Doğum izni raporunda bitiş tarihi yok...

Arkadaşlar bilyorsunuz istirahat raporlarını ,bitiş tarihinden itibaren 5 gün içinde sgk sitesine eksik gün olarak giriş yapıyoruz..Çalışan doğum izni raporu getirdi.Başlangıç tarihi 12.04 fakat bitiş tarihi filan yok.Bu durumda nasıl sgk bildireceğim...Eksik gün raporuna bitiş tarihi olmadığı için girmeyeceğim.Dolayısıyla 5 günlük sürede geçmeyecek..Sadece e beyan verirken orada sgk günü çalıştığı gün kadar olacak ve orada mı doğum izni kısmını seçeceğim...

Ynt: doğum izni raporunda bitiş tarihi yok...

Şimdilik bişey doldurmayacaksınız.

Ynt: doğum izni raporunda bitiş tarihi yok...

32 haftada mı izne çıktı yoksa 37 . haftadamı bu konuda bilgi verirseniz yardımcı olabilriim

Ynt: Doğum izni raporunda bitiş tarihi yok...

Doğum öncesi ve doğum sonrası alınan istirahatler bir bütündür..

Yani.. atıyorum.. 12.04. tarihinde başlayan ilk istirahat..doğum gerçekleştikten sonra yazılan ikinci istirahatle birleştirilir..Bu nedenle sıkıntı yaşanacak bir durum söz konusu değil..

Fakat doğum izni 12/04/2011 de başlıyorsa bunun 5 gün içinde sağlık ödemeleri sistemine girimesi gerekmiyor mu? Onu da bitiş tarihini yazmadan kaydedemiyoruz?

Doğum istirahtinden faydalanmanın bir şartı da.. "doğumun gerçekleşmesi"dir..

Doğum gerçekleştikten sonra.. doktorun yapacağı ikinci rapor ilk raporun bitiş tarihi olacaktır..

Bende bu konuda çok fazla sıkıntı yapmaya gerek yok..

İyi de sisteme nasıl giriş yapacağız?

Sizde biliyorsunuz ki..raporun sisteme girilebilmesi için.. giriş tarihinin rapor bitiş tarihinden küçük olmaması gerekiyor..

Hamileliğin 32. haftasında ve 12.04 tarihinde alınan raporda.. bitiş tarihinin olmaması gayet normal.. muhtemelen rapor üzerinde doğum öncesi izin yazıyordur..

Hamilelik sona erdikten.. hekim tarafından ikinci bir rapor yazılır.. bu raporda da.. doğumun gerçekleştiği tarih raporun başlangıç tarihidir..yani atıyorum 12.06 tarihlidir..ve o raporda da.. doğum sonrası izin yazar..

İkinci raporun başlangıç tarihi.. ilk raporun bitiş tarihidir.

Siz dilerseniz.. ikinci raporda belirtilen iş başı yapılacağı tarihe kadar giriş yapmayın..ya da dilerseniz.. parça parça girin.. hiç bir sorun olmaz..

Parça parça gireceksiniz de.. ilk rapor başlangıç tarihinden 10'ar gün saya saya yapabilirsiniz.

12.04.2011-21.04.2011
21.04.2011-01.05.2011
01.05.2011-11.05.2011

gibi..

arkadaşlar merhaba,

10 gün ve üzeri raporlarda (doğum isth, 30 gün ve üzeri sağl.kur. rap) eğer işçi isth. olduğu süreler içinde 10 günlük dönemlerde parasını almak isterse her on günün sonunda işbaşı tarihi olarak giriş yapmalısınız.

aksi halde istirahat süresi sonunda yani işbaşı yaptıktan sonra parasını alacak ise raporun bitiş tarihini (4 aylık bir doğum istirahatide olsa) bekleyip giriş yapabilirsiniz. aslında SSk işçiden müracaat olmadıkça bu işi düzenli takip etmemektedir.

ben bu konuda ssk il md. den tebligat aldım ve bir işçimin istirahatini bana getirmemesi nedeni ile tam ay ücret ödedim. sonra sskdan işçi parasını almaya gitmiş ve işveren giriş yapmadığı için ödemeyi işleme almışlar ve bana bu konuda yazı geldi. uzun lafın kısası ssk hemen ceza kesmiyor. Önce uyarıyor.

kolay gelsin.

