Doğum izni süresi

dnyn

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

08.12.2010 - 01.02.2011 tarihlerini kapsayan doğum öncesi iş göremezlik raporu var

doğum 25.01.2011 tarihinde gerçekleşti
(doğum raporu kesti)

doğum sonrası rapor ise 25.01.2011 - 21.03.2011

dolayısıyla toplam izin süresi 104 gün yapıyor.

120 günden (8hafta önce+8hafta sonra) az oluyor

problem yaratır mı? mne yapmak lazım? (az olmaması gerektiğiniz bildiğimiz için) teşk.

Ynt: Doğum izni süresi

doktorun raporları verdiği tarihlerde torba yasa henüz çıkmamıştı. çalışan doktoruna başvurup doğum öncesi kullanmadığı rapor süresi için ek rapor talep etsin

Teşekkür ediyorum yanıtınız için.

Fakat bu durum sigortalının isteğine bağlı artık anladığım kadarıyla değil mi?

Yani sigortalı gerek yok diye düşünürek ek rapor almayabilir mi?

Dolayısıyla torba yasayla ceza kaldırıldığı için herhangi bir sorun olmaz doğru mu?

Çalışanın isteğine bağlı tabi talep etmezse rapor alamaz, doktorun ek rapor vereceği de muallak aslında çünkü çalışanın doğum sonrası raporu bitmiş gözüküyor. Doktor veremem raporun bitmrden önce gelseydin de diyebilir. Ama sormakta fayda var tabi.

Torba yasa derken cezanın kalktığından bahsetmemiştim, torba yasa ile erken doğum neticesinde doğumdan önce kullanılmayan rapor kısmı doğum sonrası rapora ilave edilecek hükmü getirildi. Kastettiğim odur.

Cezadan kasıt aslında erken doğum nedeniyle doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak sürelerin; torba yasayla doğum sonrası sürelere eklenerek kullanılabilmesi.

Benim takıldığım nokta;
sigortalının doğum öncesi 8 haftalık izin süresi 1 aralık da başlıyor (doğum 25 ocak) fakat o 8 aralık'a kadar çalışıyor.Doğum öncesi raporu bu tarihten itibaren alıyor.

Çalışmaması gereken dönemde çalışıyor ve elinde herhangi bir "çalışabilir" hekim onayı yok.

Bu sıkıntı olur mu?

Gereksiz olarak takıldığım bir nokta olduğuna geçte olsa kanaat getirdim:)

şöyleki bu durum zaten yine erken doğum olarak görünüyor.1.rapor 1 şubat'a kadar devam ederken doğumun erken gerçekleşmesinden dolayı 8 gün fark çıkıyor:) teşekkür ediyorum.

Fazla kurcalanyınca sorun olmasada sorun yaratıyoruz zaman zaman:)

merhabalar

benim sormak istediğim şuan ki kanunlara göre doğum izni 2 ay mı 6 ay mıdır.?

teşekkürler

normal şartlarda doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta

teşekkürler

peki bu 8 hafta önce 8 hafta sonra olan izin süresi ücretli izin mi ? doktor raporuyla mı yapılan bir izin ?

peki bu ücretli izin mi oluyor maaşımızı alabiliyor muyuz.?

Doğum öncesi ve sonra 8 er haftalık izin hastaneden alacağınız raporlar geçerlilik kazanacaktır. Kurumdan izinli olduğunuz dönemler için ödenek alabileceksiniz.