Doğum izninde iken işten çıkartılma

Merhabalar,

benim sorum şu. 1 haziran itibariyle doğum iznine ayrılıyorum. ancak 1 ağustos da sizim sözleşmelerimiz bitiriyliyor ve işten çıkartılıyoruz. 16 haftalık doğum izninde maaşımın hepsini alabilecek miyim?(2/3 'lük kısmı yani)
birde işsizlik maaşı için başvuru zamanı 30 gün oluyor dolayısıyla ona da başvurabiliyor muyum? yani hem doğum izni maaşı hem de işsizlik maaşı alabilir miyim. ki eğer işsizlik maaşı alamazsam. doğum iznim bittikten sonra zaten işten çıkarılmış olacağımdan izin bittikten sonra işsizlik maaşı için başvurabilir miyim? acil cevap bekliyorum

Ynt: Doğum izninde iken işten çıkartılma

Sigortalı kadının analığı halinde doğumdan önceki 1 yıl içinde kendisi için en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması ve doğumdan önce ve sonraki 8?er haftalık, çoğul gebelik halinde ise 10 haftalık sürede, sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen sürelerde işyerlerinde fiilen çalışmaması şartıyla her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi öngörüldüğünden maddede yer alan analık hali deyimi gebelik halini de kapsadığına göre, doğum öncesi 8 haftalık sürede yani gebelik istirahatının başladığı tarihte sigortalılık niteliği devam etmekte olan kadının, gerekli olan kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartını yerine getirdiğinin tespiti halinde, doğum öncesi istirahat süresi içinde herhangi bir sebeple hizmet akdi sona ermiş olsa dahi kendisine doğum öncesi ve doğum sonrası istirahatlara ait geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi gerekmektedir.(5510-18.md.)

Ynt: Doğum izninde iken işten çıkartılma

.verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. peki bu ,şsizlik maaşı için başvuru süresi 30 gün olduğundan ben doğum izninde iken işsizlik maaşına başvurabiliyor muyum?