fonradar

Doğum borçlanmasında örnek soru.?

derelitütüncü

Katkı Sunan Üye
doğum tarihi: 01.01.1953 Bayan
sigorta :15.04.1985 - 13/06/1997 arasında toplam 2041 gün
isteğe bağlı 4b:11/02/2009 -31/01/2011 (1yıl 11ay 20gün)

doğum yapılan tarihi:13/11/1989

doğum yapılan tarihte sigorta yatmış. 15/12/1989 da işten çıkış var. 01/11/1994 ter tekrar işe giriş var.

doğum borçlanması talebinde bulunarak 16/12/1989 - 13/11/1991 tarih aralığını seçtim. (697 gün)
bu durumda borçlanma sonucu sgk ya yatan toplam prim: 2041 + 697 =2738 gün
4b kapsamında toplam prim : 710 gün
Toplamda : 3448 gün
3600 güne tamamlanmasına 152 gün daha kalmış oluyor.
Bu da yaklaşık 5 ay daha isteğe bağlı 4b prim ödemesi gerektiğini gösteriyor.
Dolayısıyla bu hanımefendi yaş nedeniyle emekli olabilmesi için 3600 gün şartını 24/05/2011 tarihinden sonra yerine getireceğinden 58 yaşına tabi oluyor. 58 yaşını da 01/01/2011 yılında doldurduğundan doğum borçlanmasından sonra tamamlaması gereken 152 gün primi tamamladığı tarihte emekli olacaktır.
Soru: Bu hesaplama doğru mudur?Doğum borçlanmasında eklenecek prim 4a ya mı yoksa 4b ye mi sayılmaktadır? Doğum borçlanması yapabilmesi için 4a ya tabi işe giriş mi yapılmalıdır? Şu anda isteğe bağlı sigortalı iken doğum borçlanma talebinde bulunabilir miyiz?

Sgk daki yetkili kendisinin bir işe girmesi gerektiğini söylemiş .Yoksa 4b şartından emekli olursun diye uyarmış.4b den emekli olabilmesi için prim yatan son 3,5 yıl hesabına göre hareket edildiğinde 4a ya tabi olarak emekli olacağı görülmekte bana kalırsa.

Ynt: Doğum borçlanmasında örnek soru.?

Yaptığınız hesap doğru fakat doğum borçlanmasında, borçlanma talebinde bulunurken sigortalılık durumu önemli.
Doğum borçlanması mutlaka primsiz geçen günler için yapılmalı. Borçlanma talebinde bulunulan tarihte SSK kapsamında 1-2 hafta çalışma şartları yaratılmalı. Başvuru da bu süre içinde yapılmalı. İsteğe bağlı sigortalılık devam ederken doğum borçlanmasına başvurur ise SSK şartları ile kısmi emekliliğe hak kazanamaz.

Sayın Sezer , bugün kuruma gidip istediğim cevabı aldım.Sizde cevap vermişsiniz teşekkür ederim. Sizin de dediğiniz gibi primsiz geçen günleri talep ettim.Yalnız kafama takılan bu sürelerin 4a ya mı yoksa son prim ödediğim yer olan isteğe bağlı bağkura mı sayılacağıydı.İsteğe bağlı bağkura sayılacağını öğrendim.Bu da son 3,5 yıl hesabında 4b ye tabi olma durumunu meydana getireceğinden , kendisini 4a ya tabi işe girişini yaptıktan sonra borçlandırma talebinde bulunarak doğum borçlanmasının 4a primine sayılmasını sağlayacağım.
İlginiz ve yardımınız için teşekkürler.

prim ödenmiş son yedi yıl da ağırlık ssk da olduğundan ssk şartları ile emekli olabilirsiniz yanlış hesap yapmadıysam eğer

derelitütüncü ' Alıntı:
doğum borçlanması talebinde bulunarak 16/12/1989 - 13/11/1991 tarih aralığını seçtim. (697 gün)
bu durumda borçlanma sonucu sgk ya yatan toplam prim: 2041 + 697 =2738 gün
4b kapsamında toplam prim : 710 gün
Toplamda : 3448 gün
sayın dinlesor,
bu hesaplamada şöyle bir hatam var.Bunu öğrendim sizle de paylaşayım.
Şu anda isteğe bağlı prim ödendiğinden dolayı bu borçlanma 4a ya değil , 4b ye yatan prim olarak değerlendirilmekte.
Yani 4a ya yatan prim: 2041 gün olarak kalmakta iken,
4b ye yatan prim 710gün+697 gün olarak değişeceğinden son 3,5 yıl hesabına göre 4b ye tabi olma durumunu ortaya çıkartıyor.Bu nedenle kendisinin 4a ya girişinden sonra doğum borçalnmasında bulunulacak.

doğum parası ile ilgili bana yardımcı olurmusunuz???

merhabalar.ben 29 haftalık hamileyim.27 nisanda doğumum olacak.iş yerine anlaşmalı girmiştim.yani bi tanıdığım doğum iznine ayrıldığı için onu idare etmek için girdim.martın sonunda geliyor.bende martın sonunda cıkıcam işden.duyduğuma göre doğumdan 3 ay sonra da sigortamın ödenmesi gerekiyormuş doğum parası alabilmem için??başka birinden de 32.haftada calışabilirlik raporu al.cıkacağın zamanda işgörememezlik raporu aldığında zaten raporlu olduğun için işyeri sana sigortaya ödeme yapmıııcak.raporlulara ödeme yapılmıyo dedi.doğumdan 3 ay snra cıkışını yapsınlar dedi..kafam cok karıştıı. yardıım edin.