Devreden Kdv Hk.

zeyneb

Katkı Sunan Üye
değerli üstatlar ;
2007 şubat ayı devreden kdv :2118,38
2007 mart önceki dönem kdv :4781,69
2007 mart son.dö.dev. kdv 880,88

çıkan kdv yok.
şubat ayına ait indirilecek kdv eksik bildirdik normalde 4781,69 ind.kdv miz var
düzeltme beyanı verecektik aklımızdan gitti vermedik.
mart kdv mizde önceki dönem devreden doğru yazışmış
fakay vergi dairesi şubatın ayına ait kdv beyannamesinin devredenini 2118,38 ytl kabul etti marttan yazılan 4781,69 ytl lik önceki dönem kdv yi dikkate almadı bundan dolayı kdv ödemesi çıkarttı ve 1782.00ytl kdv ödemesi ve vergi ziya kesti
ama zamanında düzeltme versek bir sorun yaşamayacaktık
burdaki ceza doğru bir cezamıdır yardımlarınızı bekliyorum...

Ynt: devreden kdv hk.

vergi dairesinin yaptığı doğru bir uygulamadır. zamanında düzeltme verseydiniz, genede bu konu ile alakalı sorun yaşardınız.
191 hesap düzeltme yapılarak değiştirilmemelidir.yani :2008/2.devreden kdv 2,188,38 ,olması gereken yanlış yazılan tutar 4,781,69 ytl.
düzeltme beyanında 191 hesabın yükseltilmesine idare hiç bir zaman olumlu bakmaz.

hesaplara bakılırsa, vergi dairesinin hesabı doğru, şubattan marta devreden kdv niz, 2 küsür, martta önceki dönemden devreden kdv 4 küsür, bu durumda maliyenin bir önceki dönem devreden kdv yi esas alıp o kadar kdv çıkarması gayet doğru bir işlem

Defterinize ve faturalara güveniyorsanız itiraz edin Düzeltme beyanlarını verin

Ynt: Devreden Kdv Hk.

Vergi Kanunlarında olayların gerçek mahiyeti esestır. eğer gerçekten de şubat dönemindeki devir kdv niz ile ilgili belgelerde bir sorun yoksa önce şubat daha sonrada mart dönemi beyanlarınızı düzelterek ödemiş bulunduğunuz kdv lerini iade talep edin derim.

elbetteki kayıtlarıma güveniyorum faturam mevcuttur .ben incelemeye alın dedim bakın kayıtlara eğer yoksa öle bir fatura o zaman kesin cezayı dedim vergi daireside
incelemeyi ileriye sevkederiz fazlasını ödersiniz dedi itiraz etmeyin ödeyin diyorlar böle bir saçmalık varmı nasıl iştir anlamadım ...
şimdiki uygulamaları böyleymiş herkese yazı gönderiyorlar kdv devirlerinden kaydaklanan uyumsuzluklarla ilgili yazı yazıldıktan sonr ayapılan düzeltmeleri kabul etmiyorlar kdv çıkıyorsa cezayı kesiyorlar ....artık bende bu akşam başladım butün beyanları kotrol ediyorum gündüz rutin işler akşam kdv kontrolleri...

değerli üsttatlar ;bu konuyla ilgili vergi dairesi müdürünün verdiği cevap şu şekildedir
''zamanında düzeltme beyannamesi verseydiniz yıl geçtikten sonra neyin düzeltmesini yapacaksınız ''dedi ,ilgili dönemdeki faturalarımın hepsi mal faturası abartılı bir gider faturamda yokk ben oraya 32 milyar küsür faturayıda hayalı koymadım bu şekil açıklamama ve isterseniz ilgili evrakları getireyim bakın dememe rağmen müdüre hanım olmaz diyor yazı yazıldıktan sonra da düzeltme yapamassınız diyor .ben bu işten bişey anlamadım bunla ilgili bir kanun maddesi varmı yada böle bir olay başına gelen kimse varsa uygulamayı ne şekilde yaptınız defterdarlıktan mukteza isteyeceğim...

Bir de devreden kdv hesabında beyanname ile kayıtlar birkaç kuruş oynuyor.Bunlar bu şekilde mi devam edecek yada nasıl ikisini de eşitleyeceğiz.

beyannameyi esas alıp , tahakkuk aşamasında farkları yuvarlama farkı gelir veya giderlerine atarak eşitliyoruz.

iyi çalışmalar