Dönem sonu 371 nolu hesabın kullanılması

Arkadaşlar mrh.Benim sorum şudur..Benim 3.dönem çıkan geçici vergim 128.000tl kaydımda...
193 peşin ödenen vergi 128.0000
360-geçici vergi 128.0000
Ve 3 dönemde vergimi ödemedim.Yapılandırmada taksitlendirme yaptım..
4.dönem g.vergi 121.000tl çıktı...Şimdi dönem sonunda kaydı aşağıdaki şekilde yaptım terettütdeyim...
360-ödenecek vergi fonlar 121.000
193 peşim ödenen 121.000 tl
193 nolu hesapta 7.000 iade alacağım kaldı..360 ödemediğim g.vergi gözükmüyor...
yıl sonunda ise 690 borç
691A 121.000tl
690A
sonra 691b
370a 121.000tl

692b
590a

Ynt: dönem sonu 371 nolu hesabın kullanılması

Arkadaşım,

Geçici vergiyi vergi daireleri taksitlendirdi ancak,geçici vergi taksitlendirilmez.Aynı sorunu ben yaşadım.Arkadaşlar taksitlendirmişler ve vergi daireside bu işlemi yapmış.Gidip bozdurdum.Gelir idaresi tüm vergi dairelerine yazı göndermiş hatta.Yaptığınız geçiciler iptal edilmelidir diye.Geçen hafta vergi dairesine gittiğimde sırf taksitlendirmeyi bozdurmak için 10 larca kişi vardı.Sadece faizlerini torba yasadan yararlanabilirsin.Ve taksitlendirmiş olduğun geçici vergiyide kurumlarda mahsup edemezsiniz.Öncelikle vergi dairenizle görüşün durumu anlattın.Ona göre kurumları verin derim.(istanbul Maslak vergi dairesi)

Cevabınız için teşekkürler.Aslında kayıt doğru mu diye sordum.Başka birşey öğrendim.Tamda kurumları yapıyorum.Şimdi ben 2010 yılında hiç geçici ödemediğim için orada yazdığım kayıtlar doğru mu?
Ödenen geçici vergi 371b
193a
Ödenmeyen kısım 360b
193a
Ben tamamını ödemediğim için 2.kaydı yapmam doğrumu birde 4.dönem g.vergim 6.000tl az çıktı o kadar kısım 193 borç bakiyesi mi kalacak...

193 te bakiye olmaz eğer iade söz konusu ise 136 hesaba alırsın.Ama tekrar söylüyorum taksitlendirdiğin geçiciyi 371 e atman riskli !!!!!

Ynt: Dönem sonu 371 nolu hesabın kullanılması

Sizin yazınızın üstüne vergi dairesini aradım.Aynen dediğiniz gibi dediler...Yarın gidip taksitlendirmeyi bozup tekrar taksitlendireceğim...Ödenmeyen geçici verginin 360b 193a kaydı doğru sonuçta.Hiç ödeme yapmadık geçiciden çünkü...Şimdi birde geçiciyi takside sokamıyorum.Kurumlar ile ödemem gerek.Patron takside soktuk diye biliyor.Bende öyle biliyordum.Daire içi taksitlendirme yaparız dediler...Ama taksit ve tecil faizi aynı olmaz herhalde...

vergi dairesine gittiğinizde 2010 yılında ödemediğiniz geçicilerin sadece faizlerini torba yasadan yararlanarak taksitlendirirsiniz.Daire içi taksitlendirmeye neden gideceksiniz ki ?

Daire içi taksitlendirme kurumlar için yapacağım.Sonuçta kurumlarım yüksek nakit ödeme yapamam.Onun anaparasını taksitlendireceğim.Geçicinin ise gecikme faizini takside sokacağım..Biz geçiciyi takside soktuk.Kurumlar derdimiz kalmadı diye düşünüyorduk.Şimdi kurumlar borcu çıktı...

Üzgünüm ilerde sıkıntı yaşayacağınıza şimdiden çözüm aramanız daha mantıklı.Yanlış beyan verip tekrar düzeltme vermektense şimdiden çözmüş olursunuz.