fonradar

Doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim.?

1996 yılında doğum yaptım hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında kesintisiz olarak sigortam ödendi, doğum borçlanmasından yararlanabiliyor muyum ? 2014 yılında emekli olabiliyorum hamilelik sürecini düşmek gibi bir şansın olabilir mi ? teşekkür ederim...

Ynt: Doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim.?

Doğum borçlanması yapma hakkı her kadına değil anne olan kadınlara verilen bir haktır. Ancak önemle belirtmemiz gerekir ki; her doğum yapan kadın doğum borçlanması yapamayacak. Doğum borçlanmasının şartları;
* Doğum borçlanması yapacak olan annenin doğumdan mutlaka SSK?lı (4/a) çalışan olması gerekir.
* İkinci şartı ise doğum istirahati sırasında anne adına prim yatırılmamış olmasıdır.
* İşten ayrıldıktan sonra doğumun 300 gün içinde gerçekleşmesi.
* Bir de çocuğun yaşaması şart.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından 2 yıl çalışmaması şartını da unutmayalım..

Emekliliğinize daha 4 yılınız var neden doğum borçlanması yapmak istiyorsunuz anlamadım açıkçası

Merhabalar. 1971 doğumluyum.1990 yılında 195 gün ssklı olarak çalıştım. 1991 yılında doğum yaptım. 1998 yılında memur olarak çalışmaya başladım. Doğum borçlanması yapabilirmiyim. Faydası olur mu? Şimdiden teşekkürler.

ben 1966 doğumluyum yurt dışında 1988 ve 1989 yılında iki tane doğum yaptım 1998 yılında sigortalı olarak işe başladım doğum borçlanması yapıp nezaman emekli olabilirim.