Doğrudan ihracat

Tüm Formculara Selam
Firmamız yurtiçine malzeme alıp satıyor, ancak bazende doğrudan ihraçat yapıyor xx firmasından ihraç kayıtlı malzeme, makine alıp üzerinde hiç değişiklik yapmadan ihracat yaptı. Bu işleme göre xx firması imalatçı olduğu için ihraç kayıtlı satışdan dolayı KDV iadesi alıyor. Bizim firmamız mal alışında KDV ödemediği için normalde iade almaması gerekiyor çünkü yüklendiği kdv yok, doğrumu düşünüyorum bu doğrudan ihracat konusunu iyi bilen üstadlardan yardım bekliyorum vergi dairesine vermem gereken evraklar ve muhasebe kayıtları hakkında şimdiden teşekkürler.

Sayın Değer06,

Doğrudan Gümrük Beyannameli Mal İhracında vergi dairesine vermen gereken evraklar şunlardır:

1.-Dilekçe
2.-Gümrük Beyannamesi (Asıl veya noter tasdikli,gümrük idaresi,ilgili vergi dairesi müdürü yada Y.M.M. Onaylı)
3.-Satış faturalarının fotokopisi
4.-İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin indirilecek K.D.V.Listesi ile malın
bünyesine giren vergi miktarını gösteren tablo (Yüklenilen K.D.V.Listesi)

Muhasebe Kayıtlarını ise :

601.00 Mamül Satışları
601.10 Ticari Mal Satışları
601.20 Hizmet Satışları

Ana hesap başlıkları altında takip etmeniz gerekmektedir.

Saygılarımla,

Sayın smmust@f@ cevabınız için teşekkürler benim anlamadığım şey şu bu malın yüklenilen kdv'si yok, mal aldığımız yerler zaten ihraç kayıtlı satış yapıyor bizden kdv talep etmiyor biz neden indirilecek kdv ve yüklenilen kdv listesi hazırlayıp verelim ki değil mi?

sayın değer06,

evet, yüklenmediğiniz kdv için iade talep etmeyeceksiniz. Sadece GÇB.sinin noter tasdikli bir nüshasını imalatçı firmaya 90 gün içinde göndermeniz gerekli. Ayrıca işlemler için sayın R.Sema Sinangil hanımefendi'nin çok güzel bir açıklaması var, aşağıdaki linki tıklarsanız sanırım size yardımcı olur.

http://forum.alomaliye.com/viewtopic.php?t=1040&highlight=ihracat

Saygılarımla,

Sayın Değer06,

Cevabıma da bakarsanız ben Doğrudan Gümrük Beyannameli ihracatlarda istenen evrakları yazdım.İhraç kayıtlı satışlarda ise;
İndirilecek K.D.V.Listesi yine Vergi Dairenize vermeniz gerekmektedir.
Vergi Daireleri başka firmalardan aldığınız faturaları da görmek istemektedir. Bir firmam Yüklenilen K.D.V.Listesinde değil İndirilecek K.D.V.Listesinde incelemede olan bir firmanın faturası olduğu için incelemeye alındı.Yani anladığınız gibi biz bu firmadan aldığımız malları
ihracatta bile kullanmamıştık.

Saygılarımla;

Arkadaşlar ben anlatamadım galiba ihracatçı firma imalatçıdan mal alırken ihraç kaydıyla alıyor. ihrac kayıtlı satış beni ilgilendirmiyor. ben ihraç kaydı ile aldığım malı ihrac ediyorum hiçbir şekilde kdv ödemiyorum karımı koyup ihraç edicem. Sizin meslektaşınız kdv beyannamesi yaparken yurtdışına satılan malın kdv'sini "iade edilmesi gereken kdv satırında" göstermiş. ayrıca imalatçıdan mal alış kaydını nasıl yapmam gerekiyor. imalatçı faturada malın kdv'sini gösteriyor ben ise imalatçının kdv'sini dikkate almıyorum. anlayacağınız gibi ihracatçı firmanın mal alış kaydı ve mal satış kaydı ayrıca kdv beyannamesinde nasıl göstermem gerekiyor.

merhaba ;
aracılı mal alım sonucunda ihracatını gerçekleştirdiğin zaman verceğiniz kdv beyannamesinde iade alım işlemi yapmayacağınızdan dolayı sadece ihracat fatura ve gümrük beyanname bilgilerini içerir bir tablo ile beyannamenizi vergi dairesine vermeniz yeterlidir... bunun haricinde başka bir evrağa gerek yoktur. Aracılı mal aldığınız firma yada ihracatın gerçekleşi dönem itibarı ile ihracat faturanız çeki listeniz ve (noter veya ymm tastikli) gümrük beyannameniz den oluşan bir takım göndermeniz sizin için yeterli olacaktır.İmalatçı firmada bu evrakları vergi dairesine verek kdv den dolayı tecil terkin yapabilecektir....