Parayı doğum izni tamamen bittikten sonra almak istiyor. Doğum izni 12/04/2011 de başladığına göre ve benim bunu sisteme girmem gerektiğine göre bu nasıl olacak anlamıyorum ya.

Doğum izni 12.04.2011 yazmışsınız, doğum sonrası değil öncesi izin galiba öyle mi?

:)

Sayın mes_ar..

12.04.2011 tarihinde istirahat başlamış..

Eğer raporu tek seferde girecekseniz.. raporun bitiş tarihinden itibaren 5 gün sonra giriş yapacaksınız.. başlangıç tarihinden itibaren 5 gün değil..

16 hafta 4 ay yapar..

12.04.2011 tarihinde rapor başlangıç.. 12.08.2011 tarihi rapor bitiş ( tahmini )

Siz 12.08.2011 tarihinden sonra rapor girişi yapacaksınız..

Rahat olun lütfen:)

Fakat rapor girişi yapmadığım takdirde nisan ayı bildirgesinde eksik gün bildirmem sorun olmayacak mı?

İkisi farklı şeyler..

İnternetten rapor girişi.. istirahatli kişinin.. ödeneğinin çıkması için yapılan bir işlemdir..

Eksik gün bildirimi.. bağlı bulunduğunuz SGK'nun prim ve tahakkuk servisini.. "eksik gün"nün hangi nedenden dolayı verildiğine dair yapılan bir bildirimdir.

O halde ben ek-10 doldurup elden sgk ya veriyorum, aylık bildirgede eksik gün bildiriyorum ama internetten rapor girişi yapmıyorum, sorun olmaz diyorsunuz. Rapor girişini de doğum yaptıktan sonra yani bitiş tarihi belli olduktan sonra gireceğim, herhangi bir cezayla karşılaşmam değil mi, rapor girişini geç yapmaktan dolayı?

Aynen yazdığınız gibi. Sn mes_ar bu işin oluru böyle.

mes_ar ' Alıntı:
Parayı doğum izni tamamen bittikten sonra almak istiyor. Doğum izni 12/04/2011 de başladığına göre ve benim bunu sisteme girmem gerektiğine göre bu nasıl olacak anlamıyorum ya.

raporu başlangıc tarihinden itibaren değil bitiş tarihinden itibaren 5 gün içerisinde girmen gerekiyor o yüzden raporun bitiş tarihide doğum olduktan sonra doktor tarafından dolduralacak ikincir bir raporda yazar o raporu aldıktan sonra doktordan raporun bitiş tarihinden 5 gün içerisinde sigortaya bildireceksin arkadaşım anlatabildim mi???

ARKADAŞLAR AYNI KONUDAN BENDE MÜZDARİBİM
ÇALIŞANIMIZ 14,02,2011 TARİHİNDE 32, HAFTALIK GEBELİK OLARAK DOĞUM ÖNCESİ İZNE AYRILDI 26,02,2011 DE DOĞUM YAPTI BENİM TAHMİNLERİME GÖRE 06,06,2011 TARİHİNDE İŞE BAŞLAMASI GEREKİR FAKAT DOKTOR RAPORU KAPATMIYOR BEN BAŞLAMA TARİHİ BELLİ FAKAT BİTİŞ TARİHİ BELLİ OLMAYAN RAPORU SGK YA NASIL BİLDİRECEĞİM . YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ÇOK AZ ZAMANIM KALMIŞ OLABİLİR. YARDIM LÜTFEN