resim

DOĞUM İZNİ

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
54
Çalışanın eşi doğum yaptıği zaman SSK'na göre çalışanın doğum izin hakkı var mı ? Var ise yasal dayanağı nerde geçiyor.?
Teşekkürler
 
Üyelik
17 Tem 2005
Mesajlar
2
doğum izinleri hk

doğum izinleri hakkında bayanlarda doğumdan önce sekiz doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere izinleri var. bunun için 4857 sayılı kanunun 74.maddesine bakılabilir. erkeklerde ise 3 gündür.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
AHMET' Alıntı:
Çalışanın eşi doğum yaptıği zaman SSK'na göre çalışanın doğum izin hakkı var mı ? Var ise yasal dayanağı nerde geçiyor.?
Teşekkürler


Merhaba,
Sayın Ahmet, eşi doğum yapan çalışanlar için herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Tamamen işverenin inisiyatifindedir. Sendikalı işyerlerinde toplu sözleşmeler ile düzenlenmektedir. Ne yazıkki iş hukukumuz unutulmuş!!

kaynak73' Alıntı:
erkeklerde ise 3 gündür.
Sayın......
İş Kanunumuzda yukarıdada belirttiğim gibi eşi doğum yapan "Erkekler" için sadece izin sürelerinde, kıdemin hesabında dikkate alınmasıyla ilgili düzenleme vardır. Bahsettiğin "3" günün ücretli veya ücretsiz olduğu düzenlenmemiştir. Yani işverenin insafına kalmıştır. Başkaca bir düzenleme yoktur. İşveren vereceği ücretli veya ücretsiz 5 günlük bir doğum izninin 2 gününü isterse yıllık izin hesabında veya kıdem hesabında göz önüne alarak hesaplamayı 2 gün eksik yapabilir.
Bunun dışında gözümden kaçan bir hüküm varsa bildirirsen sevinirim.
 

Benzer konular

Üst