zirve

Diş Hekimleri İhtiyaç Halinde Serbest Meslek Makbuzu da Düzenleyecek

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ekrem Sarısu

Soru: Serbest çalışan doktorlara işyerlerinde pos cihazı bulundurma zorunluluğu getirildiğini biliyoruz. Pos cihazı ile yapılan tahsilâtta, ayrıca serbest meslek makbuzu düzenlenmesi gerekiyor mu?
Can İMDAT ENGİN

Cevap: Maliye Bakanlığınca; serbest meslek faaliyetinde bulunan hekimlere işyerlerinde POS cihazı bulundurma ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde bu cihazları kullanma zorunluluğu getirildiğini, POS cihazı ile tahsil edilen hizmet bedeli karşılığında cihazın verdiği fiş serbest meslek makbuzu yerine geçecek ve hasta(müşteri) istese de, serbest meslek makbuzu düzenlenmeyeceklerini dün açıklamış ve diş hekimlerinin durumunu bugüne bırakmıştık.

3224 sayılı Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunu?nun 40 ncı maddesine göre; diş hekimlerinin serbest meslek makbuzunu, yaklaşık 300 çeşitten oluşan Asgari Ücret Tarifesine uygun olarak düzenlenme zorunluluğu bulunuyor. Bu açıdan Maliye Bakanlığıca, diş hekimleri tarafından verilen hizmet bedelinin kredi kartı ile ödenmesi sırasında, ihtiyaç duyulması halinde, pos cihazının düzenlediği fişin yanında, serbest meslek makbuzu da düzenleyerek hizmetin ayrıntılarını serbest makbuzunda belirtilmesi uygun görülmüştür. Diş hekimleri serbest meslek makbuzunda, post fişi ile birlikte hüküm ifade ettiği açıklamasına yer verecekler ve pos fişini serbest meslek makbuzuna ekleyeceklerdir. Ayrıca cezalı duruma düşmemeleri için POS fişi ile serbest meslek makbuzundaki hizmet bedeli tutarının farklı olmamasına özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.
...
Yazının Tamamı
 

Benzer konular

Üst