Doğadan Toplanan Ürünlerin Muhasebeleştirilmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tktvlkn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Selamlar,

Doğadan toplanan ürünlerin nasıl muhasebeleştirileceği hususunda bilgisi olanlar paylaşabilirse sevinirim.

Hiçbir maliyete (ödeme) katlanmadan doğadan balık toplanır ise, bu balıklar aktife nasıl kayıt edilecektir yani hangi bedelle? Toplanacak olan balıkların piyasa fiyatları kilo olarak yaklaşık 50 TL'dir.

Teşekkürler

Tesadüf mü bilmiyorum ama çok benzer bir soru aşağıda linkini verdiğim başlıkta yer almaktadır.

http://forum.alomaliye.com/diger-vergi-kanunlari/49805-resmi-yollarda-elde-edilen-urunun-muhasebe-girdisi.html

Koray Bey, konuyu inceledim. Benzer olmakla birlikte ilgili konuda yer alan Zirai faaliyet kısmına katılmamaktayım, o nedenle buradan devam etmemiz uygun olur diye düşünüyorum. Ayrıca konu ilgili yerde tam cevaplanmamış gördüğüm kadarıyla.

Firma bir balık çiftliği olan bir A.Ş.'dir. Doğadan yumurtlatma amacıyla toplanan anaç balıklar aktife kaydedilirken ilk iktisap maliyetleri temsili bir bedel mi olacaktır? Yoksa piyasa değerinden değerlenerek aktife alınacak ve karşılığı gelir mi yazılacaktır?

Cevaplarınız için teşekkürler.

Zaten zirai faaliyet olduğu konusunda açık yasal dayanak vererek yaptığım açıklamaya katılmıyorsanız benim size daha fazla yardımcı olabilmem mümkün değil. Bunu yanı sıra hem faaliyetin kapsamı hem de maliyet bedelinin nasıl bulunacağına dair cevabı da ilgili başlıkta açıkladım.

Aslında sizi ikna edebilecek kadar bu konuyu bilseydim VUK md.275 ve 276'yı da eklerdim, konuyu netleştirmek için, dediğim gibi verdiğim bilgiler sizin için yeterli olmadığında böyle bir ilave yapmayı gereksiz görüyorum.