşürülür yada düşürülemezse bununla ilgili kanunlar nelerdir öğrenmek istiyorum.

Ynt: Devir Olan Belediye İşçilerinin Ücret Durumu

İşveren, işçinin ücretinden tek taraflı olarak indirim yapamaz

Konu ile ilgili İş Kanunu 62 nci maddesinde ;

?Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene
düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu Kanun hükümlerinden herhangi birinin
uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz.?
hükmüne yer verilmiştir.

İşçi ile işveren anlaşarak her zaman ücrette indirim yapabilirler.

İşçe belediyesinin sözleşme imzaladığı sendikaya üye olmakla sendika üyelerine uygulanmakta olan ücreti kabul etmiş sayılırsınız.