Devreden Kdv

  • Konbuyu başlatan UDikenli
  • Başlangıç tarihi
U

UDikenli

Ziyaretçi
herkese iyi çalışmalar

Mütahit olan mükellefim Daire yapımı ve satışı yapmaktadır.Daireler 150 m2 altındadır.Toplam 4 daire yapmış olup ;%1'den fatura kesilmiştir.

Mükellefim sonraki dönemlere devreden KDV si 3.811,13 YTL 'dır.Mükellefim işyerini kapatacak.Devreden KDV Konusunda ne yapabiliriz.yada bu devreden KDV iade alabilirmiyiz?
saygılarımla.
 
Üyelik
25 Eki 2005
Mesajlar
75
Konum
İstanbul
Ynt: devreden kdv

devreden kdv bakanlığın açıkladığı 10.500 ytl nin altında olduğu için iade alamazsın. işi terk eden işletme devreden kdv yi gider yazabilir.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Devreden Kdv

Sadece işyeri kapanışında gider yazılabiliyor.
 
Üyelik
8 Şub 2007
Mesajlar
19
Ynt: Devreden Kdv

Daire satışlarıyla ilgili olarak indirimli orana tabi satışlarla konu iade hakkınız yıllık olarak mevcuttur bu hakkınızı kullandıktan sonra iadeyi nakit olarak yada varsa borcunuza mahsup yaptırdıktan sonra geriye kalan devreden KDV için gider yazılamaz demek; yüklenilip indirilemeyen ve işi bırakma nedeniyle de bir daha indirilmesi mümkün olmayan KDV?nin, iade ya da gider yazma yoluyla telafisine olanak sağlanmaması, işi bırakan mükellefleri nihai tüketici konumuna getirir ki, bu da KDV?nin genel teorisine aykırıdır. İşi bırakan mükelleflerin yüklenip indiremedikleri KDV?yi bir daha indiremeyecekleri hususu gözönünde tutularak, bir diğer ifade ile indirilemeyen bu verginin ?indirilemeyecek KDV? şekline dönüştüğü hususu dikkate alınarak, KDV Kanunu?nun 58. maddesinden hareketle GVK ve KVK yönünden gider olarak dikkate almaları uygun olacaktır. Bu şekilde KDV?nin temel özelliği olan ?yüklenilen vergilerin mükellefler üzerinde kalmaması? ilkesinden hareketle, yüklenilip indirilemeyen KDV, GVK ve KVK yönünden gider yazılmak suretiyle telafi edilecektir

Zaten konuyla ilgili bakanlıkta görüş bildirmiştir isteyen arkadaşlar irdeleye bilir;

?Türkiye?de dar mükellefiyet esasında vergilendirilmekte iken işini bırakan bir kurumun, Türkiye?de yüklenip indiremediği KDV?yi kurumlar vergisi yönünden gider yazması mümkün bulunmaktadır.?

şeklinde idari görüş bildirilmiştir (MB. Özelgesi 17/12/1997 tarih ve 54944 sayılı ).
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Devreden Kdv

pardi ' Alıntı:
Zaten konuyla ilgili bakanlıkta görüş bildirmiştir isteyen arkadaşlar irdeleye bilir;

?Türkiye?de dar mükellefiyet esasında vergilendirilmekte iken işini bırakan bir kurumun, Türkiye?de yüklenip indiremediği KDV?yi kurumlar vergisi yönünden gider yazması mümkün bulunmaktadır.?

şeklinde idari görüş bildirilmiştir (MB. Özelgesi 17/12/1997 tarih ve 54944 sayılı ).
Dar mükellef dendiğine göre tam mükellefler için bir sıkıntı var o zaman.
 
Üst